Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ciprianyustin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult, aștept poate mai afli ceva.. Ce aș vrea sã mai adaug... De fapt cum a început totul, nu de mult timp mașina nu mai trãgea și avea martorul motor aprins dupã mai multe verificãri și multã bãtaie de cap am descoperit cã era un furtun de pe la valvule fisurat pe unde trãgea aer și ãsta a fost motivul, pânã sã ajung la el am curãțat egr, debitmetru, admisie și asta sfãtuiesc pe toți sã o facã, ce am gãsit acolo... De ne imaginat.. Dupã ce am rezolvat totul mașina trãgea de douã ori mai bine în schimb apãruse un șuierat subțire, dinspre turbo zic eu, nu trebuia sã accelerez f tare începea de pe la 1500 turații cred și în timp ce acceleram se auzea și mai tare, dupã o perioadã bunã de vreo doua sãptãmâni a încetat sã se mai audã așa, doar când trecea undeva peste 3000 se mai auzea dar nu așa tare, mașina mergea și se comporta perfect, dupã care a apãrut problema menționatã mai sus. Mulțumesc anticipat și rog pe cei care au avut o problemã asemãnãtoare sau cunosc cât decât problema, sã mã ajute.
Skip ads

  • Cholesterol

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Posibil sã fie debitmetrul. Se curãța greu și de obicei mulți mecanici îl strica în procesul de curãțare. Dacã la deschis e de rãu. Cel mai bine se curãța cu spray fãrã a se deschide componentele din el.
Deconecteazã debitmetrul și mergi cu ea vezi cum merge. Dacã merge mai bine sau cel puțin la fel alã e stricat. De asemenea mașinã poate trage aer fals spre turbinã. Verifica debitmetrul și apoi toate furtunele turbo.
  • crizarachetelor

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Cam aceeasi problema o am si eu. Ca si la tine, cand iau piciorul de pe acceleratie da un mic soc enervant. In plus, mie imi da si un soc cand schimb vitezele. Am observat ca daca iau piciorul de pe pedala de ambreiaj intr-un anume mod (greu explicabil in scris) socul nu se mai simte asa tare sau chiar deloc. Decat sa ma chinui conducand asa, am decis sa imi schimb si eu comutatorul asta de la pedala de ambreiaj pentru ca este mult mai ieftin decat un kit ambreiaj. Poate am noroc si se rezolva de acolo. Toti mecanicii la care am fost mi-au zis ca de vina e placa de presiune si de faptul ca nu debraiaza corect.

Poti sa-mi spui daca ceasta piesa se poate schimba in fata portii? E complicat de reperat la pedala unde este situat? E greu de demontat- montat piesa noua? Trebuie scoasa borna de la baterie inante de deconectare?

Ma gandesc ca merita sa incerc sa schimb swich-ul chiar daca nu are efecte.
PS: masina mea este un Fiat Grande Punto dar care se potriveste la multe piese cu Opel. Am dat codul motor si am gasit comutator de Opel.

O sa revin cu concluzii.
Multumesc.
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor membrilor acestui forum.
Dupã ce am citit acest forum, mi-am dat seama cã ºi eu pãþesc acest lucru (de fapt nevastãmea).
Întrebare, cum se numeºte piesa schimbatã ºi de unde pot sã o cumpãr (dezmembrãri sau piesã nouã)?
Mulþumesc anticipat pentru rãspuns.
Skip ads

  • crizarachetelor

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Revin dupa curatarea egr si a admisiei. Masina merge la fel. Mi s-a spus de catre mecanici ca e de vina ambreiajul pe care deja l-am comandat si urmeaza sa-l schimb cand are timp mecanicul. Revin cu impresii daca rezolv. Doamne ajuta!
  • PAdy978

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Si daca anulez switch-ul AMBREIAJ ce se intampla!?
Poate sa meargã normal sau afecteze ceva!?
  • PAdy978

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva!?
Ca aceeași problemã am si eu!
  • crizarachetelor

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
swich-ul il poti anula scotand mufa electrica din el si mergand asa cu masina sa vezi daca se observa schimbari. eu asa am facut si nu are nicio legatura. ultima gaselnita pe forum ar fi tripodele de la planetare care ar putea avea joc. le poti verifica pe elevator la un mecanic bun. daca faci asta sa imi spui si mie Cool
Skip ads

  • PAdy978

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Nu a-si crede cã sunt de vina planetarele, ma mai gândeam la suporți cutie viteze "tampoane.."
Am schimbat doar suport motor si problemã nu a dispãrut...
  • crizarachetelor

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
am schimbat si tamponul antibalans si degeaba
  • BMusca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Buna ziua sper sa primesc un rãspuns cu toate cã topicul pare inchis de mult audi A4 B 2005 1.6 benzina
Am aceeasi problema doar cu swichiul de la frana...acum o luna se aprindea noaptea stopul pe frana din senin....pana dimineata descarca bateria.
Am decis sa l schimb.zis si facut....dupa ce am plecat de la mecanic surpriza intreruperi...sau se ineca pe la 2000 ture in treapta 2 si a 3 tot pe la 2000t....si doi martori aprinsi in bord ABS si ESP....ma intorc la service...se uita si zice la so 1 ora si o fac.....a reOlvat o pana am plecat si la o ora a inceput iar, dar martOrii nu mai apar....nu mai stiu ce sa fac.....nu stie nimeni....am facut tester la audi ....nimic .....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Cred cã ai (fi) putut observa cã e un forum dedicat/exclusiv Opel...sau nu.
Skip ads

  • K7483

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2023

  • Mesaj Privat
Sa iti dea dumnezeu sanatate. Mi.a aparut aceiasi problema la un Audi a4b6 19.tdi 2002. E ora 03:30 si am citit ce ai scris pt ca nu pot sa dorm linistit pana maine cand o sa ma duc la un service. Sper sa dea domnul sa fie acel senzor de care zici. Ce bine ar fi.
Iti multumesc si sa ai mult noroc in viata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR