Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Intrucat au schimbat astia legislatia in domeniu de nenumarate ori, eu efectiv nu mai pricep nimic.
Asadar in aprilie 2011 am cumparat de la reprezentanta un autoturism Opel nou, platind o taxa (de inmatriculare? de poluare? timbru mediu?*) pentru <1600cmc/Euro5/benzina.
Daca cineva e in tema, il rog sa ma lamureasca si pe mine cu privire la 2 1/2 chestiuni:
- Ce gen de taxa se platea in aprilie 2011?*
- Am dreptul la restituirea taxei platite in vederea inmatricularii?
- Daca "Da", la o eventuala vanzare a autoturismului, viitorul comparator (tinand cont ca taxa mi-a fost restituita) va trebui sa plateasca vreo taxa de mediu/poluare sau cum i-o mai zice (ceea ce ar face ca pretul vanzarii sa fie afectat)?
* stiu, ar trebui sa ma uit in chitanta, ca ar trebui sa scrie in ea; doar ca dupa mutare e un adevarat chin sa caut (si sa mai si gasesc) acea chitanta; daca pot recupera taxa, ma voi pune pe cautat acu'in carul cu fan.
Skip ads

  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu o mai poti recupera. Deci cumparatorul nu trebuie sa o mai achite.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
OG 40 se refera la taxele de genul asta platite intre 2007-2013, deci raspunsul este da, poti face cerere de restituire.

"Important! Vor putea sa ceara restituirea doar proprietarii care au achitat taxa auto inainte de intrarea in vigoare a timbrului de mediu. Concret, este vorba de perioada 2007 - martie 2013, atunci cand statul a aplicat, in mod succesiv, taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule si taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule. "

"Atentie! Chiar daca ordonanta a intrat in vigoare, persoanele interesate vor putea sa depuna cererile dupa stabilirea procedurii exacte de restituire, dupa cum a anuntat ANAF. Vom reveni cu detalii despre procedura atunci cand vor aparea informatii concrete despre aceasta."

Sursa: Avocatnet.ro
  • 20lxu

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Si timbrul de mediu nu se poate recupera, nu?
Skip ads

  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@Lao,
Multumesc.
Am mai cautat si eu informatii si am aflat ca eventualele cereri de restituire vor putea fi depuse dupa 15 oct.
Poate intre timp vor mai aparea detalii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ordonanța asta e o gãlușcã foarte fierbinte pe care statul o aruncã cetãțenilor disperați ”sã fenteze statul”. La revânzare va trebui plãtit timbrul de mediu și statul va încasa o taxã mai mare.
Eu m-am pãcãlit o datã, în 2007, când am preferat sã cumpãr mașina înmatriculatã în septembrie 2006 la care s-a plãtit vamã în detrimentul uneia cu taxã de primã înmatriculare. Am avut totuși noroc prin faptul cã mi-au plãtit-o asigurãrile cã altfel doar la dezmembrãri/fier vechi scãpam de ea.
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o intrebare va rog...daca am cumparat o masina la care sa platit taxa de catre propietar, acela o mai poate recupera daca mi a vandut-o mie? Smile) nu de alta dar daca o vand sa nu ma trezesc cu surprize, cum ca si a recuperat ala taxa fara ca eu sa stiu. pare o idee aiurea, da cum in RO e posibil orice, trebuie sa intreb. Multumesc.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da poate si se practica din pacate..pentru 500-600 euro...fomisti care fac asta dupa ce vand masina..
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De când cu timbrul de mediu, o datã vândutã mașina nu mai poate fi recuperatã taxa.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De cand? Am masina acasa cu taxa platita in decembrie 2013 si nu mai are taxa...
A disparut singura?
Formele sa recuperezi sunt multe...
Depui actele pana o vinzi, deci e a ta
Depui actele imediat dupa ce o vinzi, a doua zi...
Etk
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cand am cumparat masina, nu era recuperata taxa si nici vreun proces de recuperare a taxei, mai spunea cineva ca e nevoie de cartea masinii in original pt recuperarea taxei, nu stiu. Banuiesc ca se poate intenta un proces fostului propietar., sau nici aia nu ai voie? Smile) trebuie sa ma duc sa verific la anaf, ca poate mi a facut vreo surpriza.Smile
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cu intentatul de proces eu nu stiu ce sa zic...
Pana la urma urmei la ce sa incadrezi ? ca taxa este pe numele lui, are chitanta pe numele lui...este discutabil...
Cel mai sfant lucru este cand cumperi masina sa faci un act la notar in scris ca nu isi rezerva nici un adrept asupra taxei bla bla bla...daca nu ma insel s-a facut deja prin bucuresti si il inchizi asa...
Skip ads

  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Smile) cred ca daca iti cumperi un avion de vanatoare, nu ii atata bataie de cap, deci exista si riscul asta, ..ma rog. omul era cu familie si destul de instarit, acuma nustiu ce sa zicsper sa nu am surprize..Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR