Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel Astra G-CC Z16XEP si astazi am fost la mecanic si mi-a spus ca trebuie sa schimb capul de planetara fata pe partea dreapta. Masina este dotata cu ABS.
Eu am gasit spre exemplu RUVILLE si TRISCAN:
- RUVILLE Detalii produs
Partea de montare: spre roata
Tip articulatie: Articulatie planetara
Dinti exteriori, spre roata: 33
Dinti interior, spre roata: 22
Diametru simering [mm]: 52
Diametru exterior: 81

- TRISCAN Detalii produs
Partea de montare: spre roata
Diametru [mm]: 90
Dinti exteriori, spre roata: 33
Dinti interior, spre roata: 25
Diametru simering [mm]: 52
Numar dinti , inel ABS: 29

M-a cam bagat in ceata "inel ABS" si "Dinti interior, spre roata" (22 ruville si 25 triscan), Tin sa mentionez ca masina are ABS,
Voi ce imi recomandati?
Ce cap planetara ar trebui sa iau, cu ABS sau fara ABS?
Colierele de la burduf ce marimi au? as vrea sa iau dinalea cu surub, am inteles ca-s mai bune.

Multumesc, o zi buna, numai bine!
Skip ads

  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu te-as sfatui sa ei un cap de planetara cu abs.E foarte bun produsul gasit de tine.TRISCAN Detalii produs
Partea de montare: spre roata
Diametru [mm]: 90
Dinti exteriori, spre roata: 33
Dinti interior, spre roata: 25
Diametru simering [mm]: 52
Numar dinti , inel ABS: 29
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Orice magazin de piese auto verifica piesa comandata cu seria de caroserie.
Ei iti vor spune daca piesa comandata se potriveste sau nu pe masina ta.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Eu lucrez in domeniul achizitiior de piese, din ce ai zis tu doar Ruville am adus pentru clienti, insa nu este o marca de top. Eu unul ti-as recomanda SKF. Bafta
Skip ads

  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe Astra Sedan Z14 XEP pe la 70k cap de planetara Ruville , parte stanga. A costat 100 ron , merge fara probleme si acum , burduful era intact ultima oara cand m-am uitat . Operatiunea avea loc acum aprox 2 ani si acum am 138k .
Cred ca a picat pe dreapta acum , o sa pun tot Ruville.
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc!
Am comandat, si ei mi-au spus ca TRISCAN pe care lam pus in commentul de mai sus nu se potriveste cu masina, au verificat dupa seria sasiului. Mi-au recomandat alta piesa, cap planetara Metelli, numar dinti exterior/interior 33/22. Acum urmeaza sa merg la service. Am mai luat si amortizoare fata st/dr KAYABA, flanse amortizor si rulmet flansa amortizor FEBI BILSTEIN.
Sper sa fie o alegere buna.
Numai bine!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atentie mare ce sistem de ABS ai in functie de anul de fabricatie... Daca ai cu citire externa prin senzor atunci este ok cel cu inel pentru ABS daca insa ai cu ABS cu senzor in rulmentul rotii atunci nu este bun nici un cap din cele de mai sus pentru ca nu il vei putea monta si va lovi inelul in rulment si fuzeta si va trebui fie sa ii scoti acel inel fie sa pui cap planetara care nu are inel de ABS pe el. M-am lovit de problema asta si am dat jos inelul de pe capul de planetara si am putut astfel folosi acel cap fara sa il schimb. Te vei lamuri singur ce si cum la fata locului. Sa revi cu detalii dupa ce il montezi sus Smile
cat despre flansa amortizor nu sunt bune de la nici o alta firma decat fie GM fie Lemforder restul dupa cateva luni maxim 1 an o sa trebuiasca iar schimbate... iar rulmentul iti recomand SKF sau alta firma dar nu Febi. Alegerea iti apartine. Amortizoarele KYB sunt foarte bune, Scah am eu si sunt galagioase chiar daca masina sta bine pe drum. Asteptam review dupa ce faci montarea la componente Smile
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Acum un an a trebuit sa schimb rulmetul roata stanga fata, din cauza ca nu mai functiona senzorul de ABS (martorul ABS din bord era tot timpul aprins, iar uneori in mers imi cadea acul de acceleratie la 0 KM/h dupa care isi revenea). Acest senzor este prezent doar pe rulmentul roata stanga fata? sau si pe cel din dreapta?
Deci eu am cu ABS cu senzor in rulmentul rotii sa inteleg, atunci capul de planetara este alegerea buna, cel fara inel ABS, METELLI (sau oricare alta piesa fara inel ABS). Flanse si rulmeti amortizor deja mi-au venit piesele, dar pe viitor o sa tin cont de ce ai sput tu, multumesc.
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am fost la service si s-a rezolvat problema.
Am schimbat: amortizoare fata st/dr (KYB), rulmenti amortizoare fata st/dr (Febi), flanse amortizoare fata st/dr (Febi), cap planetara fata dr spre roata (METELLI).
Amortizoarele vechi erau duse, erau tinute in viata de arcuri, mecanicul a apasat cilindrul si a ramas acolo, nu s-a mai ridicat, deci cred ca tot socul era preluat de arcuri.
La plecare s-a simtit diferenta, masina e mai "inchegata", nu se mai aude troscanitul, socurile se simt mai putin. Pana acum sunt multumit.
Urmeaza la urmatorul schimb de placute frana puntea fata sa schimb si discurile, Eu as merge pe BREMBO. Voi ce producator si model mi-ati recomanda?
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va salut!
Din primavara am o problema cu masina si anume: cand plec de pe loc si virez aproape maxim de volan se aude un CRR CRR.
Asta se intampla doar cand plec de pe loc. In mers pe viraje nu se aude nimic. Cauza ar fi: cap planetara dinspre roata.
Intrebarea mea este: mai pot sa merg asa cu masina ? Sau mai bine sa schimb capul de planetara. Daca da, ce marci recomandati?
  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dacã nu bate tare mai poți merge cu ia așa . Când se aude mai tare atunci poți sa schimbi capu de planetarã .
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Da, mai poti merge, insa ai grija cu virajele, nu lua maxim. Eu asa am patit, am vrut sa intorc si am luat maxim si poc. Sfatul meu este sa faci mai multe manevre decat sa o rupi cum am patit eu.
Daca se aude mai tare sau ai drumuri lungi, atunci schimba.
Drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR