Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am cautat in toate discutiile daca este vreun topic legat de treaba asta si nu am gasit(scuze daca l-am ratat).
Ce am observat (si mi s-a parut oarecum deranjant) este faptul ca iluminarea in marșarier este foarte slaba la Insignia.
Va intreb daca ati rezolvat cumva aceasta problema prin inlocuirea becului cu ceva LED.

Cheers
Skip ads

  • Mirceakia

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am vrut sa-l schimb ,dar nu am avut timp si nici nu cred ca ar ajuta prea mult,Daca il schimba cineva poate ne spune cum este.Pana atunci eu cand bag in marsarier aprind si lampa de ceata pe spate care desi este rosie ajuta in locurile intunecoase.La fel de proasta iluminare mi separe si cea din portbagaj la insignia break,care este foarte prost amplasata ,in plafon.Ma gandeam sa trag niste fire si sa montez o lampa in portbagaj.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Oricum


Ultima modificare facuta de lbanias la Sam 28 Nov, 2015 8:14 am
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Oricum nu vezi mai nimic din cauza dimensiunii masinii, boala masinii moderne. Bazeaza-te pe interpretarea bip-urilor senzorilor de parcare, eu am tot coborit din masina pina am învãțat ce inseamna ca distanta.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
De cand am montat lampile dedicate pentru iluminarea numarului de inmatriculare, iluminatul in marsarier s-a imbunatatit radical Laughing


  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Lucio, link ceva, de unde ai luat becurile si mai ales daca ai sau nu eroare in bord de "bec ars" dupa ce le-ai montat?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am montat astfel de "lampi", sunt foarte utile...
Gasesti aici:
http://olx.ro/auto-masini-m.../?q=opel+insignia

Rog a nu se considera reclama... Nu!
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Gyzmo, se inlocuiesc pur si simplu fara a da eroare? Ma intereseaza destul de mult acest lucru, inainte sa comand.
Merci
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Vezi sa iti furnizeze si anulatorul de eroare.
Se monteaza foarte usor,doar trebuie mufat ...
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Bun pont... Thks Wink
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daca tot e vorba de iluminat postez si eu aici. Vreau sa-mi schimb toate beculetele din interiorul masini: luminat picioare, usa deschisa, becuri din plafon + lumina de zi (pozitia) daca voi baga un anulator de eroare cand se va arde becul voi mai primi in bord notificare? De unde pot procura becurile ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pentru becurile din interiorul masinii nu ai nevoie de anulatoare....
Skip ads

  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu am montat o camera de marsalier pentru a mai ameliora din problema vizibilitatii spate.

Cu siguranta e binevenita iluminarea mai buna, dar ca nota, modificarile aduse iluminatului exterior al masinii (faruri, stopuri, numere spate) pot intra in ilegalitate in functie de intensitatea luminii; nu stiu care sunt limitele legale sau cum se verifica, dar mai face si astfel de verificari politia rutiera daca li se pare ceva dubios pe partea de iluminat.

Pe interior le-am schimbat pe toate cu LEDuri (pe ali express se gasesc) - recomand.
  • avramescuradu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
AddyUFS a scris:Daca tot e vorba de iluminat postez si eu aici. Vreau sa-mi schimb toate beculetele din interiorul masini: luminat picioare, usa deschisa, becuri din plafon + lumina de zi (pozitia) daca voi baga un anulator de eroare cand se va arde becul voi mai primi in bord notificare? De unde pot procura becurile ?

cam asta am reusit eu sa`i fac pana acum,nu i-am pus nici un regulator,nici anulator nici nimic Smile)

toate sunt facut de un prieten de`al meu cu leduri de la casetele de tigari winston Smile)
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pentru iluminatul interior nu ai nevoie de anulatori de eroare, insa pentru exterior cam da...curios la iluminatul numarului de inmatriculare ce led ai utilizat...
  • avramescuradu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
avramescuradu a scris:
AddyUFS a scris:Daca tot e vorba de iluminat postez si eu aici. Vreau sa-mi schimb toate beculetele din interiorul masini: luminat picioare, usa deschisa, becuri din plafon + lumina de zi (pozitia) daca voi baga un anulator de eroare cand se va arde becul voi mai primi in bord notificare? De unde pot procura becurile ?

cam asta am reusit eu sa`i fac pana acum,nu i-am pus nici un regulator,nici anulator nici nimic Smile)

toate sunt facut de un prieten de`al meu cu leduri de la casetele de tigari winston Smile)

ceva de genul a fost facuta
  • avramescuradu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Mirceakia a scris:Si eu am vrut sa-l schimb ,dar nu am avut timp si nici nu cred ca ar ajuta prea mult,Daca il schimba cineva poate ne spune cum este.Pana atunci eu cand bag in marsarier aprind si lampa de ceata pe spate care desi este rosie ajuta in locurile intunecoase.La fel de proasta iluminare mi separe si cea din portbagaj la insignia break,care este foarte prost amplasata ,in plafon.Ma gandeam sa trag niste fire si sa montez o lampa in portbagaj.

asa am eu Smile
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Pentru iluminatul interior nu ai nevoie de anulatori de eroare, insa pentru exterior cam da...curios la iluminatul numarului de inmatriculare ce led ai utilizat...


Dacã vrei led-uri de numãr fãrã erori doar plug and play trebuie sa cumperi unele care au asta în descriere și n-ai probleme.

Eu le-am cumpãrat pe astea de exemplu și nu mi-au dat nicio eroare. Acum la numãr zici ca am faruri noaptea Very Happy

http://m.ebay.com/itm/GOBGO...nia-/291692105819
  • ravencatalin

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
avramescuradu a scris:
Mirceakia a scris:Si eu am vrut sa-l schimb ,dar nu am avut timp si nici nu cred ca ar ajuta prea mult,Daca il schimba cineva poate ne spune cum este.Pana atunci eu cand bag in marsarier aprind si lampa de ceata pe spate care desi este rosie ajuta in locurile intunecoase.La fel de proasta iluminare mi separe si cea din portbagaj la insignia break,care este foarte prost amplasata ,in plafon.Ma gandeam sa trag niste fire si sa montez o lampa in portbagaj.

asa am eu Smile


salut,
ghideaza-ma si pe mine te rog care e procedura de instalare. de unde ai tras curent? eu am banda de led pe 12v dar nu stiu unde sa ma leg cu ele?
ms mult
  • avramescuradu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Am luat lumina din plafoniera..acum depinde ce ai tu,eu am break
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR