Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • LucianCv

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi-au aparut cateva pete de rugina in zone foarte urate:capac rezervor, luneta (intre luneta si tabla), praguri (sub ornametele de plastic), aripa dreata spate.
Nu vreau sa duc masina la service si sa dau 300 de euro (poate mai mult chiar ) si sa ma tina 1 an.
Am vazut pe net ca unii au folosit cu mare succes coinvertoare de rugina (loctite 7505) in locul metodei clasice cu chit, grund,lac.
Am nevoie de un tutorial depre cum as putea demonta toata palsticaraia (praguri, ornamente aripi ) fara a rupe clemele -care sunt destul de multe si scumpe.
De asemenea as vrea sa demontez rezervorul ca sa pot face operatiunea in conditii de suguranta.

Curatarea am de gand sa o fac atat manual ,cu sminghel (sper ca am scris corect), cat si cu bormasina cu perie rotativa sau cap abraziv .
  • LucianCv

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ideas?tutorials?
  • ghiuralex

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Stie cineva cum se monteaza clipsurile pragurilor laterale la o corsa c? am reusit sa stric un set Very Happy
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
La busonul de alimentare au toate probleme.. Acolo e aruncat noroi si se mentine umezeala.. scoate cauciucul de pe buson si-ai sa vezi ce-i acolo. Sa ai grija sa etansezi busonul cu punga de plastic si banda izolatoare sa nu cada praf in el. acolo se lasa cu schimbare de tabla(interiorul aripii), si la coltul pragului la fel. Eu am rezolvat-o vara trecuta, am scos tabla bolnava si am prins tabla de aluminiu de 2mm in popnituri, nu mai am treaba..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR