Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • octav74

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2017

  • Mesaj Privat
asa mult?in datele tehnice producatorul da in jur de 10.la G ul meu de 1.4 imi ia cam 8,5 -10 in f ctie de anotimp si distanta parcursa,deci cam cat da producatorul.imi ajunge motorul de 115 cai de pe 1.6 ,nu s asa vitezoman.la ce ar trebui sa ma uit la km astia?
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Da, asa mult. Ideea e urmatoarea oficial consumul la sedan 1.6 automat e 9.9, iar pentru manual 8.9. Daca te uiti pe forum, consumul pentru bucuresti 1.6 manual e undeva 11-12, oradea n o fi bucuresti in materie de trafic insa masina e automata deci? Din ce vad in poze are rezervorul putin peste jumatate si mai poate parcurge 210 km, rezervorul are 56 de litri la un full in conditiile actuale parcurge 400 de km, deci consumul undeva la 14.
In primul rand sa nu fie lovita, la orice fel de scurgere de lichid, daca cartea de service corespunde cu ce au cei de la opel in sistem.
  • octav74

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2017

  • Mesaj Privat
are si functia de semiautomat,dar oricum la drum intins nu cred ca ia peste 6 mers normal.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
La drum întins intre 6.8 si 7.2, iar la mers in oras 11-12. Atât consuma a mea, dar e manuala..
Skip ads

  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
sedanastraj a scris:Thank you Sir for the translation !
Adica am motor B16XER fabricat in Elvetia ? Sau numai radiatorul respectiv (tabla fabricata in Elvetia ) ?


Pai...pe ce piesa scrie made in Switzerland, pe motor sau pe radiator?


Pe radiator. Daca au ajuns elvetienii sa faca niste table ambutisate .... Shocked



Imaginea este ca exemplu. Piesa este cea din fata.
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am pus si eu gpl ieri la un astra j 1.6 115 cp motor B16XER. Masina are 1500 km...e noua ,cumparata acum o luna.Am optat pt o instalatie de ultima generatie pt ca asa mi sa recomandata. Problema este ca da in nas si daca accelerez foarte usor nu se intampla nimic,dar dupa cateva secunde incepe sa se simta.Cei care au montat instalatia spun ca face asa pana se inmoaie nu stiu ce membrana. Vreun sfat as putea primi. Chestia este ca sunt foarte dezamagit mai Ales ca am pierdut si garantia
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Depinde si ce gaz bagi, de ex eu am observat diferenta la Ford ul pe care il am pe gaz. Daca bag gaz de la mol da numai rateuri, daca bag de la Petrom merge f lin si nu da in nas deloc.. La acceleratie e cu 10% (maxim) sa zicem puterea mai mica decat fata de benzina 98+.
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Pai am bagat gaz de la ei ,Atlas.Ma interesa daca a mai patit cineva asa.sa dea in nas de prima oara si cu masina noua
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Inceraca sa alimentezi dupa ce il termini si de la alta statie, iar apoi iti poti face o idee clara daca e de la instalatie sau de la gaz..
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Ok...mersi de sfat.o sa alimentez de la Petrom daca ai zis ca e bun.oricum daca mai este cineva cu problema asta il rog sa scrie.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
FDominteanu a scris:Am pus si eu gpl ieri la un astra j 1.6 115 cp motor B16XER. Masina are 1500 km...e noua ,cumparata acum o luna.Am optat pt o instalatie de ultima generatie pt ca asa mi sa recomandata. Problema este ca da in nas si daca accelerez foarte usor nu se intampla nimic,dar dupa cateva secunde incepe sa se simta.Cei care au montat instalatia spun ca face asa pana se inmoaie nu stiu ce membrana. Vreun sfat as putea primi. Chestia este ca sunt foarte dezamagit mai Ales ca am pierdut si garantia


Eu cred ca nu este calibrata bine instalatia GPL.
Dupa montaj trebuiesc calibrate niste valori in calculatorul GPL.
Unii montatori fac aceasta calibrare cu masina stand pe loc in timp ce altii o fac cu masina in mers.

Initial la masina mea calibrarea a fost facuta pe loc si motorul nu avea putere pe GPL.
Am fost la montatorul GPL si i-am zis problema.
Atunci un baiat de acolo a mers cu mine cu masina fiind conectat cu laptopul la calculatorul GPL.
A calibrat ce trebuie si nu am mai avut nici un fel de problema de atunci.
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
A calibrat-o cu calculatorul conectat in mers. Am facut vreo 15 km pana a calibrat...
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am deja peste 10.000km cu LandiRenzo, montanta in martie la reprezentanta. Masina avea un an si 11.000 km parcursi la data montarii.
Nu am avut niciun fel de probleme si nu simt nicio diferenta intre functionarea pe GPL sau benzina.
Alomentez de la OMV, Mol, Petrom si Rompetrol. De obicei evit alte statii sau particularii, dar s-a intamplat sa bag si Lukoil si nu am avut probleme.
Din moment ce nu am avut niciun fel de probleme nu pot sa spun care GPL este mai bun, pt ca masina a mers bine tot timpul. Nici despre autonomie nu pot sa fac vreo diferenta in momentul de fata.
O instalatie montata si calibrata corect nu are voie sa-ti faca probleme. Mergi si verifica reglajele pentru ca NU este normal sa dea in nas.
Ce instalatie ai montat...sa nu fi nimerit intr-o "cofetarie" in loc de service specializat GPL? Rolling Eyes
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am montat Landi Renzo ca tine.Cea mai scumpa si mai performanta pt motorul asta .ei mi-au spus sa mai astept putin sa se uzeze...si mai fac ei reglaje dupa.azi am omologat instalatia.am sa ma duc la ei din nou si le zic ca daca nu o fac sa nu mai dea in nas...ma duc la protectia consumatorului...deja sunt prea nemultumit...Masina noua,instalatia noua...nu trebuia sa aiba nici Cea mai mica problema
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu am lasat-o la montaj si m-am intors a doua zi s-o iau. A mers perfect de la prima cheie. Daca nu ma uit la indicator nici nu stiu cand merge pe gaz si cand pe benzina.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
FDominteanu a scris:Ok...mersi de sfat.o sa alimentez de la Petrom daca ai zis ca e bun.oricum daca mai este cineva cu problema asta il rog sa scrie.


Este Petrom si in Italia?
Ce tari au ajuns...
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Masina e in Romania.Contul pe forum e facut in Italia😉
  • FDominteanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema azi...au facut rost de un program pt reglat instalatia de la firma importatoare si acum merge perfect. Normal ca a trebuit sa ma cert cu ei prima oara dar intr-un final sunt multuMit. Multumesc Celor care au avut timp sa dea cate un sfat
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o intrebare. Acum 10 zile am facut revizia cu schimbul de ulei si toate cele.. De 3 zile.. surpriza.. ma atentioneaza sa schimb uleiul cat mai repede. Banuiesc ca este un ciclu al calculatorului care nu are treaba cu proprietatile uleiului.. PS mi l am resetat singur si acum am 100%. S a mai confruntat cineva dintre cei care au facut schimbul cu aceasta situatie? Este ok ca i am dat eu reset?!
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
FDominteanu a scris:Am rezolvat problema azi...au facut rost de un program pt reglat instalatia de la firma importatoare

Bine ca ai rezolvat. Zi-ne si noi numele "cofetariei" la care ai fost, sa stie lumea de ei!
Chiar si cei care nu se ocupa de montaj GPL stiu ca Landi Renzo nu merge reglat decat cu soft original(unii trec asta la dezavantaje) si ca NU merg soft-urile generice de pe net pt LR.
Si minciuna ca trebuie sa se lase nu stiu ce mambrana? Ce mai buna si performanta instalatie, dar daca e montata de niste cofetari...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR