Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Doresc sa achizitionez o cutie de plafon pentru Astra mea hatchback. As dori niste sfaturi de la cei care ati folosit / detineti asa ceva. Ma intereseaza dimensiuni / modele care sa se potriveasca pe Astra G (sa nu fie prea lungi astfel incat sa-mi blocheze vederea in fata-sus spre un semafor sau sa nu pot deschide haionul in spate). De asemenea, mai trebuie sa intre undeva pe plafon si antena cu talpa magnetica.
Spatiul util trebuie sa fie cat mai mare (imi trebuie pentru bagaje, deci cutia trebuie sa fie mai inalta, nu din acelea slim pentru schiuri). Cand am vazut preturile m-am speriat, cel putin la cele Thule (bugetul maxim-maxim ar fi 600-700 de lei). La cele ieftine (am vazut in Selgros pe la 3-400 de lei) ce se poate strica? Plasticul din care sunt facute e atat de prost incat se crapa singur de la caldura sau ce?
Ar fi si varianta inchiriatului (este la noi in oras o firma care se ocupa cu asa ceva), dar daca fac calculul (1-2 folosiri pe an, aprox. 250 lei / ocazie) in cativa ani mi-am scos investitia.
Legat de viteza maxima, ati mers constant cu cutia pe plafon cu 130-140? Mie nu-mi trebuie mai mult de atat... Face zgomot? Se simte pe masina "infranarea" cutiei (avand in vedere ca motorasul meu e doar de 1.4)?
Am vazut cutii asigurate cu 2 chingi din acelea cu clichet (tiganie, parerea mea). Alea chiar sunt necesare? Atat de usor se deschid ca risti in mers sa se deschida sa-ti zboare bagajele?
PS: Stiu ca sunt multe intrebari, dar poate sunt si altii interesati. Am dat cautare despre acest subiect si nu am gasit nimic concludent...
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca topicul acesta a fost foarte activ Evil or Very Mad (din 230 de vizualizari timp de 4 luni au fost 0 raspunsuri), pun totusi niste poze si niste concluzii, poate cineva vreodata imi va multumi Smile

Dupa 2 luni de studiat si masurat si analizat mi-am achizitionat modelul Thule Ocean 100. In linkul de mai jos aveti dimensiunile si caracteristicile:
http://www.autowebshop.ro/p...le-ocean-100-gri/
A nu se intelege ca le fac reclama, eu am luat de la ei fiindca era la momentul respectiv cel mai mic pret, acum nu stiu care e situatia.

Nu vroiam sa dau atatia bani pe o cutie pe care o folosesc doar de cateva ori pe an, dar am fost "fortat" de dimensiunile maxime acceptate (sa nu iasa in afara cupolei masinii, sa imi intre in garaj pe inaltime, sa nu fie prea plata ca sa-mi intre bagajele, sa fie cat de cat aerodinamica, etc.). Doar acest model s-a potrivit pe masina (eu zic ca e perfect pentru Astra G).
A trebuit sa-mi iau si o noua antena de statie, fiindca Midland-ul ML145 cu talpa de 16 nu mai incapea doar pe curbura din marginea cupolei si nu statea bine, asa ca mi-am luat un Wilson Little Wil (cred ca talpa e de 12).
Barele nu sunt Thule, sunt ceva ieftineli luate demult din Selgros (AutoMaxi e firma).

Bagaje intra o gramada, sunt foarte multumit de spatiul util. Noi in orice calatorie mergeam cu bancheta din spate plina de bagaje (pe langa portbagaj, evident). Practic acum toate aceste bagaje de pe bancheta din spate intra sus in Thule.

Ca si calitate e tot un plastic infect, nu vreau sa stiu cum sunt cutiile ieftine daca astea cele mai scumpe sunt asa. Ma rog, poate e o parere subiectiva si va tine mult si bine.

De preferat ar fi sa o puna pe masina 2 oameni (unul se chinuie de numa', nu neaparat de greutatea ei cat de forma si de lipsa punctelor de prindere).

Ca sa-mi raspund si la intrebarile mele din primul post: da, se poate merge cu 130 cu ea fara probleme. Nu face zgomot, in schimb piesele acelea in forma de U care vin pe barele transversale zdrangane ca naiba. A trebuit sa trag pe ele un furtun subtire de silicon ca sa nu mai sune.

Chingi nu trebuie neaparat (nici nu a venit cu asa ceva cutia), dar pentru siguranta voi pune totdeauna 2 chingi din acelea elastice in diagonala prinse de capetele barelor transversale (initial vroiam sa pun din acelea plate cu clichet, dar alea nu sunt elastice si aluneca in fata-spate).

Partea proasta e ca masina merge ca p*** cu cutia deasupra. Nu imi venea sa cred la primul drum cu ea ce diferenta e (sincer am crezut ca am bagat ceva benzina proasta, atat de prost tragea, mai ales la deal sau in depasiri). Bine, probabil ca la un motor mai mare nu se simte (eu am 1.4), dar e neplacut. Ce sa-i faci, nu le poti avea pe toate...

Daca e interesat cineva de alte detalii sau poze la rezolutie mai mare si necropuite, poate sa-mi trimita PM.

Din punctul meu de vedere acest topic se poate inchide...



  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
felicitari pt achizitie.
si eu am un astra g hatchback si am tot cautat niste bari cu sistem inchidere cu cheie.
am gasit la thule cu adaptor dar mi se pareau scumpe.(>700 lei)
am gasit la cineva aduse de afara marca atera cu suport de 4 ski-uri la pret bun.
sunt foarte multumit de ele ,sunt cu inchidere cu cheie.
as vrea si eu sa cumpar si o cutie dar as vrea putin mai mare la lungime.
sper sa se potriveasca si sa nu ma incurce tare la deschiderea portbagajului.
poate mai sunt pe forum colegi care au cutii si poate ne ajuta cu informatii si mai multe detalii, eventual poze.
atasez si poza cu barile
drumuri bune colegi.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR