Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Azi am prins o portiune de drum bun si am ajuns la 165 km/h si am tinut o constant asa vreo 5 min . motorul era cald pentru ca am cam fugarit-o vreo 40km la o medie de 110km/h ..Dar in timp ce mergeam cu 165km/h s a aprins martorul galben EXHAUST EMISSION ...Am tras pe dreapta am mai lasat-o 2-3 min la relanti dupa care am oprit motorul iar dupa ce s a mai racit martorul s a stins martorul . Totul era ok..mi am continuat drumu mai usurel data asta Embarassed

INTREBAREA: De ce s a aprins acel martor la viteza respectiva si ce probleme pot aparea daka el sta aprins (in cazul meu s a stins)

Multumesc

Skip ads

  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pot fi mai multe lucruri daca ti se aprinde martoru ala. Poate fi una din bujii sau debitmetru. Mie mi s-a aprins masina cu cheita pe la 3500 de ture intr-a 3-a si am descoprit acum cateva zile ca este debitmetru de vina. Posibil sa fie si la tine la fel, ca si eu tot din 2001 am masina.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da dar mie mi s a aprins martorul ala dintre ulei si baterie nu cel cu masina si cheitza ...vezi poza de mai sus
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la valva EGR, e singura chestie legata de gazele de evacuare la diesel.
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
un scanner nou citeste codul de eroare..chiar daca becul s-a stins..retine-l si vino pe forum la consultari..
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Buna idee uite maine dimineatza am sa ma duc sa fac o '' raza'' si sa vad ce gaseste ...Buna idee si multumesc pt ea.....

tin sa precizez ca temperatura apei urcase pana aproape de 90 iar dupa ce s a aprins martorul am simtit parca masina mai nervoasa ...martorul nu s a mai aprins de atunci.
Maine revin cu rezolvarea.. Twisted Evil
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:Buna idee uite maine dimineatza am sa ma duc sa fac o '' raza'' si sa vad ce gaseste ...Buna idee si multumesc pt ea.....

tin sa precizez ca temperatura apei urcase pana aproape de 90 iar dupa ce s a aprins martorul am simtit parca masina mai nervoasa ...martorul nu s a mai aprins de atunci.
Maine revin cu rezolvarea.. Twisted Evil


Dak dai cautare pe forum o sa fii uimit de cite topic-uri sunt pe tema asta. Dar acum am o intrebare :
- Mergi frecvent cu viteza asta?
(e cam viteza maxima la masina ta.)
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal Nu merg frecvent ff rar tocmai de asta am iesit putin din oras sa mai dezmortesc masina ca in oras nu o potzi conduce sportiv .. Intamplarea a facut ca am ajuns la aceasta viteza limita .. oricum la ora 3 sunt programat la tester sa vad ce s a intamplat
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am fost la expertiza iar primu lucru pe care l am mi l au spus a fost '' ESTI NEBUN MASINA ASTA ABIA SUPORTA VITEZA ASTA'' Twisted Evil
iar explicatia a fost cam asa : pompa vacuum nu mai putea sa mai bage destul aer in turbina la turatia si viteza aceea iar senzorul a depistat acest lucru.

Cel putin eu asta am inteles Very Happy In rest masina nu are nici o problema Iar sfatul care l am primit e sa nu mai fac niciodata asta Sad Adica sa o aduc la viteza maxima

cazul s a inchis GAME OVER Idea Multam pt sfaturi!!!
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mda.. interesant raspuns ti-au dat..
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Atat am inteles eu din ce mi a spus ..( am mai uitat pana acas) Embarassed Dar un lucru este cert am 100% in spusele lui Are experientza si imi este apropiat .

As dori sa stiu si parerea ta Roadrunner79 Detaliaza Mda-ul ala cu multe intelesuri Question
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La viteza aia e imposibil sa faci "surge" la turbina, aveai si ture si la viteza aia intra aer cu forta in turbina, asa ca ai alta problema, eu cu Y20 DTH am mers vreo 3 ore pe autobahn cu peste 160 si nu avea nimic ...
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Normal nu ar trebui sa aiba nimik la viteza aia nu ?Chit ca o fi ea viteza maxima, sau masina incepe sa dea semne de incordare cum a fost la mine : temp aprox 92 Grade si martoru asta de belea
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
1 - viteza max constructiva e de 175km/h pt Y17DT. Tu ai mers cu 165km/h pe ceas (real e mai putin)... Deci ai putea avea ceva probleme (debitmetru, filtre, EGR, motorina, injectoare, etc).

2 - pompa de vacuum nu baga aer in turbina.. ea doar deschide o clapeta la turbina

3 - tind sa cred ca ai avea o problema cu EGR-ul
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
o ultima intrebare Road Daka as avea probleme cu EGR-ul nu ar trebui sa mi stea aprins martorul asta sau macar din cand in cand sa se mai aprinda? sau e posibil sa am probleme iar martorul sa nu mi arate Shocked
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca nici a mea nu poate mai mult de 160km/h (pe ceas). Eu am schimbat debitmetru, filtre, motorina bag OMV Sprint Diesel sau Petrom euro4 si tot nu se simte vreo imbunatatire.. De aprins nu se aprinde nimic la bord.
Am fost la tester, am plecat la o cursa mai in forta si totul parea ok, adica temperatura apei era undeva in jur de 93grade, debitul de aer pe care-l masura debitmetru (real) era apropiat de cel pe care-l cerea ECU-ul (nominal). Mai era un parametru legat de turbo dar am uitat cum se cheama, care era la fel in limitele normale...
Ba chiar am scos un furtun de vaccum si l-am bagat intr-un manometru (cu scala intre -1 si 6 bari ) si arata o depresiune de -0.7, -0.8 bari (din cate am citit pe aici valoare normala)..

Acum ce sa zic.. poate nu strica sa-i facem o curatare EGR-ului si a injectoarelor (sa iasa din grija si asta)...

Pe mine nu ma apasa prea tare faptul ca nu atinge 175km/h sau mai mult (ca oricum n-ai unde sa mergi cu viteza asta la noi in tara), ma doare mai tare faptul ca uneori o apuca "lenea" cand vreau sa fac o depasire...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles am sa fac si curatarea aia iar faza cu viteza Nu tind neaparat sa ajung la 175 Nu vreau sa fac vreo nebunie . A fost o nebunie pe moment si atat Eu nu imi terorizez masina cu suprasolicitari . Sunt si merg cu ea normal . Multumesc mult pt sfaturi am sa le aplic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR