Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Facebook ... este o aplicatie de urmarire sociala ? Este util ? Puteam sa comunicam fara Facebook si inante de aparitia acestuia ? Putem sa ne lipsim de el ? De ce atata pretenie si exaltare ... copiata dupa stilul americanului de rand, cand accesam aseasta aplicatie ? Trebuie sa fim prinsi de euforiie cand accesam aceasta alicatie ?Oare este acesta un program de manipulare si urmarire a maselor ? Eu am pus cateva intrebari ... Voi raspundeti ... Am auzit expresia ... ''Nu ai Facebook nu existi"... Oare asa sa fie ?


Ultima modificare facuta de viforel la Lun 07 Mar, 2016 2:54 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Flv27

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
parerile mele...

urmarire sociala? deja prea multe site-uri , aplicatii, retele de telefonie s.a.m.d ne urmaresc la orice pas, deci mi-e totuna ca folosesc telefonul sa vorbesc sau chat-ul de facebook.
util? aici eu depind de prieteni, daca ei sunt pe facebook, doar nu o sa ii sun pe fiecare in parte, facem un grup si dezbatem
comunicare fara facebook? da, am prins generatia messenger, cand nu ai ceva, te descurci si fara
copierea stilului american? nu-s fan facebook, il folosesc la chat , rareori o poza cand vizitez ceva, sa "ma dau mare" . Dar tinerii ce vin din urma ...e prapad , american style indeed.
manipuleaza si urmareste ! ca si google care a fost contactat de guvernul american...vezi documentare...si alege ce bate spre adevar ca-s multe minciuni!

alte pareri?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Flv27 ... parerea mea este ca putem sa ne contactam prietenii, telefonic. Sa fixam o intalnire, intr un local...si acolo sa dezbatem daca sunt de acord cu parerile noastre. Nu cred ca in mod normal, logic, social putem sa adunam cu tot cu neamuri mai mult de 100 oameni, dar noi avem de dezbatut cu prietenii...din care selectiv avem foarte apropiati maxim 10. Nu putem sa ne intalnim la ... ''un suc''...sa dezbatem ? Parerea mea este ca...e mai normal sa socializezi...''face to face'' decat la distanta. Apoi avem toti de castigat...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai te obliga cineva sa iti faci cont de feisbuc?
nu te lasa astia sa votezi fara?
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Je...cum adica "cine te obliga sa ti faci cont"? Pai daca toti te momesc...din toate partile. Canalele de televiziune, media, prietenii zici ca s apucati ...cum sa rezisti ? E tentatia mare...
De la ciobanul ala....nu stiu cum il cheama...care are miiii...de prieteni, pana la parlamentari nostri care nu pot traii fara "Like uri"....
Eee...uite eu unul n am vrut sa fiu prieteni cu ei...ei poate ca da, dar cred ca e mai bine..."fiecare cu a masii"...
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Uite eu rezist tentatiei , n-am feisbuc.face fiecare ce-l taie capu .vorba lu flv27 ,te mai uiti?!manipularea maselor se face oricum prin multe alte metode , facebook-ul e doar ceva extra pentru manipulatori, sau poate chiar ei au facut sa apara reteaua.oricum relax ,la ce sa te urmareasca tocmai pe tine sau pe mine ,ca nu ne merg carutele?cat despre momit, trebe sa te lasi greu ca si crapu al batran😀😀😀
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Facebook-ul fost visul oricarui ofiter de informatii ,nu tu informatori,nu tu munca de teren,nu tu scurmat prin gunoaiele oamenilor....doua taste si ai tot ce vrei,prieteni,preferinte,activitati preferate,culmea si cu imagini...etc orice face omu' repede pe net cu ele,hoti cazuti in cap care se pozeaza cu prada,idioti care se lauda cu ce fac ei.Pe bune acu' cat de indolent sa fii sa ai asemenea oportunitate si sa nu o fructifici?
Este adevarat nu te obliga nimeni....dar in schimb iti creeaza toate conditiile sa faci pasul asta.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aaa ... apropo...la toate astea se adauga aplicatiile..."open your device with ... fingerprint. Haaaai da ma n colo ... Acum de placere le dam si amprenta. Daca ma amprenta Politia cerea amprenta pe Cartea de Identitate... faceam galagie... Etee...ca ne amprenteaza fara sa ne roage prea tare. Prostia umana a unora se intalneste cu parsivitatea altora... Cu omul modern n ai mult de lucru cand trebuie sa l convinga unii cu interese ...Ambaleaza un produs frumos zicand ca e si distractiv .... si l lanseaza. Doar ca ce i lansat in folosul unora ...poate fi folosit de altii. Bravoo ...MecaNik...
Skip ads

  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca te inteleg si pe tine. Prin anumite spete poti avea dreptate, nu comentez. Dar imagineaza-ti ca ai atatea date personale pe telefon, incat nu-ti poti permite SA TI LE VADA NIMENI. Nici macar cand esti in duba SMURD. Atunci e utila chestia CU AMPRENTA.
Cu toate ca nu stiu ce pot face astia pe materie de furt de identitate, stiu ca dau de baut pana la pensie aluia de reuseste sa hack-uiasca un tel protejat de fingerprint...

OFF-topic: Cica daca mortii ar mai putea exprima un regret dupa ce o mierlesc, ala ar fi ca n-au avut timp sa stearga istoricul de navigare...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai ceva de ascuns, nu folosesti facebuc.

Pe de alta parte, autoritatile din RO nu sunt suficient de inteligente sa foloseasca aceasta aplicatie ca un instument pentru combaterea anumitor fapte. STS si alte servicii ciudate inventate peste noapte folosesc aplicatii / instrumente invechite sau prea complexe pentru a da un rezultat concret.

Sa nu uitam ca suntem tara in care daca ”esti bazat” poti lasa amanta insarcinata din inchisoare, si asta fara sa afle autoritatile competente.

In linii mari, mie mi se pare folositor Facebook-ul. Asta nu numai pentru ”a ma lauda” sau a afla diverse stiri despre amici. De exemplu, vreau sa cumpar o masina. Pe langa cautarea numarului de telefon/adresei de mail ”pe net” pentru a afla in mare cu ce se ocupa vanzatorul, il pot cauta si pe Facebook. De fapt asta fac de prima data. In majoritatea cazurilor, ofera informatii complete. Daca nu ma credeti, incercati.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mda ...Atunci lada aia de gunoi. care se numeste Google... (din care unii scot aur, iar altii putregai)... Pentru ce mai exista... Nu ca sa cautam acolo
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da, insa cum spunea un coleg mai sus, nu prea vezi poze.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Goaglee...in manseta de sus, are ...Image, Video, Map, ....si alte minuni....deci ...e destul. La ce are, e destul.
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2015

  • Mesaj Privat
viforel a scris:Facebook ... este o aplicatie de urmarire sociala ? Este util ? Puteam sa comunicam fara Facebook si inante de aparitia acestuia ? Putem sa ne lipsim de el ? De ce atata pretenie si exaltare ... copiata dupa stilul americanului de rand, cand accesam aseasta aplicatie ? Trebuie sa fim prinsi de euforiie cand accesam aceasta alicatie ?Oare este acesta un program de manipulare si urmarire a maselor ? Eu am pus cateva intrebari ... Voi raspundeti ... Am auzit expresia ... ''Nu ai Facebook nu existi"... Oare asa sa fie ?



Du-te c*aie la puscarie ! Evil or Very Mad
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Facebook-ul fost visul oricarui ofiter de informatii ,nu tu informatori,nu tu munca de teren,nu tu scurmat prin gunoaiele oamenilor....doua taste si ai tot ce vrei,prieteni,preferinte,activitati preferate,culmea si cu imagini...etc orice face omu' repede pe net cu ele,hoti cazuti in cap care se pozeaza cu prada,idioti care se lauda cu ce fac ei.Pe bune acu' cat de indolent sa fii sa ai asemenea oportunitate si sa nu o fructifici?
Este adevarat nu te obliga nimeni....dar in schimb iti creeaza toate conditiile sa faci pasul asta.

Sustin 100% afirmatiile colegului @mecaNIK, pentru ca a spus foarte bine. Cum faci sa interoghezi o natiune, ba chiar mai mult : cum faci o culegere de informatii la scala globala ? Exact asa, cu aceasta aplicatie minunata (care este oferita gratuit maselor). Si poate ca ai si un telefon de ultima generatie cu scanare de amprenta, doar cat sa le dai ,,de buna voie,, si amprenta ta. Ca poate au nevoie de ea, candva (poate cand vei intra in casa sau masina ta autentificandu-te cu amprenta ta).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 15 Mar, 2016 10:41 pm, modificat de 2 ori in total
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Moderatorii sau admin...am pus un subiect de discutie. Unii sunt frustrati...si stiu sa articuleze doar cateva cuvinte. Si ...hop ...ce le iese mai bine oe gura ...cate o injuratura. La asta se pricep. Unii bine ...altii amatori. Daca asta este mai nou stilul romanului... Constatam ca de la o injura tura ...poate sa apara si replica...Ca e simplu sa dam raspunsul... Numai ca ne abtinem si judecati voi....
Asta este romanul cu educatie spre ...0 dar modelat de ...Youtube...Facebook...
Avem internetul sa invatam mai repede din el, si din experienta adunata. Constatam ca unii ... nu...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Bravoo...ahappyuser...suntem pe aceeasi lungime de unda. Din pacate , oameni ca noi mai putini. Multimea e ste formata din...personaje ...SudCraiova...Este exact ce au nevoie manipulatorii...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cauta-l pe feisbuc Laughing
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu am, sorry.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Sa i fac ce ? Sa i bag ...un pic de cultura si civilizatie n cap ? N o sa poata nici macar Mark Zuchengerg sa i dea ce are baiatul asta nevoie. Apropo ...evereul tot evreu...(a nu se intelege antisemitism), da face ce face si pentru bani se casatoreste si cu o chinezoaica baface si copil...doar doar de ma apar cateva sute de mi de chinezi simpatizanti pe Facebook...Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR