Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut din nou ! Zafiruta mea de 2.0 TDI imi face o mica problema cand motorul e rece , mai exact imi merge in suturi la turatia 1500-1700 , si cand o accelerez mai tare si trec de acea turatie merge rotund . Si e asa enervant cand face asa ..asa imi face de 5 ani de cand am cumparato , dar nu am dat importanta . Dar incepe sa ma enerveze , cand ajunge apa pe la 80 merge rotund la acea turatie . Oare ce sa fie ? Merge in suturi , cum ar da sa se opreasca asa tare se zguduie cu tot cu masina . Ce pareri aveti ? Multumesc !
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Verifica valorile senzorului de temperatura antigel .
La ce turatii schimbi vitezele?
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai cand e motorul rece schimb pe la 2000-2500 si cand e cald 2500-3000 dar asta nu mereu . Mai merg cu 4000 din cand in cand ca sa se mai "curete" .
Cum se verifica acel senzor ?
Totusi mie nu imi sta niciodata apa la 90 grade , doar cand o chinui grozav , o forjez de o ia boala , doar atunci atinge 90 dar dupa scade imediat la 80-85 cam asa sta . De exemplu daca merg pe un drum drept fara rampa/panta si apa e la 80 si dupa cobor o panta foarte foarte mica in care tin accelerat doar putin scade apa la 65-70 , niciodata nu sta constanta , doar cand trage din greu .
  • IonutAxi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2013

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:Verifica valorile senzorului de temperatura antigel .
La ce turatii schimbi vitezele?

Pai cand e motorul rece schimb pe la 2000-2500 si cand e cald 2500-3000 dar asta nu mereu . Mai merg cu 4000 din cand in cand ca sa se mai "curete" .
Cum se verifica acel senzor ?
Totusi mie nu imi sta niciodata apa la 90 grade , doar cand o chinui grozav , o forjez de o ia boala , doar atunci atinge 90 dar dupa scade imediat la 80-85 cam asa sta . De exemplu daca merg pe un drum drept fara rampa/panta si apa e la 80 si dupa cobor o panta foarte foarte mica in care tin accelerat doar putin scade apa la 65-70 , niciodata nu sta constanta , doar cand trage din greu
  • EVarlan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
salut ai gasit rezolvarea? ca de1 an ma confrunt si eu cu aceiasi problema am facut si pompa si nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR