Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ravencatalin

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Sports tourer am si eu. Deci de la plafoniera din dreptul portbagajului. Iti apare ceva eroare pe bord, eroare bec ars?
Skip ads

  • deleted-129843

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Ce fel de becuri sunt pe marsarier la o insignia din 2014 hatchback?Ce putere au? Au balonul mai mare. Am gasit ceva, dar nu sunt sigur.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În mod uzual, ptr turisme, becurile cu incandescentã ptr semnalizare, frânã, ceatã, marsarier sunt de 21W/12V, dar fasungul/soclul poate fi de mai multe forme...ideal ar fi sã mergi cu el în mânã când ceri nou, dacã nu te pricepi....
LE
Singurul bec de marsarier, gãsit ptr Insignia (dar prezent si pe Meriva B), mai special, este 95507807(cod GM), format W16W...e un bec fãrã soclu...
  • deleted-129843

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc @bibu16v
Skip ads

  • Ambrono

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Vin catre voi cu o intrebare relativ stupida, am achizitionat recent un opel insignia, an 2009, hatchback si iluminarea marsalierului in loc sa fie alba este rosie, pozitionata in zona luminii de ceata pe stopul dreapta.
Initial am crezut ca este vorba fie de un scurt, care la cuplarea marsalierului face ca becul de ceata de pe partea dreapta sa se aprinda, fie ca becul in sine este rosu, insa nu e vorba de asa ceva.
Am desfacut stopul si am observat ca in interiorul lui este defapt un capac rosu, asemeni luminii de ceata si sunt un pic derutat.
Prin urmare, intrebarea mea este:
- iluminarea de ceata ar trebui sa fie pe ambele stopuri (stanga/dreapta)?
- daca da, atunci care este becul aferent luminii de mers inapoi?
- daca iluminarea de ceata nu este pe ambele stopuri si ar trebui sa fie doar pe cel din stanga, atunci inseamna ca capacul rosu despre care vorbeam mai sus in cazul stopului dreapta ar fi trebui sa fie alb? O explicatie pentru asta ar putea fi faptul ca stopul dreapta a fost spart si inlocuit cu unul provenit de la o insignia cu volan pe dreapta...
Imi scapa mie ceva?
Daca se poate o parere, as fi foarte recunoscator. Am programare la RAR pe 30 ianuarie si ar trebui sa rezolv asta inainte de a ma prezenta acolo, altfel risc sa "pic" rar-ul pe motivul luminilor.

Va multumesc,

Ambrono
  • Albz07

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Lampa de ceata este pe partea stanga, iar mersul inapoi pe dreapta. Pentru masinile cu volan pe dreapta este invers(stanga mersul cu spatele si dreapta pentru ceata)
  • Ambrono

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatie, inseamna ca e cum m-am asteptat. Stopul a fost inlocuit cu un altul provenind de la o insignia cu volan pe dreapta. O sa incerc sa vad ce pot face sa decupez respectivul capac astfel incat lumina sa fie alba. Probabil ca voi avea ceva de munca...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR