Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • lenaf

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2016

  • Mesaj Privat
am un opel corsa c din 2003 ,cand am schimbat capetele de bara am sesizat un joc la cseta de directie in partea dreapta, ma-am interesat si trebuie sa schimb bucsa de teflon dar nu o gasesc sa o cumpar, ma poate ajuta cineva cu dimensiunele bucsei ca sa le fac eu (sunt strungar de meserie).Si m-ar interesa daca trebuie sa dau caseta jos de pe masina s-au o pot monta pe masina?Vas fi foarte reuoscator daca ma puteti ajuta.Cu stima Fane.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=106722 aici am vazut ceva dimensiuni

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5136
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sunt dimensiunile bucsei de caseta de dacie,dar trebuie facut interioru putin mai mic,caseta se demonteaza de pe masina ca sa poti scoate bucsa veche si so montezi pe cea noua,bucsa este cam 5 cm bagata in caseta si are picioruse de plastic care o tine fixa in corpu casetei,bucsa noua se fixeaza cu siguranta ca la dacie,nu ai cum sa faci acele picioruse de blocare
mare atentie la deomntare si montare,axu volanului are o singura pozitie cum se monteaza daca nu se respecta niste masuratori facute inainte de demontarea casetei pe bucati volanu va sta stramb si va fi greu de facut geometria rotilor,care este obligatorie dupa astfel de operatie
am schimbat o astfel de bucsa,prima data am pus de dacie,a rezistat cateva luni,apoi iar zgomote la caseta,dupa ce am pus bucsa facuta din teflon,material din care se fac segmentii la cilindrii hiraulici si alte dracii,acum are cam 2 ani si nu se aude nimic,cost bucsa 20 lei cost schimbare,nimic,doar o bere ca era cald afara si imi era sete
  • Alinush90

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Am studiat aceasta problema pe forumul nostru dar in schimb nu gasesc o informatie! Pe scurt: am fost la reprezentanta Opel, cerand o verificare mecanica dupa vreo 4000 km de mers prin munti si vai cu pitica. Reprezentanta imi spune ca totul e okay si ca trebuie sa schimb flansele de la amortizoare si bieletele antirului (una avea caseta sparta, vazuta cu ochii mei la indrumarea mecanicului). Sun sa fac rezervare, am loc doar pe 1 iunie. Incerc la alta reprezentanta, prind loc imediat. Ma cheama mecanicul: flansele nu au nimic, bieletele antiruliu intr-adevar trebuie schimbate DAR trebuie schimbata planetara dreapta (careia anterior i-a fost schimbata partea aceea de cauciuc deoarece era crapata si pierdea vasilina-iertati-ma i-am uitat numele) si reconditionata caseta de directie ca are joc in ea! Intrebarea mea este urmatoarea: poate exista un joc in aceasta daca nu are nici o bataie in volan si nu face nici un zmogot? Am o mica vibratie in volan la 130 km/h dar e de la jante, de la gropile din Bucuresti. Trebuie sa aibe un mic joc acolo in caseta?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR