Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut am pus acest titlu pt ca am considerat ca chiar se potriveste la ce vreau eu sa propun..Am citit o discutie aici pe forum despre 3 pusti care au ars de vi intrun accident provocat dincauza vitezei..Eu cred ca am putea gsi o rezolvare foarte usoara si cu putina intiativa sar putea face ..Am putea fi mult mai siguri si noi si cei din jurul nostru fara a mai face sa curga lacrimi de durere si pagube materiale..Am scapa si de amenzi si punctele care politia asa binevoitoare cum este ea le da mai tot timpu si de carnete suspendate ETC..Greseala mai vine si din partea politiei care practic vaneaza conducatori auto si asta le da adrenalina multor conducatori auto.Ne inspiram din filme si asta este un dezavantaj pt noi.De multe ori stau si ma gandesc de ce nu se strang banii pt amenajarea unei piste pt curse...Am vazut hectare de pamant necultivat in afara bucurestului la 100 si ceva de km si ma gandesc ca nu ar costa asa mult cumpararea unui petic de cateva hectare si amenajarea lui ..sunt asa multe cluburi care se tot afiseaza pe la curse legale si ilegale si destui inpatimiti ai volanului care ar fi de acord sa de-a o suma si sa se creeze ceva pr sportul lor preferat.
Skip ads

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am sa dau un ex..In Anglia de la cel maimic la cel mai mare femeie sau barbat sunt inebuniti de fotbal si investesc multi bani in acest joc.Prin ani 80 unu din cluburile lor aveau un amarat de stadion care nu iti oferea un confort si o priveliste frumoasa asa ca sau strans catia oameni au facut o campanie pt strangere de fonduri si toti care donau bani la acel stadion aveau actiuni la acel stadion si facilitati la cumpararea de bilete...Cred ca daca am face si noi acest lucru am salva multe vieti si multe masini scumpe de moarte...Astept parerea voastra..Poate am fi primi care ar incepe aceasta campanie si am fi si fondatori..Ne punem numele pe o placa de marmura care va dainui multi ani si vom auzi numele noastre pe multe buze ar fi frumos
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Interesanta ideea.... dar legal cum sta treaba? Ca ma gandesc ca nu cumperi un teren si faci curse pe el cum ai chef...
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cristi eu am dat startu unei idei restu ramane sa ne strangem sa vorbim sunt constient ca nu se face usor dar nici greu nu este..cred ca si statul ne-ar creea facilitati pt ca ar fi constienti ca ar fi ceva bine pt toti
Skip ads

  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Niet. Nu merge. Adrenalina nu iese asa cu una cu doua in mod legal.
Pentru asta TREBUIE i-le-ga-li-ta-te.
Unde mai e farmecul daca participi la curse organizate si nu poti provoca spontan liniute la semafor cu mainile inclestate pe volan, scrasnind din masele, cu berica alaturi eventual.
Vina nu e a pustilor care o "calca" la modul : "-Vezi ba ca daca schimb eu se duce mai tare decat daca schimba ea (CV Automata)?" ci a parintilor inconstienti ce-si doteaza odraslele cu monstri pe roti.
Sa aiba si ei ca toti "are" nu? Dupa care vezi crescand de-a dreapta soselei monumente funerare unde schimba zilnic florile si au grija sa nu se stinga candela.
Bani facuti usor si masini de sute de mii de euro pe langa teribilismul varstei = reteta sigura spre autostrada iadului.
Inafara de spatiul propriuzis pentru cursele legale mai e nevoie si de prepararea masinilor cu scaune speciale cu roll-baruri si cate si mai cate. Cati dintre cei in cauza sunt ei de acord in primul rand cu asa ceva? Cum sa strici minunatie de piele nappa?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Gruia cred ca te afli in clasa celor care o sa sfarseasca ca cei trei daca o sa gandesti ca pana acum....Eu cred ca daca am face o pista si nu ma refer o pista doar pt liniuta de 400 de m ma refer la un circuit de curse adik ceva frumos ..dupa cum am zis la cateva zeci de km de bucuresti se gasesc pamanturi parasite care se pot cumpara cu banii putini.daca ne interesem pe unde trebuie cred ca si statu roman ne va ajuta sunt ideei care pot fi puse in practica..Adrenalina o poti avea si pe pista nu este nevoie sa omori copii pe strada sau oameni doar de dragul celor 400 de m
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
apropo de stricatu pieli din masina nu cred ca este nevoie sa o faci..
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cine are bani de investit... ideea e mai demult... Wink

* 4 piste de 800 m, paralele si despartzite
* pista de 800 mp jalonata pt circuit indemanare
* punct de prim-ajutor, masina de ambulantza BGS in permanentza acolo, pompieri
* parcare de 1000-1500 locuri
* 2-3 terase cesionate cu interdictie de a pune in vanzare bauturi alcoolice, dar mancare si nealcolice la greu
* Punct tehnic cu testere, vulcanizare, si oameni priceputi
* standuri de prezentare tuneri si importatori de piese
* abonament lunar sau abonament de zi
* organizare lunar / trimestial / anual de evenimente sportive LEGALE cu premii in "performance parts" etc

nu-i asa ca m-am dus departe rau cu gandul?Very Happy
Skip ads

  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Gruia cred ca te afli in clasa celor care o sa sfarseasca ca cei trei daca o sa gandesti ca pana acum....Eu cred ca daca am face o pista si nu ma refer o pista doar pt liniuta de 400 de m ma refer la un circuit de curse adik ceva frumos ..dupa cum am zis la cateva zeci de km de bucuresti se gasesc pamanturi parasite care se pot cumpara cu banii putini.daca ne interesem pe unde trebuie cred ca si statu roman ne va ajuta sunt ideei care pot fi puse in practica..Adrenalina o poti avea si pe pista nu este nevoie sa omori copii pe strada sau oameni doar de dragul celor 400 de m


@BeWaRe
Cred ca doar ai citit fara sa vrei sa intelegi ce am vrut sa spun.
Nu am sa sfarsesc ca cei trei pentru simplul motiv ca AM mai mult decat un neuron.
Nu-mi pasa cat de tare poate sa mearga masina, nu am primit de la mama sau papa vreo masina "bengoasa" si doar pt info. am mai bine de 1 mil km. parcursi fara incidente majore.
Si nu in ultimul rand nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Vreti curse fara scaune speciale cu sprijin lateral si centura in sapte puncte si fara rollbar , foarte bine, ok, daca se rastoarna se rastoarna si gata. Fara anvelope de raliu special concepute sa reziste, foarte bine enjoy it!

Intreb si eu asa, ...intr-o doara: FARA CURSE DE AMATORI NU SE POATE?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cyclops nu stiu daca cineva a avut ideea sau nu eu asa am gandito nu am auzit la cineva ca sa duc vorba..Ce zici tu ar fi frumos sa sti ca sunt foarte multi oameni priceputi la noi care stiu sa modifice o masina si sa scoata din ea untul..Practic daca sar reusi chestia asta cred ca ar fi frumos sa fie o concurenta doar pe pista si bazata pe fairplay..Ar fi frumos si cred ca am fi mult mai uniti decat suntem acum...Gruia ce zici tu cu scaune speciale cu sprijin lateral si centura in sapte puncte si rollbar , nici o problema poti sa-ti faci o astfel de masina si sa vi cu ea pe o platforma..daca intradevar vrei sa fi un profesionist..eu am zis pt cei ca noi care mai au exces de adrenailna si vor sa il consume..Poat sa il faca pe o pista amenajata linistit si fara sa omoare pe cineva..
  • Pride

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Oamenii mor peste tot, nu numai in Bucuresti ...chiar daca s-ar finaliza acest proiect nu s-ar schimba multe..cati ar veni pe acele piste? din tara ma refer..si daca esti din Bucuresti si poate tot ti-ar fi greu sa ajungi..si stii cum e ...nu e cum se potriveste, e cum se nimereste...ideea e foarte buna dar e prea indrazneata pt praful in care traim..
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu sunt convins ca pt un sa zicem 50 roni / zi acces la "parcul de distractii automobilistic" ar fi plin non stop acolo... cea mai buna metoda de a demonstra ceva in mod organizat, cronometrat, arbitrat, etc... mai un dyno, mai o cursa la care sa te uiti de pe margine... mai o gashca cu care sa stai de vb.... nah... civilizat si in sigurantza... si promovata distractia asta pe forumuri de specialitate cum ar fi 4tuning.ro si restul.... ar avea un real succes
Skip ads

  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Misto ideea... pentru Bucuresti... dar noi restul?
Oricate piste ar fi tot nu ar disparea 'street racing-ul'. Nici macar nu s-ar limita. Ar fi doar un loc de antrenament pe timp de zi Wink.

Oricum... ati uitat de ideea cu standul de 'race fuel' gratuit Laughing
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca ar scadea street racingu avand in vedere ca ar fi deschis la piste 24 / 7.. stiind bajetii ca pot venii la orice ora sa se dea
ca nu tre sa fereasca pietonii, ca sunt cronometrati corect si impartial.. etc
nu neg ca ar fi si unii care ar ramane fideli curselor de strada... dar pe aia nu-i dezveti decat daca le iei abilitatea de a conduce Sad
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
intrebare:
se poate construi ceva, orice, pe un teren extravilan, care este destinat exclusiv agriculturii Confused
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Inainte sa faceti asa ceva, de ce nu va ganditi la urmatoarea chestie:de ce Sebastian si reprezentantii Legal Racing nu s-au gandit la asa ceva, si daca s-au gandit de ce nu le-au pus in aplicare?

@ botosu- pe teren intravilan nu se poate construi nimic, nu iti da nimeni aprobare. Plus ca ar trebui bani muuulti investiti acolo, cu bitum de calitate, fundatie sub el sa ca reziste peste iarna, etc....
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:@ botosu- pe teren intravilan nu se poate construi nimic, nu iti da nimeni aprobare.


sau invers Question Razz
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in extravilan cred ca trebuie mai intai sa il scoti din circuitul agricol...
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nimeni nu a zis ca va fi usor..Dar macar sa interesat cineva ??Cand incepi de jos este greu nu cred ca este nevoie sa incepi din prima cu 10 piste sau cu service-uri..Astea se fac pe parcurs vin investioori interesati de asa ceva , cred eu.Si sa nu mai vorbim de cati inpatimiti ai volanului ar cotiza ceva doar ca sa se de-a linistit cu masina pe pista..Iti trebuiesc multe aprobari de la pompieri, salvare, politie si multe altele..Trebuie sa ai o salvare in permanenta pe pista in caz de accidente sa poata fi transportati pacienti..dar astea nu sunt imposibil de realizat
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
da la ideea asta ne am gandit acum vreo 2 ani la iasi..dar cand am aflat ca un km de asfalt de 4 benzi pe pamant direct era la ordinul de miliarde de lei atunci......
plus ca oricum...sincer si analizati si voi... pot sa fie 100 piste ca accidente din teribilism tot vor fi..
ex pot sa decurga cu sutele.. pleak baietii de la curse si pe drum se casa se gandeste unu sa o mai calce odata si nu se stie in ce poate intra.. ( exemplu infantil dar..)
Dar oricum.. semafoare vor fi.. plecari de la ele. vor fi.. .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR