Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • mihai stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!Am achizitionat si eu un Astra G 1.6 din 2003,cu 154.000 km reali se pare,am verificat istoricul la Opel in service.Am venit cu ea personal din Germania si nu a consumat ulei pe acest traseu de 1800 km.Mentionez ca avea ulei 5w30 Castrol.Ajungand in tara, am decis sa schimb distributia, filtrele, bujiile si uleiul ,fiindu-mi recomandat GM 10w40.Am mers 2000 km de atunci si am mai completat 1,250 ml ulei.Am cerut sfaturi de ceva vreme si unii spun ca trebuie segmentat sau mecanicii cu care am mai vb au spus sa incerc sa-i pun din nou 5w30 dar tot ei spun ca este prea subtire pt uzura ei.Efectiv sunt in ceata toatala si nu stiu ce decizie sa iau.Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere sau sfat!Tot de cand am venit in vara cu ea a inceput sa consume si benzina,adica 8 % afara cu o viteza cumintica de 100-110 km/h iar pe drumul din Germania si pana in tara consumand 5,8% tot cu o viteza cumintica de 90-110 km/h.Astept raspunsuri de la voi si va multumesc frumos!(motor z16se)
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Incearca un 5w40 sintetic de calitate si nu contrafacut. Vezi ca despre uleiuri sunt cele mai mute discutii pe aici. Despre cons benzina inearca sa schimi locul de unde alimentezi inainte sa condamni masina.
  • mihai stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Da, am mai citit despre acest subiect cu uleiul si am vazut ca parerile sunt impartite.Am sa schim din nou uleiul cu 5w40, eu vroiam sa- i pun 5 w30 pt ca asta l-a avut(Castrol).Multumesc!
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pune-i ceva mai bun decat Castrol-ul... Apoi pentru consum, incearca si ce a zis colegul mai sus si in plus nu ar strica sa faci o diagnoza la masinuta, sa vezi cum lucreaza sonda lambda...Poate nu mai e in mintile ei si influenteaza consumul...
Skip ads

  • mihai stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Asa am sa fac, dar un ulei mai bun decat Castol-ul cam care ar fi?
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...115&start=600 - citeste un pic aici...Daca nu te lamuresti,posteaza acolo. Ar fi Valvoline,Ravenol,Shell
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
si eu cand am luat masina nu a consumat nimic, insa dupa distributie, ulei, filtre ssmd rupea. Sincer am incercat fel si fel de uleiuri, aditivi ssmd, singurul care a dat rezultate a fost segmentarea. Faptul ca am facut-o in regim propriu am iesit relativ ieftin. Cat dai pe 1L de ulei/1000km sincer mai bine o segmentezi.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ca baza de plecare , refa "jocul" din nou - adica Castrolu' ala de 5W30 si vezi daca revii la acel mers fara consum. Cine ti-a recomandat acel 10W40 ti-a facut o gluma proasta.
Si ma repet a 100 oara - scopul nu este sa urmarim cu pretul vietii ca motorul sa nu consume uleiul - scopul este sa avem o UNGERE corespunzatoare !

PS - mai exista varianta ca pe langa acel Castrol, in ulei sa fi fost adaugat vreun aditiv de ingrosare de care nu ti-a spus nimeni nimic si atunci lucrurile se complica putin.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai e ciudat ca pana acum nu i-a consumat nimic,cel putin a venit 1800 de km cu ea fara a manca nimic,facut schimb cu un ulei mai prost,desi dupa cifre cred ca ar fi mers pana acum ca a fost cald afara...Dar a inceput sa manance 1250 ml...Asta e destul de mult...Ceva e putred...A mea a mers 80.000 de km cu castrol 10w40 si acum am trecut pe valvoline synpower 5w40,dar nu mananca un gram (dar motorul nu e asa de sensibil).
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Caz fix indigo cu al unui coleg. Cumparat omu Z16XE , ma cheama sa vad bijuteria recent adusa , ulei 5W30 ( imi tot baga sub ochi ceva hartiuta service ) si scot joja din joaca , curios fiind sa vad cum arata un ,,mancator,, de ulei cu W30.
Surpriza ! Pe joja uleiul statea ca mierea. Evident ca nu consuma ulei.
Dupa schimbul ulei a inceput nu sa-l manance ci sa-l bea !
  • mihai stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Aries a scris:Ca baza de plecare , refa "jocul" din nou - adica Castrolu' ala de 5W30 si vezi daca revii la acel mers fara consum. Cine ti-a recomandat acel 10W40 ti-a facut o gluma proasta.
Si ma repet a 100 oara - scopul nu este sa urmarim cu pretul vietii ca motorul sa nu consume uleiul - scopul este sa avem o UNGERE corespunzatoare !

PS - mai exista varianta ca pe langa acel Castrol, in ulei sa fi fost adaugat vreun aditiv de ingrosare de care nu ti-a spus nimeni nimic si atunci lucrurile se complica putin.
Asa m-am gandit si eu, sa refac "jocul" pt ca ma gandesc ca cei de la Opel din Germania nu- l puneau de nebuni acel ulei (apare si in istoricul masinii).Eu am pus acel 10w40 la recomandarea mecanicului de aici care mi-a facut toate operatiile la masina.Multumesc frumos si asa voi proceda chiar din weekendul acesta si te voi tine la curent.
  • mihai stefan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu exclud nici varianta ca e posibil sa fi avut vreun aditiv in ulei.Mai incerc inca odata cu un 5w30 dupa care, ma gandesc daca o tin sau o segmentez. Multam oricum pt sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR