Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • MOISINA

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Va salut ! Opel Vectra B combi, modelul sport din fabrica. Problema este ca nu prea inteleg ce se intampla cand rulez cu viteza mai mare, sa zicem...peste 140 km/h. Precizez ca dupa viteza asta incepe sa se auda un sunet ciudat, ca un vuiet infundat. Am crezut ca-i vorba de vreun cauciuc cu probleme, dar...dupa ce-am schimbat cauciucurile de vara, acum cateva zile, sunetul acela este prezent in condiitle de care v-am spus.
Credeti ca poate fi de la barele de pe cupola? A mai patit cineva asa ceva?
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ce bare ai pe cupola? Alea longitudinale sau ai montate pe ele si transversale? Ai trecut pe cauciucurile de iarna? Alea oricum pe masura ce creste viteza, creste si zgomotul lor...Iar cum acum afara e cald sunt si ele cam zgomotoase.
  • MOISINA

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Barele de pe cupola sint cele originale, longitudinale. Da, am trecut la cauciucurile de iarna. Nu stiu ce sa spun, nu prea pare a fi sunet de cauciucuri.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu poti localiza sunetul? Macar orientativ, de unde se aude: fata, spate sau...? La mine de exemplu, imi huruia un rulment, dar aveam si cauciurile de iarna, iar rulmentul era la inceput de sfarsit...Am schimbat mai intai cauciucurile si apoi am realizat suta la suta de unde se aude...Spre exemplu, la Loganul nou de la 120-130 vajaie destul de tare din cauza formei sale si rezistenta aerodinamica plus chedere proaste(cel putin astea. Verifica geamurile pe spate daca sunt inchise bine(nu glumesc-si un pic daca sunt deschise se aude un mic vajait).

Cu cauciucurile de vara aveai vuietul asta? Asta e un detaliu care ti-a scapat si destul de important...
Skip ads

  • MOISINA

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Da, exista si posibilitatea ca un rulment sa fie pe duca, dar nu inteleg de ce sa-l apuce pandaliile dupa 140 km/h !? Acelasi sunet il avea si cu cauciucurile de vara. Multumesc pentru sfaturi !
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Oricum, rulmentul are un zgomot specific si ar trebui sa se auda de la viteze mici...La viteza mica, auzi ceva in masina-ma rog, auzi acest vuiet infundat?
  • MOISINA

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu, la viteza mai mica, sa zicem...sub 140km/h, nu se aude nimic .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR