Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asta lauda lumea pe aci
Antena Midland ML145 cu magnet 120/PL
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Nu am folosit niciodata o statie pana acum deci , sunt un newbie Laughing . Un amic vrea sa isi vanda statia Intek 899 Vox cu tot cu antena la pretul de 450 Ron, gata calibrata doar de pus pe masina . Ce spuneti, merita aceasta statie? Cine o foloseste poate sa imi spuna cat de buna este si mai ales pretul ? Si, mai ales, daca este legala utilizarea ei la noi in tara cat si peste hotare.
P.S. : nu am tir Laughing
Multumesc, toate cele bune.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, desi nu am folosit acest model iti pot spune doar atat : la banii astia poti lua statii mai bune plus antena.
Antena trebuie calibrata pe masina ta in functie de zona de amplasare, deci e vrajeala cu gata calibrata.
Daca are 4w, e legala. Sfatul meu este sa te uiti pe site-urile de profil si vei gasi combinatii mai bune.
Spor
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Statia e ok dar foarte mult conteaza antena. Ce antena are? Si e drept , antena trebuie calibrata pe masina ta.
Skip ads

  • TM88BDL

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut,am gasit discuția asta mai veche si am zis sa nu deschid un alt topic.Cine a montat statie cb pe insignia si ne da niste sugestii de poziționare in habitaclu? Eu ma gandeam sa optez pt o portabilã ca am deja una fixa pe agila...un cunoscãtor ce ma sfãtuiește? Mulțumesc
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
RaduAL a scris:Salut, desi nu am folosit acest model iti pot spune doar atat : la banii astia poti lua statii mai bune plus antena.
Antena trebuie calibrata pe masina ta in functie de zona de amplasare, deci e vrajeala cu gata calibrata.
Daca are 4w, e legala. Sfatul meu este sa te uiti pe site-urile de profil si vei gasi combinatii mai bune.
Spor

Salut si multumesc. Nu inteleg cum poti afirma ca pot lua statii mai bune din moment ce tu nu ai folosit aceasta statie. Chiar nu inteleg logica. Si totusi, ce statii +antena pot gasi la 450 Ron?Multumesc.Multumesc pentru sfatul de calibrare. Da, statia este de 4 W.
@Dariescu Claudiu-antena este una Sirio 145.
@TM88BDL- eu novice,o tin sub scaun sofer momentan.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu o am lipita pe stalpul lateral de la sofer cu banda dubla adeziva. Este singura pozitie ok, oricum sta tot timpul pe autosquelch, nu ii am grija! Wink

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa iti explic, mai ales ca esti un incepator in ale CB-ului. Din 2007 de cand folosesc statie pe masina, am avut ocazia sa incerc mai multe modele de statii pana am gasit una care sa ma multumeasca, de la President. Modelul adus de tine in discutie, repet, nu l-am folosit, dar am incercat alte modele printre care si de la INTEK, si nu m-au impresionat. Putem spune ca toate statiile fac acelasi lucru doar ca nu la fel, unele au receptia mai buna, emisia mai clara, etc....vei vedea cu timpul.
Revenind la acest model, sa inteleg ca vrei sa iei un produs sh la 450 lei in conditiile in care nou nu este mai scump de 550. Parerea mea este ca nu se merita dar decizia este a ta. Cu 450 lei, sh, gasesti statii mult mai bune decat aceasta, asta am vrut sa iti spun de exemplu President Harry 3 ASC .
Antena se pozitioneaza pe plafonul masinii in centrul geometric pentru performante optime. Daca acest lucru nu este posibil (plafon panoramic, trapa etc) se va amplasa acolo unde ai planul de masa cel mai bun si unde swr-ul este cel mai mic.
Spor la cumparaturi si sa o folosesti fara incidente
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Antena e una foarte buna, si eu am asa ceva. E drept ca sunt statii performante, dar pentru a folosi o statie in trafic cu o emisie si receptie rezonabila cred ca e ok Intek cu antena Sirio. Daca esti sofer profesionist poate merita sa investesti mai mult. Eu folosec statia doar inafara localitatii si detin un Maxxon cu antena Sirio. Super multumit. Intek si alte modele folosesc pe masinile de serviciu.
  • TM88BDL

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
lucio a scris:Eu o am lipita pe stalpul lateral de la sofer cu banda dubla adeziva. Este singura pozitie ok, oricum sta tot timpul pe autosquelch, nu ii am grija! Wink


si antena?pe portbagaj sau plafon?
e ok ideaa cu lipitul pe stalp

ms
  • stefiC

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu nevoie de niste sfaturi pentru achizitionarea unei statii radio. Nu ma pricep la ele, dar am auzit ca cele President sau Cobra sunt mai bune. M-ar interesa in mod special sa fie cu alimentare 12 / 24 V, sa bata la distanta "acceptabila", sa aiba zgomotele reduse iar pretul undeva in 500 lei. Ceva sfaturi?
Multumesc.
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
iti recomand President Teddy ASQ cu o antena ML145 si magnet de diametru 140 ....preturi gasesti pe net.....spor
Skip ads

  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
TM88BDL a scris:Salut,am gasit discuția asta mai veche si am zis sa nu deschid un alt topic.Cine a montat statie cb pe insignia si ne da niste sugestii de poziționare in habitaclu? Eu ma gandeam sa optez pt o portabilã ca am deja una fixa pe agila...un cunoscãtor ce ma sfãtuiește? Mulțumesc

Eu am pus-o sub scaunul soferului cu velcro si antena pe plafon in spate langa antena radio Wink
  • Gabriel H

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 z 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pe o Astra G combi 1.7 CDTI am pus o statie Storm cu antena Megawat de 1.5 m , antena cu statie si calibrare total 400 de lei.
Raza de actiune lejer peste 7 km pe linie dreapta fara obstacole. Este pusa in spatiul de depozitare din consola din mijloc.
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
daca nu ai receptie de aprox. 15 km este slabuta combinatia
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
15 Km. e un STAS...nu?
Deci sa retin ca daca-i sub aia 15..."jucaria" e un jaf...

Pentru o buna informare a celor ce acum vor sa afle cat mai multe despre acest domeniu nou pentru ei...sa incercam sa NU mai dam distante/raze...obligatorii/sigure...
Toti cei noi in domeniu trebuie sa retina ca raza de acoperire NU e fixa, ea poate sa fluctueze major in functie de diferiti factori meteo, geografici, moment, trafic...chiar si de echipamentul "colegului" sau antena ta...
De ex. propagare- poti sa receptionezi de exemplu de la 500 Km. si sa nu auzi un coleg de la doar 3...
Factorii d-astia iti fac raza. De aceea nu e fixa.
Si inca ceva pentru cei noi, incercati pe cat mai mult posibil sa luati legatura cu cei cu cu care va intersectati si nu mai cautati statii ce "bat" n'spe km. La urma urmei si 6-10 sunt de ajuns.
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
sunt de ajuns 6-10 km insa daca dai totusi bani pe o statie bunicica atunci trebuie imperecheata si cu o antena buna.....altfel ai investit degeaba banii.....eu am avut pana acum 3 statii ....am ajuns la concluzia ca antena face totul....si calibrate bine statia cu antena pe masina pe care o folosesti ai rezultate maxime.....in conditii bune (linie dreapta, meteo ok ) eu zic ca 15 km e cel mai ok....
  • pvidican

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1996 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Vreau sa intru si eu in randul cb-istilor si nu stiu ce statie sa aleg in 350 ron . As dori o statie buna, fiabila si linistita la care sa nu tot umblu la squelch. Ce parere aveti de maxon cm10 . midland 203, crt s mini sau maas colonia 8040? Sau alte recomandari daca imi spuneti.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Recomand, din experienta mea, Cm10. Fiabila, usor de folosit, simpla. O folosesc impreuna cu o antema Ml145. De restul statiilor, nu iti pot zice nimic, deoarece nu le cunosc.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc un CM 10 cu o antena Sirio ML 145. Multumit . Simpla , fiabila, robusta. Recomand.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR