Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am de 2 luni in posesie un Opel Astra H, 1.4 benzina, an 2007. In curba de 90 de grade larga (repet .. larga !) pe carosabil umed, cu viteza de 80 km/h, m-am trezit ca fuge de spate si abia am reusit sa o redresez din volan, ea derapand stanga-dreapta de 2-3 ori si iesind cu ea 2 benzi pe sensul opus ( noroc ca nu veneau alte masini !). Am simtit si ieri in aceeasi curba ca fuge putin, dar am zis ca poate mi se pare. Am cauciucuri noi Goodyear Ultragrip 9 noi noute (cotate f. bine printre cauciucurile de iarna !) , temperatura era de 6 grade afara ( adica in limite pt. caracteristicile cauciucurilor de iarna ). Inainte am avut un Renault Clio 2 si curba aceasta prin care trec zilnic de 2 ani, o abordam cu 80 km/h lejer, fara probleme, nicodata masina derapand sau altceva. Opel Astra care e mai mare, mai grea, cu cauciucuri mai bune si mai late, la 80 km/h, fuge de spate asa usor ? ... La voi cum este? E ceva normal ? Sa aiba alte probleme ?
Skip ads

  • AdrianCornel93

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Verifica amortizoarele !
  • mixtretu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da,verifica amortizoarele spate,asa am patit si eu
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu , dar aveam un arc rupt , merita o verificare .
Skip ads

  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Eu nu simt sa fie ceva rupt pe-acolo, dar le verific .. dar care e ideea cu amortizoarele ? Cu ce influenteaza ?
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
mixtretu a scris:Da,verifica amortizoarele spate,asa am patit si eu


Mai concret ce aveau ?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
zerillos a scris:Eu nu simt sa fie ceva rupt pe-acolo, dar le verific .. dar care e ideea cu amortizoarele ? Cu ce influenteaza ?

amortizoarele din cate cunosc eu confera stabilitatea masinii. Cel putin stiu ca in curba cand simti ca masina este instabila asta cam este cauza.
Se verifica relativ usor.
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
poate era ceva mizerie pe jos, pe langa apa. Presiunea din roti presupun ca e ok.
Totodata incearca sa rezisti tentatiei de a redresa volanul f mult ca sa nu mai faci atatea zig zag-uri.
Stiu, una-i teoria si alta e practica...

Cu temperature nu te stresa prea tare, am yokohamawinterdrive care toamna, soare 15C au o aderenta excelenta, poate ca le scade un pic aderenta, dar nu se fac chiar fleasca.

Ca si test simplist poti incerca sa treci cu masina peste o denivelare. Rogi un prieten sa o conduca, iar tu stai in spate.
Daca masina topaie e jale, daaar chiar si asa ar trebui sa stea pe drum atata vreme cat suprafata e lina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR