Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • flyer1sst

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
imi permit sa deschid un topic despre ceva ce sigur s-a mai discutat, dar speta mea este putin diferita. Vreau doar ca ceea ce mi s-a intamplat mie sa nu fie repetat de altcineva.
Acum 4 luni mi-am schimbat amortizoarele masinii cu 2 buc noi noute Kayaba pe fata ( plus rulmenti sarcina amortizor ) si 2 buc noi noute Sachs pe spate; tin sa precizez ca masina avea 210 k iar cele de pe fata erau curse complet . Suuuper senzatie cu cele noi: KYB sunt mai tari, era mai stabila masina, etc .
In schimb, aparusera niste troncaneli usoare dar constante la axa fata. Am concluzionat ca sunt troncaneli de la alte subansamble care acum cu noile amortizoare, incepusera sa se faca auzite. Si succint am schimbat capete bara, bielete directie, flanse amortizoare , bucse bara torsiune + bielete antiruliu . Asta in decurs de 2-3 luni cu toti nervii si stressul de rigoare ( stiti cum e...cand masina nu merge cum trebuie, baietelul sufera ). Stateam cu o poza cu axa fata pusa pe laptop si incercam sa o "animez" in fel si chip in speranta ca imi va da un indiciu despre vinovat (teorie). Singurul lucru cert era ca: daca ma lasam pe masina in partea din fata (cu capota ridicata ) si ii cream oscilatii scurte de 1-2 cm pe verticala, se auzeau bataile cu pricina (practic in teren Smile ) - si de aici am inceput - flanse...torsiune...directie...
Acum doua zile am luat o decizie de a schimba amortizoarele fata (aveam banuieli dar cum dreaq sa bag iar bani in amortizoare , mai ales ca toti lauda KYB ). Prin urmare am pus unele Sachs ( nu pe original ). Vreau sa va spun ca e liniste la mine in masina; si acum ca are toate alea schimbate, e ca noua Laughing . Mai ramasesera de schimbat bratele fata si era cercul complet.
Eu am mers pe KYB deoarece sunt foarte laudate si intradevar masina "sta" pe drum, dar cred ca ce am luat eu au fost contrafacute. Tin sa precizez ca la montare, acum 4 luni, le-am amorsat asa cum scrie la KYB pe site (chiar daca mecanicul n-a fost de acord ); habar n-aveam ca amortiozarele trebuie sa fie amorsate inainte de montare - niciun mecanic nu stie treaba asta. Astea dupa 4 luni si ~10k km erau uzate si aveau joc pe verticala in tija.
Cati dintre noi pastreaza bonul de achizitie ? Mie nici prin cap nu mi-a trecut ca voi avea nevoie de el. Aveam de toate : constatare, piesa proasta, mai putin dovada platii . Asadar, am dat pe 2 amortizoare aftermarket cat pe unele originale . Trageti concluzii singuri : sunt multiple .
Nu dau sfaturi, vreau doar sa shareuiesc experienta mea in ideea de a nu se repeta la altii. Am mai vazut pe aici schimbat juma de masina si nu-i da de cap, etc .
PS: voi reveni cu alte info, pe masura ce apar, despre Sachs-uri . Acum am bonuri, garantie, etc Very Happy ; si o masina muta .


Ultima modificare facuta de flyer1sst la Dum 27 Mar, 2016 9:39 am
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca trebuia sa pui in capatul arcului un furtun. Si la mine s-a intamplat la fel, de am schimbat tot pe fata. Eu m-am aruncat de am schimbat si bratele si tot persista. Pana la urma am gasit pe net, ca acest zgomot vine de la arc, ce isis face joc, in partea de jos in telescopul neoriginal. Am pus furtun si de atunci nicio problema. App. mai ai amortizoarele kyb?
  • flyer1sst

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
in capatul arcului am acele mansoane cumparate noi. Precizez inca o data: zgomotele au disparut. Amortioarele sunt de vina.
Le mai am la mecanic.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Poti citi in prezentarea masinii mele ce-am patit anul trecut cu aceleasi amortizoare KYB. Le-am luat de pe net din Pitesti. Pretul a fost de 256lei cel pe dr si 220 lei parca pe stg sau invers. Cand au sosit cutiile cel de dreapta avea putin ulei in zona acelei piese de capsulare din capat. Am sters, am tot amorsat amortizoarele si n-a curs nimic. Unde pui ca scria pe cutie Made in France dar pe el nimic. Se vede bine undeva la pagina 13 sau 14 din prezentare in poze. Le-am montat personal cu fratele meu. Am aruncat cutiile si bonul si numai bine ca dupa 1-a sapt cel de pe dreapta a inceput sa bata( nestiind asta initial, am zis ca e de la altceva). Am puricat peste tot si am fost si la un prieten ce e mechanic. La care asta zice din 1-a: BAI Cipriane e dus amortizorul. Are joc axial. Ptiu sa-mi bag. Cum il mai schimb yo acu? mi-am zis atunci. Si ete asa circul cu el de atunci si m-a innebunit cloncaneala si in veci n-am sa mai iau KYB. Vreau acu in mai sa-l schimb ca iau o prima, si-am sa pun pe cel mai ieftin ( factura sa o am, ca rezolv eu in caz de pica in garantie).
Skip ads

  • flyer1sst

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
vreau sa spun ca Sachs-urile astea sunt foarte bune. Sunt mai confort, si masina e muta rau de tot cu ele. E drept, pe fata e schimbat tot mai putin bratele inferioare care sunt cele originale si sunt tzapene . Garantie 1.5 ani de la service .
Toate bune
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tine bine bonul fiscal. Ale mele SACHS au picat FIX la 2 ani si o luna. Canci garantie. Fa bine si pastreaza bonul si factura de manopera din service, si cu o luna inainte de a iesi din garantie mergi si fa un test de suspensie. Sa nu ai "bucuria" mea...
  • GDanielChedica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, stiu ca nu sa mai discutat de mult pe acest subiect , m-am gandit ca e bine sa fiti informati cei ce vor sa schimbe amortizoarele, aceiasi teapa am luato si eu cu amortizoarele KYB excel g pe care am dat 980 le (toate4), imediat dupa schimbare a inceput calvarul, troncaneli la denivelari mici.. si de aici bani aruncati pe tot ce tine de suspensie ca, na , doar nu aveau cum sa bata amortizoarele noi "noute" urma sa schimb si caseta ...am facut o proba cu alte amortizoare din dezmembrari si am descoperit ca zgomotul provenea de la laudatele kyb .precizez ca eu le-am luat de la o foarte cunoscuta firma de pe net, poate daca le luam din magazin erau bune nu stiu pe cine sa dau vina oricum garantia nu o mai am, asa ca fiti cu grija, mai ales la firmele de pe net nu dau nume aici..care au sediu cam in toate orasele mari si vand piese contrafacute
  • GDanielChedica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, stiu ca nu sa mai discutat de mult pe acest subiect , m-am gandit ca e bine sa fiti informati cei ce vor sa schimbe amortizoarele, aceiasi teapa am luato si eu cu amortizoarele KYB excel g pe care am dat 980 le (toate4), imediat dupa schimbare a inceput calvarul, troncaneli la denivelari mici.. si de aici bani aruncati pe tot ce tine de suspensie ca, na , doar nu aveau cum sa bata amortizoarele noi "noute" urma sa schimb si caseta ...am facut o proba cu alte amortizoare din dezmembrari si am descoperit ca zgomotul provenea de la laudatele kyb .precizez ca eu le-am luat de la o foarte cunoscuta firma de pe net, poate daca le luam din magazin erau bune nu stiu pe cine sa dau vina oricum garantia nu o mai am, asa ca fiti cu grija, mai ales la firmele de pe net nu dau nume aici..care au sediu cam in toate orasele mari si vand piese contrafacute
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR