Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut din nou...
Acum cateva zile am ramas fara pedala de ambreiaj, la al meu gtc 1.7 cdti din 2006, se dusese rulmentul de presiune, am desfacut sa vad despre ce este vorba, intradevar rulmentul se sparsese si pierdea lichid de frana.
In urma desfacerii, am decis sa schimb si ambreiaj/volanta ca tot am umblat acolo si masina are 180 de mii km, clar nu o mai ducea mult.
Dar acum ma confrunt cu o problema, mai precis daca apas pedala de ambreiaj, pe la jumatate se aude taca taca taca, de parca bate volanta, daca apas pana la fund, zgomotul dispare. Nu am vibratii in pedala sau mai stiu eu ce, doar ca se aude zgomotul asta ciudat, de la ce naiba poate sa fie, piesele au fost noi, deci nu are cum sa bata volanta ca ieri am puso....
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Vai de mine, ce daca sunt noi? am vazut 2 kit-uri de ambreiaj luate de la autokar.....LUK! erau chinezarii oribile.
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Piesele nu le-am luat de la bisnitari de rand, am luat dupa un site care cred eu ca e cat decat serios, de pe epiesa punct ro...
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
cosito:Piesele nu le-am luat de la bisnitari de rand, am luat dupa un site care cred eu ca e cat decat serios, de pe epiesa punct ro...
mers inapoi la service,desfacut ...daca e montaj gresit intra in garantia manoperei,dar daca este piesa,luata si dat cu ea in cap alora de ti au vandut-o,vorbeste si cu un avocat pt a suporta astia costul manoperei,eventual sesizare la OPC daca se fofileaza la plata manoperei
Skip ads

  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Si asa am vandut si pe mama sa fac rost de bani sa schimb toate draciile astea, dupa ce saptamna trecuta am schimbat si reconditionat injectoare, kit de distributie, niste role pe la accesorii, filtre si ulei...
mai astept sa mai treaca cateva zile, zic poate se mai aseaza cu zgomotul asta, nu am decat 20 km mersi cu masina de la schimbul de ambreiaj....
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Tocmai de aceea este bine sa cumperi piesele prin service-ul care asigura montarea. Nu se pune problema de garantie.
Nu stiu de Epiesa cum sunt ca n-am cumparat de la ei, insa de la autokarma stiu sigur ca erau 3 seturi de LUK cu preturi diferite. Noroc ca au fost comandate prin service si sa rezolvat repede cu garantia.
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
As fi comandat prin service, dar era cu aproape 50% mai scump. De exemplu comandat dupa site-ul care am spus, kit distributie Ina, format din curea, pompa de apa si cele 2 role, a fost 419 lei, ei imi cereau pe acest set 685 de lei. Cand am desfacut distributia am observat ca rola de ghidaj si cea de la accesorii erau si alea distruse, la ei m-a costat o rola 70 de lei, iar pe site pleca cu preturi de la 36 de lei..
La fel, set ambreiaj, volanta, rulment presiune pe site era 1840 lei, cred ca la service fara 2500 nu ma scoteau....
Nu lkaud acel site, intradevar, setul ambreiaj/volanta este luk, naiba mai stie in ziua de astazi ce facaturi mai fac chinezii Sad.
Eu sper sa se mai lase un pic ambreiajul si volanta si dupa vreo 100 de km sa nu se mai auda acel zgomot cand calc pedala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR