Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara! In seara asta am avut un accident , cineva m-a lovit în spate cu un Citroen C4 pe DN 1 in zona Ploiestiului. In urma accidentului la prima vedere se pare cã au fost avariate bara spate , întãriturile barei , oala in care stã roata de rezervã este înfundatã rãu ( in sensul cã sa ridicat ) si ar mai fi o îndoiturã mica pe aripa stângã spate. Am fãcut amiabilã deoarece noi nu am pãtit nimic . Acum m-am gândit sã merg pentru reparatii la Rãdãcini Vitan , masina fiind cumpãratã de la ei sã o repar pe RCA-ul lui fiind el vinovat. Întrebarea mea cãtre voi, cei care ati trecut prin ceva asemãnãtor ar fi: La ce sã fiu atent si la ce sã urmãresc pentru reparatii?
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
Cel mai bine ar fi sa suni in reprezentanta si sa te intresezi. Nu toate companiile de asigurari sunt acceptate la reparatii pe RCA in reprezentanta. Din cate am auzit, Euroins nu ar fi acceptat, deci verifica la ce companie are vinovatul polita, si verific.o online, sa fie valida pe nr masinii.
Poze la ambele masini, permis, talon iar amiabila sa fie semnata si completata corect(in caz ca isi schimba omul parerea pana maine, sa fii acoperit) si sa faceti programare pt constatare la un centru de constatare.
Bafta!
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc AlexLaur. Se pare cã am uitat sã fac pozã la talon și la mașina lui. In schimb am fãcut la C.I. , permis și RCA-UL lui (amândoi avem la CITY valabile 😅) . Fiind din localitãți diferite sper sã fie de bunã credințã și sã-mi trimitã ce mai am nevoie pe mail, WhatsApp. Și mai sper sã fi completat corect amiabila.
Oricum mai multe griji îmi fac pentru reparații. Și cu aceastã ocazie cred cã o sã deschid și un topic cu satisfacția clienților în service , dacã o ajuta la ceva . 🤔
Încã ceva , RCA-UL este pe numele fostului proprietar , el cumpãrând de curând mașina.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Later edit.


Ultima modificare facuta de AlexLaur la Sam 09 Feb, 2019 12:07 am
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Suna maine in call center la CITY si intereseaza.te, fa progeramare pt constatare. Spune.le cum e xu noul proprietar, si stiu ei ce e de facut. Daca nu ai poze cu masina lui va trebui sa va prezentati amandoi cu masinile pentru constatare. Am mai auzit ca unele companii accepta si uploadarea tutror informatiilor online, asta daca omul e de buna credinta si iti ofera tot ce trebuie.
Daca iti accepta reparatia pe RCA de la CITY in reprezentanta, totul ar trebui sa fie bine, cu piese originale si tot.
Succes!
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Am zis sã adaug si niste poze de la testul de impact .
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut, ieri am observat ceva ciudat:
In timp ce rulam in viteza a 3a,am stat putin timp cu mana pe schimbãtorul de viteze. La accelerere si decelerare am simtit vibratie in schimbator. Doar cand apasam sau luam piciorul de pe acceleratie. Se observa si o mica miscare a schimbatorului in toate treptele. E normal?
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Da.
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asa face si la mine de cand am cumparat.o.timoneria probabil,bucsele de la timonerie.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
fulgu a scris:Salut, ieri am observat ceva ciudat:
In timp ce rulam in viteza a 3a,am stat putin timp cu mana pe schimbãtorul de viteze. La accelerere si decelerare am simtit vibratie in schimbator. Doar cand apasam sau luam piciorul de pe acceleratie. Se observa si o mica miscare a schimbatorului in toate treptele. E normal?

Este normal. Cred ca la orice cutie manuala se poate observa acest lucru.
Din ce am citit este contraindicat condusul cu mana sprijinita pe schimbator, spre nefericirea mea si a multor altora.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La cealalta masina si eu mergeam cu mana pe schimbator.la asta daca am cotiera destul de maricica,nu mai stau cu mana pe schimbator.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Si eu confirm, dar exact asa fac toate cutiile manuale.. Cat despre miscare vizibila nu prea e normal.. e insesizabil.. decat daca pui mana pe schimbator se simte vibratia..
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Dar la un schimb/completare ulei la cutia de viteze , s-a gândit cineva?
Zilele astea la mine a început sã intre destul de greu in viteze. Nu știu dacã e doar de la frig sau poate e nevoie de schimb/completare.
  • miron eftenie

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16DTH LVL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:Cutia este bine etajata si nu ai nevoie de treapta a 6 a. Pana la urma nu este diesel sa mergi la 130 cu 2500-3000 ture. Aspirata nici nu se trezeste la turatiile alea. Consumul la mers normal sunt asemanatoare dar la orice motor in combinatia benzina + turbo daca incepi sa te dai la ea ar fi bine sa uiti de consum indiferent de capacitatea cilindrica. Oricum eu nu cred ca este cazul fiindca 90% din drumuri le facem la un mers normal. Important este si unde mergi mai mult? urban sau extraurban?


SCUZE CA MA AMESTEC ! La un motor diesel de 1.6 ai 130 km/h la 2000rot/min. Vorbesc tot de Opel.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Si-a pus careva jante aliaj? Ma intereseazã dacã sunt mai grele decat cele de tabla si daca influențeazã consumul.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am jante aliaj oem,cu care a venit masina,pe r16.sincer nu le.am cantarit,dar avand pe cele din otel anvelope de iarna,consumul e mare fata de cele de vara.din cate stiu,si am vazut pe alte grupuri cele din aliaj oem,au in jur de 19 kg/bucata,pe r16.
A montat un user de pe grup,Cosmin,jante aftermarket pe r18 si canteresc in jur de 28 kg/bucata.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu cu cele din aliaj scot un consum mixt de 8,3,iar cu cele de iarna acum am pe bord un mixt de 8,9.ambele variante pe r16.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cauciucurile de iarna au un consum mai mare decat cele de vara, cauciucul are alta compozitie, pentru aderenta crescuta.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Ieri am ramas placut surprins sa scot un consum de 5,8 . Drum Pitesti - Moraresti ( tur retur ~60km) . Cauciucuri de iarna ( jante aliaj, cumparate in septembrie pe 16). Temperatura exterioara vreo 9 grade. Se pare ca odata cu incalzirea vremii scade si consumul.. Toata iarna am avut o medie de 7,2. Mers 80% extraurban
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR