Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • VStan973

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe aici și neexperimentat. Urmeazã sã achiziționez un Opel Astra J 2.0 160hp din Germania, proprietarul spune cã modelul este cel OPC, dar nu sunt sigur. întrebarea mea este, unde pot verifica acest lucru? Pot afla asta daca fac o verificare a seriei? De asemenea m-ar interesa sa mai știu dacã dupã verificarea seriei, îmi sunt afișate și toate opțiunile de care dispune mașina respectivã. Va mulțumesc și o zi bunã.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Pune seria de sasiu aici poate te ajuta cineva cu dotariile.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
VStan973 a scris:Salut, sunt nou pe aici si neexperimentat. Urmeazã sã achizitionez un Opel Astra J 2.0 160hp din Germania, proprietarul spune cã modelul este cel OPC, dar nu sunt sigur. întrebarea mea este, unde pot verifica acest lucru? Pot afla asta daca fac o verificare a seriei? De asemenea m-ar interesa sa mai stiu dacã dupã verificarea seriei, îmi sunt afisate si toate optiunile de care dispune masina respectivã. Va multumesc si o zi bunã.


Salut,
Poate te ajuta colegu @bibu16v
Aici: https://www.clubopel.com/vie...53&start=1080

O zi buna
  • VStan973

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Mersi de rãspunsuri, am fãcut verificarea, aparent este într-adevãr modelul OPC line. As mai avea o întrebare. Prin cablu USB aflat chiar sub radio, se poate asculta și muzicã ? Telefonul îl citește, se incarca, dar când apas butonul mașinii de AUX îmi spune cã nu este niciun USB conectat. De asemenea am butoane pentru apeluri și phone, dar în setãrile navigației nu gãsesc funcția de Phone Settings. Aveți idee cum as putea depista acest lucru?
Skip ads

  • LFlorinPaul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare Colegi,am un opel astra g 1.7 cdti din 2004 si as vrea sa achizitionez un opel astra j dupa anul 2010 tot 1.7 sau 2.0 cdti,ma poate ajuta cineva cu un sfat?
  • CCuiava

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Ar trebui sa-mi fac griji sau e ceva normal la motorul de1.6 - 115 cp benzinar sa scoata fum negru la poenirea masinii si in primii km?
Mentionez ca masina a fost luata de noua in iunie 2017. Pana in prezent are doar 28.000 km rulati.
Adevarul e ca nu am verificat uleiul intre revizii sa vad daca scade si cu cat.
Mi s-a atras atentia astazi de catre un coleg care mergea in spatele meu ca scoate fum negru. Distanta parcursa nu a fost mare, vreo 2 km atat a mers el in spatele meu. Probabil ca dupa ce s-a incalzit motorul nu mai iesea fum negru. Am de facut Itp-ul la sfarsitul lunii, sper sa nu-mi faca o surpriza. In cartea tehnica scria ca poate consuma pana la 600 ml la 1000 de km. Nu se facea referire exact la tipul asta de motor, doar se spunea in general
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Fumul negru este de la benzinã. Amestec bogat, benzinã nearsã.
Trebuie facuta o diagnoza și vãzut de unde este problema.
Chestiunea cu consumul de ulei din manual are conotațiile ei.
Poate consuma atât într-o perioadã scurtã, când se aliniazã fantele la segmenți, dar nu poate fi considerat un consum normal.
Fumul de la consumul de ulei este albãstrui.
  • Masina C

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2016 xer16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ce discuri și placute frana recomandați pentru astra j 2016 sedan benzina, eu optez textar/ferodo/trw
cele originale dau o trepidare la volan când franez 40 - 60 km/ora , Am 42000 km discurile au format pe margini o uzura de 4mm un set de placute am schimbat .
Skip ads

  • TheGood

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Am o întrebare pentru deținãtorii de Opel Astra J pe cutie automatã: cum o folosiți la stop?

Am încercat sã identific discuții similare pe forum, dar n-am reușit. Care e metoda optimã, pentru a menaja cutia de transmisie, dar și frânele, de a ține mașina la stop?

Precizez cã, dacã am identificat eu bine, cutia de transmisie pe care o am ar fi GM 6T40 hidramatã.
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut
Aproximativ la cati km ati schimbat bujiile ? astra J 1.6 benzina B16XER
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
60.000 sau 4 ani
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
TheGood a scris:Am o întrebare pentru deținãtorii de Opel Astra J pe cutie automatã: cum o folosiți la stop?

Am încercat sã identific discuții similare pe forum, dar n-am reușit. Care e metoda optimã, pentru a menaja cutia de transmisie, dar și frânele, de a ține mașina la stop?

Precizez cã, dacã am identificat eu bine, cutia de transmisie pe care o am ar fi GM 6T40 hidramatã.


Eu o țin în D

Prima serie de placute fațã am schimbat la 34.000.. ATE

Am schimbat și uleiul în cutie ... cel GM era negru (anormal) .. am pus Ravenol..

De evitat urcatul bordurilor ... sau tractarea

De asemenea eu când parchez o pun în N apoi frânã de mana trasa.. apoi în P..

Din R în D sau invers cu rotile oprite complet..
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut,ce instalatie de gaz se preteaza la 1.6 benzina?Este adevarat ca acest motor este cam pretentios la instalatia de gaz?
  • LFlorinPaul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor sunt fan Opel ,am un astra g 1.7 cdti și aș vrea sã achizitionez un Opel astra j 1.7 cdti,sfaturi,pãreri imi poate da cineva?
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor,
nu stiu daca scriu unde trebuie (iertare daca nu, indrumare va rog daca este vreo sectiune mai potrivita).
Care ar fi un pret de plecare pentru vanzare Astra J, 2016, 1.6 benzina + gaz, rulaj 100.000 km, fara probleme tehnice?

Multumesc frumos.
  • Octavian Neagoe

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Vã rog sã-mi spuneți termenul limitã de schimb al chitului de distribuție,original din fabrica, pentru Astra J A16XER,benzina, aspirat normal.
Mulțumesc anticipat!
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu 150 000 km sau 5 ani.cea de fabrica . Apoi din 60 000 km in 60 000 km ,sau 5 ani. Sper sa nu ma insel.
  • VNicuara

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2022

  • Mesaj Privat
Bunã ziua, am achizitionat un Astra j 2018 benzina aspirat 1,6, cutie viteze automatã,am o nelãmurire ,uleiul din cutie este roșu sau galben? La înbinarea dintre baia de ulei și cutia viteze are o scurgere de ulei culoare galben si nu stiu de la care ar fi. Are jojã de nivel cutia de viteze?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cutiile nu au o joja propriu-zis ci un buson pentru nivel si completare pe lateral, unele au si buson de golire
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR