Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit,
Sunt relativ nou aici pe forum (prima postare) si doresc sa aflu ce poate avea minunata mea astra g motor z1.6se din 2002 ce o am de 3/4 luni.
Sa incepem cu inceputut,in urma cu 1/2 saptamani am schimbat kit-ul de ambreiaj la ea mers relativ ok 2 zile pana a urmat sa plec spre Iasi si am turat-o un pic,ea prinzand gheata la roata,iar in acel moment nu s-a mai miscat de pe loc,dupa cateva minute de bagat intra-a 1-a a -2-a etc a inceput sa merga din nou,iar ieri cand am lasat-o pe liber si am turat-o pana la 4500 rmp acolo a ramas 5 minute,nevrand sa mai plece de pe loc, dupa care a mai mers 100m si este moarta in parcare la Rompetrol,cand o bag in viteze nu se intampla nimic nu pleaca se aude doar un zgomot,daca vreau sa bag intr-a 2-a si nu este apasat ambreiajul incepe sa caraie cum este normal,dar de pe loc nu mai pleaca,doar se tureaza,plus ca se aude si un sunet foarte ciudat de pe partea dreapta sunetul este acesta http://www.youtube.com/watch?v=hOSQfyGd4LA
Posibil sa fie planetara sau ambreiajul?! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si pe liber tot asa se aude.

Se aude ca o bila intr-un spray - sigur este dus ceva, sunt curios ce spun colegi.

Dupa mine cutie, diferential, planetare... (cred ca plimba ceva prin baia CV, sau in baia de ulei) - nu suna bine.
Verifica si planetarele sa nu fie una iesita.

Este doar o parere OK.
  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ok,
Si eu tot planetara presupun ca este,deoarece a mai facut asa si cand am invartit de volan sau am bagat in viteze a inceput sa mearga,iar acum nu se mai intampla nimic.
Cred ca este posibil ca mecanicul sa nu fi strans ceva sau sa fi pus sigurantele la planetara......
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca are probleme in zona la diferential dinti cazuti... sau cutia de viteze.
in service da-i jos capacul de la baia - de la cutia de viteze si vazut ce este dus.
https://www.clubopel.com/vie...p=1340777#1340777
http://workshop-manuals.com...semble_%28f13%29/

Ulei cutie de viteza GM 19 40 182 ( 2L iti trebuie.)
Eventual piese sau alta cutie din dezmembrari - F17 cred ca ai nu sunt sigur, cam 250 RON
Skip ads

  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Chiar sa pice cutia asa fara semne? Chestia este ca,cupla bine cutie,nu agata sau altele dar de cand am schimbat ambreiajul a patinat de 2 ori cutia +de 2 ori a mai facut asa....
Sa vedem,zilele astea o s-o duc in service sper sa nu ma toace la manopera .
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Dupa mine pare a planetara iesita ,mai agata putin dintii. Este posibil ca masina sa aibe ceva probleme(lovitura,tampon rupt/deplasat) si sa fi facut oarece improvizatie si mecanicul care a schimbat kitul de ambreiaj sa nu fi tinut cont de ea si acum la prima fortare sa fi aruncat planetara. Posibil si diferential bulit(cam greu)sau priza rupta. Suspenda masina de ambele rotii ,baga in viteza si vezi daca se invarte una din roti .
  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu se invarte nimic,cand o bag in viteza sunetul este mai puternic,daca calc ambreiajul nu se mai aude nimic,iar daca vreau sa bag in viteza fara ambreiaj face u zgomot normal.Chiar daca o bag in viteze cu motorul oprit nu se misca deloc,tin sa mentionez ca in marsarier face un zgomot mai strident de metal.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu zic sa verifici zona la planetare - daca erau iesite dupa mine curgea ulei pe jos.
Si daca stii sigur ca nu este din ambreaj - eu unul nu cred sa fie.
Cumperi alta cutie la fel altfel te va costa ceva.
https://www.clubopel.com/vie...p?p=912460#912460 - aici mai sunt colegi patiti.

Oricum pana nu desfaci nu ai de unde sa stii ce are... dar in baia de ulei sigur ai ceva din fier care este plimbat.
Sper sa o rezolvi - de ceva costuri nu cred ca vei scapa. (manopera 350 + 250 cutie CV SH = 600 RON cam aici cred ca ajungi)
Bafta.
Skip ads

  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspunsuri o sa revin cu un update dupa ce o fac !
  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Astazi vad ca a mers in marsalier,dar vitezele 1 2345 nu trageau deloc,facea acelas zgomot
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pana nu desfaci cam greu sa iti da-i seama ce are crezi ca se repara singura.
Daca este dusa cutia ia in calcul o cutie SH - alege cu cap nu stiu daca se potrivesc toate cutile chiar daca sunt F17 au niste numere pe ele.
Daca este de pe acelasi motor si acelasi tip de masina nu cred ca vor fi probleme.

Poate ne ajuta colegi. - cum se alege o cutie, si la ce coduri de pe ea sa ne uitam etc...

Verifica si timoneria de schimbare a vitezelor.
  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
o voi duce la service zilele acestea sa vad ce are....
Skip ads

  • Ionescu Iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Re vin cu un ultim update:
Problema era de la siguranta planetarei care nu exista,deci la fiecare curba sau fortare planetara stanga sarea ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR