Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am o mica dilema la care caut un raspuns. In cartea masinii, (Citroen) am trecut anvelope 155/65r14.
Deocamdata am doar cauciucuri de iarna. Pentru anvelope de vara am jante de aluminiu, dar acestea sunt J6 x 14, iar cele de tabla (cele standard) sunt J4.5 x 14.
Dupa un calculator de corespondenta de pe un site romanesc, merge puse 155 pe J6:



Pe un site frantuzesc, nu merge:



Ba din contra, de la J5.5 in sus e interzis.
Ca e voie ca nu e voie, cum arata oare 155 pe J6?

Pe forumul Citroen e liniste mare....... Mr. Green
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Scrie pe ... Goagle... Wheels equivalents sau wheels calculator. Gasesti pe primele site uri calculatoare de echivalenta, ba au sischema rotii... Vezi ca J ul se refera la gaura centrala... Daca masina are 5j(jante) si tu gasesti aceleasi caracteristici dar gaura centrala e 6J... Se pun inele de centrare. Restul parametrilor sunt chiar importanti... Distanta intre prezoane si dimensiunea jantei(asta daca nu vrei sa o modifici si p aia). E simplu.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Jentile au 4x100, exact ce imi trebuie. Cu inelele de centrare se rezolva. ET e 38 fata de 35 ce imi trebuie. In schimb latimea jantei ma intereseaza.
Credeam ca J-ul e latimea ei. Am cauciucuri de 175 pe janta si vroiam sa stiu daca pot pune 155?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR