Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Simptome: consum mare pe benzina , accelerere defectuasa (parca "da in nas")

Cod(uri) eroare: cu toate ca am facut verificari si paraverificari, conform TIS , Autodata si alte programe totul este OK Codul de eroare P0130 -sonda lambda (nu mai stiu codul de eroare ).. Din discutiile cu alti useri mai toti au spus sa verific cablajul de la sonda . mai frumos ... am mers in dezmembrari si am luat un fir cu tot cu mufa de sonda pe care l-am conectat direct in ECU , evitand astfel circuitul masini - acela-si cod de eroare P0130. Am chemat un prieten , tot cu opel omega aceia-si motorizare X20XEV , si dupa o diagnosticare a ECU motor si vizualizare a parametrilor sondei (nu avea nici o eroare pe ecu , iar sonda functiona perfect ) am luat sonda si am montat-o pe masina - surpriza - P0130 ceea ce ma duce cu gandul ca ECU meu este dus pe parte de sonda . Am luat tot din dezmembrai un alt ECU depe un X18XE pe care urmeaza sa il transplantez pe masina dupa aflarea codului . Ceea ce ma tem , si asta este intrebarea de 1000 de puncte ... merge oare sa il pun plug and play sau ii trebuie o alta codare /rescriere de soft , avand in vedere ca masina are cutie automata ?
----
Model: Omega
An fabricatie: 1998
Cod motor: x20xev
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rescriere soft trebuie .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR