Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gilbert_g

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1993 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu schema de montare a furtunelor de vacuum in zona carburatorului.
Acum din carburator (partea inferioara de catre capac tacheti) iasa doua furtune:
- primul (F1) merge in spatele capacului tacheti (poza carb1 si carb2)
- al doilea (F2) merge in spatele carburatorului catre o piesa din care iasa alt furtun (F3) care se intoarce in spatele capacului tachetilor (poza carb3).
Din ce am gasit pana acum este un furtun de aer (care nu il am deloc acum) ce iasa din capacul carburatorului si intra in carburator in locul furtunului F2 - acesta nu il am. Orificiul din capacul carburatorului este obturat.
Sper ca celelalte furtune sunt montate ok. Daca se poate sa imi trimiteti niste poze sau sa-mi explicati cum este corect.
Daca mai este nevoie incerc sa mai fac niste poze daca nu se vede tot.
Va multumesc.


  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=60 - pagina 4, cred ca te ajuta sa vezi fiecare furtun unde vine.
  • gilbert_g

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1993 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@john_doe200616
Am vazut topicul, dar nu are piesa aceea de plastic cu doua furtune din spatele carburatorului.
Tot nu m-am lamurit ... dar multumesc pentru ajutor.
Am gasit acolo o poza la rudisoft pe pg 6 in postul "Postat in Mar 22 Oct, 2013 8:41 pm" - ultima poza. Poti sa-mi spui ce este piesa din spatele alternatorului, in partea dreapta a imaginii - are pe ea un conector electric cu clema rosie?
  • gilbert_g

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1993 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu rugamintea pentru conectarea la vacuum. Nu am gasit nici o poza clara. Pe masina am delcou electronic, nu clasic, si am dedus ca ar fi o comanda electronica pe vacuum - daca am spus prostii rog sa ma corectati, nu ma pricep prea bine la motoare.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR