Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • rusu alexandru nicol

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2009 z16yng
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am si eu o problema cu un opel Sad zafira B 1.6 benzina + CNG Z16YNG..la un drum deva cluj,mi-a consumat enorm, cca 12 litri la suta, iar consumul instant la ralanti e in jur de 1.4 fata de 0.7.apoi, masina tremura usor si miroase rau a gaze nearse. mentionez ca nu a indicat pe tester niciun defect, eroare, etc., doar ca sonda lambda 2 nu oscileaza intre parametrii ei, ci ramane fixa.am facut testul agrafa si nimic, ECN fara eroare .mecanicul mi-a zis ca e sonda mai mult ca sigur, dar pot fi si bujiile.repet, testerul nu da eroare. Ma poate ajuta cineva?
  • NorbertX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2015

  • Mesaj Privat
sonda landa 2 nu prea oscileaza nici la mine, valoare in opcom parca in jur de 400mV fata de sonda landa 1 care oscileaza bine
asta e doar o observatie nu defect sau.....
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sonda 2 trebuie sa oscileze mai putin ca sonda 1 nu sa ramana pe o valoare fixa ,de obicei 400mV,
poate fi defecta sau catalizator pe duca,
se face o proba cu alta sonda 2,care se verifica pe masina donatoare daca are valoare oscilanta,se pune apoi pe masina care are sonda ,,,,defecta,,,si se urmareste daca incepe sa oscileze valoarea,daca ramane la 400mV se verifica fire,pana la ecu sau catalizatoru daca mai este intreg
mai departe va descurcati ca este simplu
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca te plingi de consum,concentreaza-te pe citirea semnalului sondei lambda 1(amonte),deoarece acolo se poate vedea un eventual amestec mai bogat in benzina,coroborat cu citirea presiunii in admisie.Lambda 2,supravegheaza catalizatorul si atit...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR