Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Ionel21

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , va rog sa ma iertati daca postez gresit , sunt nou pe forum . Am cautat rezolvari la problemele masinii mele , insa nu am gasit exact ceea ce cautam , sau nu erau pentru motorul de pe masina mea .
Pe scurt , masina este o corsa B 1.4 16 V X14XE 90 CP 66 kw, are montata si o instalatie GPL .
Problemele sunt urmatoarele :
1.In mers , cand scot masina din viteza , turatiile cresc foarte mult ( de la 1900 de ex la 2500 , 3000) Asta se intampla mai des pe GPL pe benzina mai putin.Insa treba asta este si reversibila sa zic asa , adica scad foarte mult , pana la 250 sau se opreste motorul tot atunci cand scot masina pe liber.
2.La relanti turatiile oscileaza .Cand motorul este rece este totul oke sta la 1100 , cand s-a incalzit scate la 1000 sau 900 , dupa cca 20 secunde incepe sa oscileze , scade pana la 500 , 250 sau se opreste.
3.Consumul crescut . Comsuma cca 12-15 in oras

Toate acestea se intampla pe benzina cat si pe gaz ( pe gaz mult mai rau )

La masina am observat si alte mici probleme care pot avea legatura oarecum ( zic eu ... ) nu prea ma pricep la masini.
-Cand cuplez un consumator , la relanti masina vibreaza , de ex cand inchid geamurile si tin apasat butonul , intensitatea luminoasa ( faruri , indicatori bord , lumina bord ) scate cam mult .
-Alternatorul nu incarca prea bine , duce pe la 13.5 parca ... insa bateria este buna
Va rog sa ma mai scuati inca o data daca nu am postata unde trebuie .Va multumesc
  • HarryAndrei

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Acelasi motor il am si eu pe Corsa si este identic cu cel de Tigra A 1.4. Poti sa citesti mai multe despre tipul asta de motor la sectiunea pentru Tigra A.
Consumul de care spui tu nu este de speriat. Motorul asta in oras atat consuma. Din fericire in exterioar ai 5-5.5%.
Din cate stiu alternatorul trebuie sa scoata undeva in jur de 14.3V. Cred ca si de asta ai oscilatiile de lumina in bord cand pui in functiune un consumator.
Turatiile pot sa provina de la furtunul crapat dintre galeria de admisie si clapeta de acceleratie.
Bujiile cum se prezinta? Le-ai schimbat? Filtrul de combustibil l-ai schimbat? Ti se aprinde "check engine"?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR