Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sambata am iesit cu prietena la o plimbare cu masina. Am ajuns printre alte drumuri pe Mosilor, unde incercand sa ocolesc un canal am nimerit o groapa (care er amplasata strategic imediat langa canal). S-au auzit 2 bubuituri (una fata si una spate). Mergeam cu maxim 50 la ora. Cosecinte... 50 metrii mai incolo am auzit un scartait ciudat ca si cum s-ar freca 2 causiucuri intre ele. Trag masina pe dreapta si constat damageul: la amortizorul din stanga era scartaiala, iar uleiul din amortizor era imprastiat peste tot. Ajuns la mecanic, imi confirma ca uleiul e de la amortizor, si ca de la el s-au umflat 2 bucsi sau ceva in genu care acuma freaca. Asta e una.
A doua faza, ma plimb pe jos tot pe mosilor, dinspre Obor, inspre Carol. Si ce imi bucura ochii??? De la Obor pana in intersectia Eminescu, pe parte dreapta cum mergi spre Universitate, am numarat 5 locuri noi de parcare, in care trona, in mijlocul locului ca un rege, cate un stalp de elecricitate. Si asta doar pe o parte. Mi-e frica sa ma gandesc ce se intampla si pe partea cealalta, si ce se intampla pe ambele sensuri pana la intersectia Carol. Adica pe tot Mosilor.
Eu nu pot sa inteleg cum poti fi atat de tampit sa construiesti ceva, sau sa continui sa construiesti ceva, in cazul nostru un loc de parcare, cand vezi ca intrarea este obturata. De ce marii ingineri in costructii nu iau masuri?? Muncitorii aia sunt chiori sau ce??? Cum dracu (scuzati limbajul dar simt cum fierbe sangele in mine de nervi pe parcurs ce scriu), in momentul in care vezi o eroare sa o tii tot asa??
Si care va fi solutia??? Cum poti sa construiesti in continuare ceva defect, ceva aiurea. Cred ca din 5 locuri noi de parcare 3 sunt facute aiurea. Poate sa se parcheze pietoni acolo ca masini.....
Si cel mai deranjant lucru e ca pentru toate astea (adica tampeniile si incapacitatile unor oameni care cica sunt scoliti), NOI PLATIM. In taxe, rovignete, si alte si alte taxe de drumuri etc. Si platim ca prostii degeaba.
NIMENI NU FACE NIMIC !!! De ce nu ne strangem de exemplu toti de pe acest forum, impreuna cu alti membrii din alte forumuri cu tenta auto (nu dau nume ca sa nu fac publicitate), sa facem ceva. Sa dam in judecata administratia, statul??? Suntem milioane de soferi care nu facem nimic, doar ne plangem. Eu zic ca daca ne strangem multi soferi, desemnam pe cineva sa ne reprezinte, si donam fiecare o suma modica ca sa acoperim cheltuielile de judecata, am avea in cele din urma castig de cauza. Sa facem cumva sa aratam marii UE pe cine au luat sub aripa.
Sau ma scuzati, sa-i lasam pe cei de la conducere care au firme de constructii, de asfaltari, etc. sa-si rotunjeasca conturile pe seama noastra.
Eu inteleg sa furi, nu zice nimeni nimic, dar totul trebuie sa aiba o limita. Eu nu am mai vazut o asa debandada si o asa nesimtire in nici o alta tara. Nemtii de exemplu platesc si ei taxe, dar se vede ceva. Au strazi bune, nu se asfalteaza mai intai si apoi se sparge ca nu sunt in stare (sau nu se vrea) sa consulte planurile de canalizare.
Mi se pare absurd sa platim in continuare incompetenta, mi se pare absurd sa continuam drumul impus de niste analfabeti din conducere. Pentru ca Romania, cu parere de rau este condusa si reprezentata numai de analfabeti, de oameni incapabili, etc.
Deci pana la urma parerea mea este ca TREBUIE SA LUAM ODATA MASURI. Sa nu mai platim ceea ce nu se face, sau se face de mantuiala. Sau sa continuam sa ne plangem de mila. Mie unul mi-a ajuns pana peste cap.

Si cica suntem o tara europeana. Vai de mama noastra.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la chestia cu "Groapa" , te duci la politie, zici ce sa- intamplat, iti da PV, si mergi la CASCO ( daca ai) . daca nu, soarta. incearca sa dai primaria in judecata. dar e greu.
iar la faza cu stalpii, altfel sta treaba: stalpii aia or sa fie inlocuiti. or fi prosti aia, dar nici chiar asa. toti stalpii vor fi inlocuiti cu unii metalici.

Solutia: sa ne mutam in Germania, ca tot ai pomenit de ea.
acuma serios, la alegeri, ai votat Videanu si ai lui...? sunt aproape sigur ca da. dintre toti, singurul care merita respect e Negoita. ala chiar a facut ceva pt sector. Si Ontanu a mai facut cate ceva( dar asta nui PD-ist).

uneori cred ca ne meritam soarta.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am la tara colectie de jenti, bascule, bielete strambe si amortizoare crapate, ca sa nu mai vb ca masina cand am luato nu scartaia nimic iar acum dupa 4000 km deja a inceput sa scrtaie

nu stiu cum e in alta parte dar la noi in danbovita gropile apar ca ciupercile dupa ploaie, adica azi nu e, la noapte ploua iar maine dimineata apare, iar eu stiind ca drumul respectiv nu are gropi, ii dau tare, apare gropa, si uite asa mi se imbogateste colectia
aratati-mi un drum din dambovita fara groapa sau denivelare si eu voi plati cu drag rovigneta

am ajuns sa merg cu masina foarte stresat din cauza gropilor, iar cand dau intr-o groapa mi se rupe sufletul........


si gropile sunt doar un aspect al tarii in care traim()
  • Toma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
... mai grav, blocheaza sectoare intregi de drum pe banii nostri si in defavoarea noastra...
stam ore intrezi in trafic precum robii la poarta iadului.
noi suntem, teoretic, beneficiarii, dar nimeni nu ne intreaba.
daca stam cu mainile in san, stam pe timpul si banii nostri iar oricine va veni in tara noastra pe noi ne va condamna si de noi va rade.
Skip ads

  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate masina mea nu are casco pentru ca nu pot sa-i fac. E din 88. Pe de alta parte eu nu am fost la vot. Stiu ca unii o sa zica ca daia e asa ca nu mi-am exprimat parerea. Dar vorba lui Caragiale :"Eu cu cine votez??". Nu am cu cine sa votez. Tot timpul e acelasi lucru. Toti promit si nici unul nu face. Deci.... Poate sa votez cu cineva de pe forum Very Happy ca atunci sigur s-ar face ceva. In legatura cu stalpii... nu cred ca era necesar sa fie inlocuiti. Nu zic ca e rau, dar nu era necesar. Adevarul ca strazile sunt impecabile, fara gropi, santuri, etc iar singurul lucru care mai ramasese erau stalpii. Cred ca sunt atatea alte prioritati. Dar atunci nu ar mai creste conturile in banci.
Eu stau in sect 2, si in Ghencea. Ontanu a facut el ceva dar nu prea se vede. A facut parcuri... bravo lui. A facut primaria.. bravo lui. Cred ca fiecare primar, chiar si analfabetul ala care este Vanghelie, a facut ceva. Dar atat cat sa ne ia ochii. Si dupa aia.... cred ca se vede ce se face...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu va legati de stalpii sau gropile dintr'o anumita zona pt ca stim cu totii ca toata Romania e scufundata in rahat... Problema e ca ne plangem pe forum'uri si nu facem nimic. La facultate avem obiceiul sa ne plangem de orar/taxe/facilitati la diversi profesori.Acum vreo 2 luni cand s'a anuntat ca de anul acesta (din semestrul 2!) va trece si Politehnica pe sistemul cu credite si va trebui sa platim in jur de 8-9 milioane pentru o restanta, iar noi ne vaicaream profesorilor, unul dintre ei ne'a spus ca pe vremea cand a fost dansul student au vrut sa micsoreze bursa si in 2 zile erau TOTI in centru. In Anglia daca se scumpesc abonamentele la utilitati imediat ies in strada... Pe cand la noi se fura ca'n codru si nimanui nu'i pasa... Shocked
Eu unul abia astept sa termin facultatea si sa o sterg din "codrul" asta Sad
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu tocmai de aceea am deschis topicul. Trebuie facut ceva.. scoatem masinile si blocam strazile, orice dar cumva trebuie sa ne unim si sa incercam. Nu se stie daca vom gasi vreo rezolvare, dar oricum va avea ecou. Cel putin incercam ceva. Nu stam..
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Iar cat de plecat din tara, nu e chiar asa usor. Emigrantii nu sunt bine priviti nicaieri, mai ales daca esti din romania. Ca noi suntem considerati cea mai joasa speta. Si pe buna dreptate. Se mai mira de ce nu lasau sa intre autocarele in Spania. Au si ei ciorditorii, cersetorii si criminalii lor. Nu cred ca mai au nevoie de altii. Din cauza unor exemplare nereusite Very Happy toti suntem inclusi in aceeasi oala. Si e foarte greu sa demonstrezi ca esti diferit, pentru ca nimeni nu are incredere in tine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR