Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • orlylazar

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am cautat pe mai multe threaduri dar nu am gasit o solutie concreta pt problema mea.
Am cumparat un set de jante aliaj OEM second hand singura problema e ca acestea sunt vopsite negru iar eu as fi preferat culoarea originala. Fostul proprietar mi-a spus "ca au fost vopsite cu pistolu' " si ca se pot curata usor, mai multe detalii nu stiu. Am luat jantele la spalat si am reusit sa indepartez portiuni mici de vopsea frecand puternic cu partea mai abraziva a buretelui de bucatarie.
Stie cineva cum as putea curata DIY vopseau neagra fara a deteriora culoarea originala?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu poți sã cureți doar un strat. Cea mai bunã variantã este sã le sablezi dupã care sã le vopsești în culoarea care îți place.
  • orlylazar

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
asta stiam si eu, dar avand in vedere ca puteam da jos vopseau cu buretele ma gandeam ca pot folosi o metoda mai non envaziva de a da jos vopseaua neagra de pe cea originala. Spatele jantei se curata foarte usor cu buretele iar fata , pe portiunile pe care am reusit sa le curat se vede impecabil vopseaua originala.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca sã aplice vopseaua neagrã a trebuit sã mãtuiascã pe cea argintie. Teoretic, nu are ce rãmâne impocabil.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul colegului era din categoria 'profi' cu rezultate sigure si rapid....daca tu esti dispus sa muncesti mai mult incearca pe rand cu
diluant,urmatorul diluantul pentru spritz chit sau nitro ,paint remover,sau cu burete de matuit cel pentru vopsitorie vei gasi varianta care sa te ajute sa dai jos culoarea neagra eventual sa ramai si cu stratul de dedesubt cat mai putin deteriorat.
Alte variante nu cred sa mai fie cel putin eu le-am folosit dupa caz pe astea si mi-a iesit bine,oricum de o lacuire pe care ti-o recomand sa o faci cu pistolu nu scapi,spayul in timp se duce si lasa pete urate.
  • orlylazar

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu a matuit vopseaua argintie.. probabil de aceea se ia si asa de usor. E perfecta dedesupt... cel putin unde am descoperit-o eu.
Si mecaNIK, multumesc pentru sfat ... si taicamiu mi-a zis cam acelasi lucru , o sa incerc asta vad ce iese iar apoi daca iese o panarama le sablez si le vopsesc . Nu vroiam sa le sablez din economie si pentru ca marea majoritate a jantelor vopsite aftermarket vazute de mine erau vopsite prost.
  • orlylazar

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am fost la Dedeman si mi-am luat doi buret si un bidon de Decanol.
Am aplicat in strat gros de de mai multe ori Decanolul pe jante apoi am inceput sa le curat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
incearca cu benzina si o carpa. Daca nu au fost matuite anterior ar trebui sa ti se duca usor de tot vopseaua neagra si sa ramana cea originala. Daca nu ajungi tot la sablat si vopsit dar sa o faci undeva unde o face cum trebuie in camp electrostatic si cu cuptor. Sunt destui, ai de unde alege...
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Foloseste ceva mai tare, macar acetat sau nitrodiluant. In caz de urgenta, cred ca te pot ajuta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Iti dai seama ca din ianuarie pana acum le-a pus si anvelope si sunt si pe masina nu?
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Lipsa de atentie la ora aceea. Probabil a rezolvat, frumos ar fi fost sa stim si procedeul aplicat...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR