Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am o zafira benzina cu motor de 1.8 cu instalatie gpl de 4 - 5 luni si am avut niste probleme cu ea...mi s-a spus ca modelul cu motor 1.8 nu merge bine cu computerul de la instalatia gpl, riscand sa mi se strice computerul de bord. Este adevarat?
Skip ads

  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Adica pe modelul 1.8 nu merge gplul? Mai are cineva zafira A 1.8 16 v cu gpl?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
dai un search, este ditamai discutia legata de gpl pe opel.
N-are nicio treaba una cu alta.
Pt mai multe chestii vorbeste cu colegul lascarica.
il gasesti si pe clublogan cu numele de moog.
Iti explica incepand de la timpii de injectie pana la ...... ce vrei tu.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
astronaut10 a scris:mi s-a spus ca modelul cu motor 1.8 nu merge bine cu computerul de la instalatia gpl,

Asta înseamnã cã cine ți-a vândut instalația de gpl habar nu avea ce face și ți-a vândut una incompatibilã.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pana la urma ce instalatie gpl ai? ce duze ai? 1.5 sau 2?
Daca ai cangaz sau fratelli nu-i exclus sa nu se impace una cu alta.
Multi is care si-au luat tepe deastea ca in dedeman au gasit cu 2000 lei inloc sa puna ceva mai sus cu 2200 sau 2400 lei
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Rhdyn, am instalatie strag 300 ... Nu stiu ce fel de duze am. Aveam probleme ca temp la motor era de -22 grade si amestecul se facea altul....si mi se inneca motorul. Am mai vb cu unii, altii si majoritatea de pe forum au spus ca nu ar fi masina de vina, ci sa schimb mecanicul sau sa fi fost masina cu comp bord stricat de cand am luato...acum...ce sa zic....the search continues
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
scrie pe duze de cat sunt. Oricum din cate am citit 1.5 fac fata motorizarii tale.
Partea cu temperatura nu o inteleg.
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
A verificst cnva debitmetru ca banuia ca de acolo vine si nu avea nimic...era putin scapat dar in rest nimic... Sa fie comp de bord stricat ?
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pana nu faci o diagnoza........nu prea ........
Sincer nici nu prea inteleg problema, ai avut niste probleme, in ce sens? problemele alea se manifesta si pe benzina sau doar pe gpl?
Ecu cand este defect ai niste erori, daca pe benzina functioneaza bine iar pe gpl apar manifestari ciudate atunci este clar, ceva nu se impaca cu instalatia. Sincer stag300 stiu ca este superioara fata de ce am eu. Deci nu este o instalatie proasta.
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Prima data cand chiar am avut probleme eram pe gpl.... Eram in viteza a 3a si brusc a inceput sa-mi moara motorul...imi scadeau turatiile,eu acceleram la maxim si degeaba si-a revenit rpd...am mers inca 1-2 sapt fara sa am probleme, doar ci becul de emisii aprins....apoi cand am plecat dintr-o parcare ,eram pe benzina a facut rau de tot...s-a innecat imediat a si murit motorul de 2-3 ori abia am aduso inapoi. Asta am patit. Dupa ce a vazuto mecanicul si a impins debitmetru mai bine,la fixat acolo, a disparut semnul de emisii din bord.el zice a ca e gplul de vina ca computerul lui foloseste alt curent mai mic sau mai mare fata de curentul cu care lucreaza comp de bord si dasta s-a stricat computerul de bord...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Atunci asculta ce ti-au zis ceilalti, schimba mecanicul Smile. Ce treaba au curentii? ECU se strica el din cauza ca e batran nu din cauza alternativei ca si combustibil. Ca sa aprins martorul aia inseamna ca ai avut o eroare stocata, care eroare, nu stiu, pt aia ai nevoie de un tester si laptop sau faci testul cu pedalele. Gasesti pe forum cum faci diagnoza fara tester.

Acum masina functioneaza normal?
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Momentan este inzapezita...nubam mai folosito ca nu i-am schimbat cauciucurile...lunabce vine o sa o scot la o scurta plimbare panabla un peco sa o alimentez...pana una alta la.drum lung abia in primavara
Skip ads

  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat


Am facut o diagnosticare astazi si asta mi-au dat. Concluzia ca debitmetru ar fi de vina si clapeta infundata. Chestia e ca imi trebuie un debitmetru de la o zafira de 1.8 care merge sa fac proba la zafira mea... astfel apelez la cei cu zafire din dragasani,slatina daca ma pot ajuta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR