Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Desi nu am nicio eroare legata de AC-ul manual ce il am pe masina, de ceva vreme mi se pare ca aerul care iese pe la aeratoarele din bord nu este suficient de rece.
Mentionez ca am freon, la ultima verificare cu OPCOM imi arata la presiune AC- 720 sau 750. Am inteles ca trebuie sa fie cam 800 sau cam cat imi arata mie. Oricum, daca nu aveam freon deloc nu mai pleca deloc compresorul.
Am un multimetru digital cu o sonda de tempertura pe fir. Am introdus acest fir in gura aeratoarelor si am observat ca la cel din stanga, temp aerului „expirat” este 15 grade, la cele de pe mijloc am cam 16-17 grade si la ultimul de langa usa dreapta pot fi chiar 17-18 grade.
Este normala temp asta si mai ales diferita la iesirile din bord?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da filtrul de polen jos si vezi cat de rece e evaporatorul. Apoi te lamuresti unde e problema.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Merci, Daniel. Filtrul de polen este schimbat acum un an vara si cam 20000 km parcursi. Oare trebuia schimbat?
Nu a fost nici de calitate. Nu am gasit la magazinul de langa mine, atunci MANN si am pus unul SCT sau cam asa ceva. Cica este facut tot sub licenta Mann dar nu il prea cred pe vazator ca este bun.
Credeti ca ar putea fi asta o cauza? M-as bucura sa fie doar asta si sa nu stau sa investesc in chestii pe la instalatia de AC.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu ai inteles: Trebuie sa vezi ce temperatura are vaporizatorul. Daca ala e rece, ai probleme la gurile de ventilatie. Daca ala e cald, ai probleme in instalatia de rãcire. Pe gurile de ventilatie trebuie sa vina aer la 7-8 grade.
Încearcã asta, apoi ne mai dam cu pãrerea.
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Aaa... gata, acum am citit cu mai multa atentie. Asa am sa fac. De la 7-8 grade la 17-18 e ceva diferenta.
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cum ai rezolvat problema? Ca si eu am ceva asemanator la masina mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR