Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • xxces

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sal all! Sunt nou pe acest forum si cu toate astea am deja o problema...cu masina mea Sad .
Am un Opel corsa C din 2002 1.7 di si mi s-a rupt un burduf de la planetara, cel dinspre cutia de viteze. Problema este ca e un model mai special(are dispuse pe partea interioara 3 nervuri ). Am tot cautat si peste tot pentru modelul asta imi dau burduf fara nervuri...cica asa e standard conform datelor masinii.
As vrea sa stiu daca stie cineva unde pot gasi piesa(burduf) de care am eu nevoie. Va multumesc!

Skip ads

  • KSS

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2006

  • Mesaj Privat
0724390260 sunama [b]
  • Myaytzu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am inlocuit de curand la Opel Corsa C 2001 z10xe si am avut aceeasi problema .Am luat 2 si am inlocuit doar unu .E piesa originala GM si are nervurile , ca in desenul tau.
Daca te intereseaza da-mi un mesaj pe privat
  • szokee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut

tb sa schimb planetara din stanga fata la masinuta mea... am primit oferte super diferite: GLO, SPIDAN, MEYLE... ce mi-ati recomanda?

mersi
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
De curiozitate cati km?Bate urat planetara?Eu am 102 000 km si se aude un zgomot numai cand plec de pe loc virat maxim si numai la rece se aude in rest daca intru cu viteza in curba nu se aude nimic.Si cu masina am mers foarte frumos fara intoarceri cu frana de mana sau alte alea Very Happy.Salutare si drum bun!
  • szokee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
are 98000 km parcursi.. planetara s-a stricat fiindca la un moment dat (acum 2 luni) trebuia sa schimb burduf-ul.. si astia de la magazin mi-au dat de calitate foarte proasta.. s-a rupt si mi-a stricat capetele de planetara..

de aceea caut acum opinii despre producatorii de planetare

drum bun!
  • kaosnicu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema. Trebuie sa schimb planetara stanga. La ce pret ai gasit tu ?
  • lucian46

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Spidan in mod sigur
Skip ads

  • dobrinro

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Marca "SPIDAN" nu este numele firmei, ci marca comercialã sub care societatea internationalã GKN Automotive distribuie ºi vinde articulaþii homocinetice ºi planetare.
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ma intereseaza si pe mine sa stiu cum se scoat planetarele de pe corsa......am o planetara mai varza si vreau sa o scot
am gasit o firma care le reconditioneaza cu 150 ron(este din italia, sediu la brasov)....am garantie 30.000km ...se merita?
una la sh este 100euro...una noua la diverse firma 500-800 cu cea veche la schimb(cred ca si astea sunt reconditionate)
iar una noua la opel este 2800ron......ce ma sfatuiti sa fac ?
la tara am si groapa si macara pe garaj...cunostinte de mecanica am(pt ca am mai avut o dacie si o mai am)
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
de ce nu cumperi una noua aftermatket?daca una GM e scumpa?Vrei sa faci tziganeala ca la Dacia?chiar nu merita siguranta ta banii astia?Ma rog..daca o vinzi pune SH..eu unu tin la masina..si siguranta mea..
  • ionutz05cti

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Presupun ca tie iti bate partea spre roata , aia cedeaza cel mai des.... Poti sa cumperi separat, nou, doar capul de planetara...te ajunge pe la 200-250 RON. Eu asa am facut; de desfacut nu ma intreba pt. ca la mine s-a rupt ...
Skip ads

  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
firma respectica reconditioneaza si pt altfel de marci....audi,bmw,mercedes.....
am gasit urmatoarea pproblema axul dintre articulatii are burta.......
planetara completa 400ron......ma intereseaza sistemul de prindere in cutie, pe disc am vazut cum se prinde si cum de demonteaza........are cineva idee ?
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Planetara are pe capatul care intra in cutie, niste caneluri si o siguranta care se activeaza/dezactiveaza ca sa zic asa, singura, pe masura ce impingi sau tragi de ea. Adica, dupa ce ai desfacut partea dinspre roata si ramane sa o tragi doar din cutie, iei preferabil o bucata de lemn mai lunga si cat mai ingusta ca sa iti incapa si, dinspre cutie, catre roata, bati in capul de planetara, in partea bombata. Pozitionezi lemnul a.i. sa nu bata in marginea burdufului si cu lovituri ferme dar nu foarte puternice bati in lemn pana simti ca face un mic salt planetara, fireste catre roata. Practic, planetara are pe fuzeta(axul) care intra in cutie, o siguranta circulara, care odata intrata in locasul din cutie, se va "aseza" acolo. Iesirea din locas va fi la fel, doar prin presare, nimic special. Nu este loc cu mana de tras sau impins planetara ca ar iesi usor si asa cred.
Oricum, asa cum se spunea mai sus, recomand si eu schimbarea capului de planetara, decat reconditionarea. E mult mai sigur, nu este neortodoxa operatiunea, mai degraba mi se pare reconditionarea o treaba din RO... Opinia mea...
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
problema rezolvata.......axul dintre articulatii stramb, articulatia de la cutie distrusa(avea joc in toate directiile).....cumparat planetara sh originala de opel nu are joc deloc. 400ron
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai nou am observat bataie/joc puternic la corsa mea z10xep in momentul cand plec de pe loc si la mers cu viteza mica si constanta. Ochiometric am observat ca jocul si zgomotul se simte in planetara mica, capul dinspre cutie. Oare exista acest cap de cumparat? sau am doar varianta second?
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
da..gasesti ambele capete de cumparat.....
nu fac reclama dar poti suna la crest ploiesti 0244-514082...si auto consult(numai piese opel)-0244510300..asa informativ sa compari preturile din dambovita si ploiesti.
daca scoti planetara din cutie o sa curga si ulei si o sa trebuiasca sa completezi.
la mine am desfacut numai pivotul de sus si piulita din capatul planetarei si a iesit usor.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Ochiometric am observat ca jocul si zgomotul se simte in planetara mica, capul dinspre cutie.

Se confirma. Zgomotul provenea de la tripoda stanga, mai exact un inel si acele lui s-au desfacut.
Am cautat tripoda noua insa e de negasit decat pe original. Voi cumpara o planetara second sau noua(670 lei)
Ce ma enerveaza, la vectra nu m-au lasat planetarele in 10 ani si o gramada de km, la corsa in 4 ani si 70,000 fu gata una.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
corsa , masina mica si scupa la piese.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tripoda a picat din cauza burdufului spart si neinlocuit la timp, e clasic pe Corsa C.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR