Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Ampera
  • Lucian M

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Lugoj
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2006

  • Mesaj Privat
As dorii sa intreb pe cineva, daca stie, ce trebuie schimbat si cum, diferite consumabile la un Opel Ampera. De curand am achizitionat una si as dorii sa stiu ce trebuie facut.
Skip ads

  • TGeorgian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Aveti idee de unde pot cumpara capacul de la mufa de incarcare pentru ampera? e parte din caroserie si nu prea se gaseste pe nicaieri.Asa am luat masina si am crezut ca va fi usor de gasit .
  • TGeorgian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut.De curand am achizitionat si eu ampere si am schimbat toate consumabilele ....ulei,filtrele,bieletele....am fost la in service oarecare,piesele au venit repede,totul ok.
  • CGhenghea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut baieti!
Sunt foarte tentat sa achizitionez o Ampera. Am citit mult despre ele (forumuri, anunturi etc). Este cineva care ma poate lamuri despre garantia exacta pentru baterie si cam cum se comporta in trafic.
Momentan am vazut doar 2 in Timisoara si chiar am vrut sa ii opresc in trafic. Daca e cineva prin Timis as aprecia o discutie.
Am citit ca doar in 3 locatii din Bucuresti poti face test drive. Is it true?

Mersi fain!
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
adica faci test-drive la alti posesori de Ampera care te lasa sa le-o conduci Smile

Noi avem un Prius Plug-in si iau in considerare ca a 2-a masina sa fie un Ampera (momentan este un disel)
Am avut si Prius hibrid. Plug-in-ul este mult mai placut si mai eficient
  • alxp

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu o intrebare catre cei care si-au cumparat Ampera SH: imi puteti spune, va rog, daca le-ati cumparat voi direct (ati gasit anuntul undeva [unde?] si ati mers personal dupa ele?) sau ati apelat la firme care aduc masini la comanda (care anume?) ? Am vazut ca ati mentionat unele site-uri de licitatii, dar la care au acces doar firme cu CAEN de dealeri auto - imi puteti recomanda vreuna care se ocupa cu asa ceva?
De cateva luni ma tot uit dupa Ampere, dar preturile variaza mult intre Mobile.de si https://www.webautobid.eu/en/car-auction/ (singurul de care stiu unde pot vedea preturile).

Multam mult!
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tocmai ce am comandat un Ampera. Am gasit in sfarsit unul compatibil cu ce doream.
de pe licitatii l-am luat, intr-adevar trebuie sa pari ca dealer auto.
Daca vrei contacteaza-ma si vedem daca gasim ceva potrivit si pentru tine!

Am avut si o experienta interesanta: Era un Ampera care arata bine dar la descriere scria (si se vedea si in poze) ca avea aprinse in bord: check engine, ABS, controlul stabilitatii si inca cateva
Era la un pret bun dar erau si ceva riscuri. Asa ca n-am licitat.
Dupa 1 zi l-am regasit pe mobile.de, cu 300km in plus, tot in Olanda, aceiais masina, cu martorii aprinsi in bord (se vad in poze), dar in descriere nu scria nimic despre nici o problema. Doar pretul cam cu 500euro mai mare
Deci clar l-a cumparat un dealer in Olanda care l-a si pus la vanzare
De curiozitate am trimis un email sa intreb daca are alte probleme. N-am mai primit raspuns fiindca dupa 1 zi deja era vandut

Concluzia: si dealerii de la ei au practici similare ca si la noi. In schimb la licitatii firmele ce fac evaluarea auto in principiu iti listeaza chiar toate problemtele
  • senoctar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Ampera 2012 A14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina de la un dealer care o cumparase prin site de licitatii. Pretul a fost similar cu mobile.de dar adusa in tara si cu acte pregatite. La licitatii am observat ca masinile sunt verificate destul de bine. Important ar fi dealerul sa iti deie acces la licitatia originala ca sa nu ascunda el ceva (majoritatea sunt publice doar ca nu vezi pretul).
Pentru detalii pot sa iti trimit mesaj privat. Eventual daca esti din Iasi si nu ai avut ocazia sa incerci masina poti sa treci pe la mine intr-o zi.
Skip ads

  • mariusi7

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Ma tenteaza sa cumpar un Ampera in viitorul apropiat, din ce am citit/vazut pe net. E cineva dispus sa imi povesteasca la telefon cateva minute cum e viata de proprietar in Romania? Sau, si mai bine, daca e cineva din Bucuresti care are jumatate de ora la dispozitie pentru o intalnire, ar fi si mai bine. Ma intereseaza chestii cum ar fi:
- cum si unde se face service. Din cate inteleg e un singur service Opel autorizat pentru hibride, Radacini de pe bd. Timisoara
- daca stie cineva daca e recunoscuta garantia de 8 ani / 160k km de la masinile de afara, pentru sistemul electric
- daca chargerele care sunt la noi sunt compatibile cu incarcatorul masinii. Am vazut ca exista doua tipuri de chargere, unele cu mufa si unele cu cablul lor. Din cate inteleg cele cu mufa sunt compatibile cu cablul tip 2, celelalte nu?
- alte probleme specifice mersului in urbea noastra minunata: cum e iarna pe zapada / gheata pe stradute, ce se poate lovi pe dedesubt, etc
- care e range-ul efectiv electric in traficul de la noi?

Merci!
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incarcatoarele cu cablu trebuie sa aiba in capat type2. Ampera are type1, deci nu le vei putea folosi
cele cu mufa au type2, si poti folosi cablul masinii care are in o parte type2 si in cealalta type1

NU are scut, deci......atentie
range efectiv: ~70-75 vara. Iarna depinde de cat de mult stai si cat de gros esti imbracat. adica cata energie se consuma pentru incalzirea masinii si a bateriei. poti sa te astepti la 30-50
La service poti sa mergi unde vrei, in principiu toate reprezentantele pot sa iti rezolve problemele dar nu vor / le e frica. Intr-adevar, inginer certificat este doar la Radacini pe bd Timisoara. Bine ar fi sa iti cumperi si o solutie de diagnoza, sa poti sa vezi tu daca ai probleme ce zice masina

pt mai multe info, poti sa ma suni
  • mariusi7

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Merci 4EST!
  • alichi_c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ampera 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
salut ma intereseaza si pe mine sa achizitionez o ampera an de fabricatie 2015 ma poate ajuta cineva
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
contacteaza-ma, te ajut daca pot
  • alichi_c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ampera 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru sfaturi 4EST
  • co2co

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,

M-am decis sa ma indrept si eu spre o Ampera dupa ce am citit putin si as avea nevoie de sfatul vostru vis-a-vis de modul de achizitie.

Sa iau ceva din tara:
https://www.autovit.ro/anunt...r.html#f9df049ee3
Sau sa caut ceva cu km mai putini in Europa?
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incearca ceva de dupa 2013, are cotiera spate si mai important: ecranul cu distributia energiei in bord
  • co2co

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Multmesc, 4EST. Tu pana la urma de unde ai luat masina?
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am acces la site-uri de licitatii, si asa am cumparat-o
Cam in Olanda sunt majoritatea masinilor disponibile la vanzare
  • herminator

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ampera 2013 Luu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2019

  • Mesaj Privat
salut, recent am cumparat un Chevrolet Volt. Pana aici totul ok masina este super . Am o singura problema : am cumparat- o cu o singura cheie si am sunat la radacini sa-mi fac inca una. Raspusul lor a fost ca se ocupa doar de Ampera .....Stie cineva cine repara Volt Sad
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nasol cu Volt, pentru ca Chevrolet a parasit europa. Legal sunt obligati sa asigure suport si service inca parca 10 ani dupa ce au plecat (deci ar mai fi cam 6)

Tehnic sunt la fel ca Ampera. Dar trebuie sa gasesti mecanicii dispusi sa lucreze. Si asa se sperie cand vad Ampera. La Volt au un motiv sa zica ca "e alta masina"

Daca te pot ajuta cu ceva, am interfata si soft de diagnoza/service. Cauta pe net cum se face cu cheia si te ajut daca pot
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Ampera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR