Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stimați colegi.As dori o recomandare în privința unui service care reconditioneaza turbo, în spețã cea de la Mithubisi de pe astra h z17dth 101cp.Din ce am cãutat pana acum am gasit:
1.Brady Auto- dealer Skoda reconditioneaza și turbo, mã gândesc ca or fi mai seriosi
2.Avd Turbo
3.Robnec
Rog exemple din experiența celor care au recondiționat acest tip de turbo, am înțeles cã e un model pe care nu-l reconditioneaza oricine
Multumesc
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Stiu ca tata inainte sa imi lase masina mie a reconditionat turbina la suceava la un mester.
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Merci de rãspuns. Mã intereseazã undeva în Bucuresti.Masina merge perfect, nu am erori în bord, nu fumega, nu consuma gram de ulei dar de vreo luna are un fluierat intre 1500-2400 ture pe accelerare și decelerare
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
A mea fluiera mereu mereu. Am mai mers si cu altele si tot asa faceau. Eu am facut prea multe la ea anul asta sa mai fac si asta X( succes
Skip ads

  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
http://m.youtube.com/watch?v=1jQAU-w02vw
Cam așa se aude
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
la mine nu face chiar asa. o sa inregistrez si eu sa pun.
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Avd,Robnec sau Chitila.Uita de Brady.
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Meric pentru sfat cmarius53
O varianta ar mai fi una la mana a doua, cel putin multi sugereaza ca e mult mai ok o trubina la mana a doua decat una reconditionata
Problema e ca traim in Romanica, si nu prea gasesti turbo montat pe masina, la dezmembrari, sa vezi ca merge in parametri, ca nu fluiera,doar demontate.....ca au 50000km din 2009 etc si ele pot avea 300.0000 din 2004-2005

Am fost si am facut o verificare la turbo, a demontat futunul care intra la turbina, iar aceasta nu are joc in ax, paletii nu sunt ciobiti, rupti...din ce am citit varianta ar fi ca fluiera din cauza ca ar avea un joc in lagare, alta explicatie plauzibila nu am gasit
Plus ca mi s-a spus ca la reconditionare poate persista acel fluierat...pai atunci de ce o mai reconditionez, sa am aceleasi simptome, un fluierat?

As cumpara una noua daca as gasi la un maxim 22-23 de mil, dar nu stii daca e sau nu chinezarie sau reconditionata si sablata+niste capacele de plastic...tot Romanica
Am vrut sa iau de la un magazin din Bucuresti, 36 de mil, vine in cutie de la GM, iar o cunostinta de la opel mi-a spus ca e reconditionata uzinal de opel, nu e noua. Daca nu e 50-60 mil nu e originala sau e reconditionata, vanduta drept noua......chiar asa sa fie, toate firmele astea sa nu vanda turbo original? Poate si acesta e motivul pentru care cer turbina veche la schimb, cam toti vanzatorii, pai daca iau turbo nou...de ce o mai vrei pe cea veche de la mine?
Sunt niste baieti la Cluj care spun ca aduc originale la 22 mil....dar poti sa mai fi sigur de ceva ?
Skip ads

  • dieselpower

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pot fii noi cele aduse din germania,dar pe cutie scrie GM ..germany iar pe ștanta de pe turbina Made in Romania. Sunt facute la Turbomecanica Bucuresti,fac si pentru Mercedes..alte marci . sunt trimise in germania,bagate in cutie de GM si trimise inapoi in tara. Suieratul se aude din geometria variabila a turbinei, se poate sa fie cateva pale blocate,intradevar nu se pricep multi la geometria vaiabila cu toate ca nu e mare inginerie, avd fac treaba buna.
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La Turbomecanica se fac cele Garett, care se și reconditioneaza cu succes cu piese originale...dar Mithubisi, cum e cea pt z17dth niciodatã nu s-a fãcut în România, și nici kituri de reconditionat de la producãtor, Mithubisi, pt reparatie nu exista.
  • dieselpower

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Da,ai dreptate cu producatorul turbinei,am incurcat eu tipul,nu am nici o legatura cu cei de la AVD,dar ai recomand pentru calitate,daca altcineva a avut alta experienta cu ei..sa argumenteze. Cu cei de la Robnec am avut o problema la geometria variabila,nu au vazut ca este blocata. Bafta !
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de recomandare.I-am luat și eu în calcul pe AVD. Mulți recomanda și Robnec. Peste 2 sãptãmâni mã decid unde sa o fac, am concediu atunci și timp de umblat la service cu ea
Skip ads

  • dieselpower

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Din ce stiam amandoua service-urile aveau si baieti care le demontau,nu stiu cat de bine lucreaza,dar ar fii bine sa faci treaba la un service care iti poate elibera factura la demontare/montare in cazul care ai probleme ,pt garantie ma refer.
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da.M-am interesat și ambele asigura demontare și montare.In jur de 350-450 ron demontare și montare cu schimb ulei filtre și curãțare galerie și tubulatura
  • dieselpower

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2015

  • Mesaj Privat
E bine,parerea mea..
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma am luat una sh de la un coleg de pe Club Opel Astra H (facebook) si am montat-o la Revizii Opel cu 250 ron. Pana acum supermultumit. Am preferat sa iau una sh nereconditionata, daca asa vine de la mama ei si merge ok cred ca e o varianta mai buna
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR