Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
E ok si omniasig nu am avut probleme cu ei.Am 3 optiuni alianz generali si omniasig in altii nu am incredere.Casco sub 5 la suta din valoare nu prea cred ca gasesc oricum,doar la rca sa fie niste diferente.
Skip ads

  • nelu22

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cum stati cu masinile? Au sosit?
A mea sta la gyor, ai este rusine sa se urce in tren. Nu vrea cu nasu. Am sunat la opel si m-am luat de ei. Spre surprinderea mea dudia care mi-a raspuns a zis pe un ton zeflemist ca inca nu s-au implinit 3 luni, cu alte cuvinte mai asteapta. Dupa cum numar eu de pe 8 aprilie pana maine 1 iul se fac 12 sapatamani. In contract termenul este de 10 sapatamani, ce e drept am pus si eu doua optionale pe parcursul comenzii( ca sa ma asigur ca prind rabla) si s-a decalat termenul cu 2 sapatamani, dar tot ar fi trebuit sa vina. Masina am achitat-o acum 3.06 ca sa nu ma faulteze cu brexitul, urmand ca dealerul sa se ocupe de rabla.
Ma dispera asteptarea si mai ales lipsa unei date concrete de livrare.
Acum pentru cei care au ricat masinile, vreau sa stiu daca masina vine cu carte si cu autentificarea facuta. Sau si aici mai pierdem timp pana ajungem la RAR.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Omologarea RAR, CIV, numerele provizorii, pachet legislativ, covorase auto sunt GRATUITE, daca nu se stipuleaza altfel in contract.
Ca idee, de ce stau atat de mult masinile in Gyor; o data ajunsa acolo cei de la Opel asteapta plata de la dealer, urmeaza incarcarea propriu zisa, iar dupa ce a ajuns la dealer mai dureaza 2-3 zile pana cand se pregateste masina rar, civ, nr.
In privinta rablei ti ai facut degeaba griji, de obicei masinile intarzie nu ajung mai devreme Smile O data ajunsa la dealer dupa ce te notifica ai 30 de zile sa faci plata si s o ridici, deci...
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu o primesc maine ca am avut probleme cu fiscalul pentru rabla, era cu amenzi si a trebuit sa le platesc si sa il scot din nou.
Am facut Casco la Omniasig 2380 Ron plata integrala fara fransiza pe eveniment.
Rca o sa fac maine la fata locului, unde o fi mai ieftin.
Abia astept ora 14:30.
Eu astept masina de pe 20.04 desi era pe stoc am asteptat rabla deci te inteleg perfect cu asteptatul.
Uneori in Gyor e greu sa scoata masinile de acolo, am inteles ca ar fi un fel de parcare imensa unde se blocheaza frecvent unele pe altele, asa am mai auzit eu de la altii poate n-o fi chiar asa dar poate fi o explicatie.
Skip ads

  • nelu22

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pai si in Romania nu puteau sa astepte?
Maine sunt calare pe ei sa imi dea un termen concret si nu accept abureli. Eu am contractul in mana si nu au motive sa intarzie livrarea. Acuma sincer pentru 1450 euro cat face tichetul ei considera ca masina nu e platita?
Bine macar ca ma scuteste de RAR, un coleg care a luat o mokka s-a dus el dar a fost gratis operatia.
Ma intarzie cu inmatricularea. Nu stiu cum este in alate orase dar in Ploiesti ai nevoie de 4 zile pentru finaciar si 5 pentru mediu, pierzi prima sapstamana, dupa care trebuie sa astepti inca 5 zile ca politia sa poata vedea in sistem plata taxei de mediu, inca o sapatamana pierdua dupa care eliberarea se face intr-o zi a numerelor si in 5 zile a talonului prin posta. Daca cumva expira numerele rosii in acest timp trag masina pe dereapta si astept. Daca mai merg si la RAR iara pierd o saptamana si ajung in august cand vreau sa plec si eu in concediu.
De casco inca nu m-am interest si cred ca o sa il fac in rate ca am ajuns la fundul sacului.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am facut cu ea 350 km,240 extraurban si 100 urban consum mediu7.5.Astept sa mai scada consumul,acum e perioada de rodaj,merg linistit.E foarte ok masina.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@nelu 21.... si eu tot pe 8 aprilie am contractul facut.ieri i-am sunat si m-am luat de ei.le-am zis ca se apropie termenul de 3 luni stipulat in contract.le-am zis ca daca se depaseste acel termen,renunt la contract si sa imi dea banii inapoi.au turbat,cum sa renunt la contract,ne intelegem daca se depaseste termenul stipulat in contact,va mai dam ceva gratuitati daca depasim termenul,numai sa nu renunt.ceva accesorii optionale.m-au asigurat ca astazi vine trenul cu masinile,in weekend le descarca si daca luni este la centrul lor de livrare,pe miercuri ar trebui sa o am,daca nu vedem...cica 100% o am sapt viitoare.masina sta la gyor dupa data de 9 iunie,e platita tot,dupa data de 26 iunie.mi-au zis ca efectiv face o zi jum pe drum,totul tine de logistica.of.....birocratia asta ne omoara!
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@fulgu....ti-au spus ceva legat de rodaj?cum sa mergi cu ea,sa nu depasesti o anumita turatie,ce perioada sa faci rodajul,la cati km ma refer?
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@oache....unce ai facut tu casco la 2380 lei?in ce oras?asta e suma finala platita?stiu ca daca platesti integral ai o reducere de 10%.ma inter si pe mine.oare pot sa fac si eu la brokerul tau? :)ai cerut datele masinii de la dealer,gen:serie sasiu,dotari,greutate?
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
N-au spus nimic legat de rodaj.Am citit pe forum,schimb pe la 2500 rot. Si nu depasesc120km pe ora,asta timp de vreo 2000km.A,si fara accelerari bruste.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am facut in Bucuresti la Omniasig sucursala Unirea.La pretul de achizitie de 12.891 (asa iese ca astia folosesc curs bnr + 1 la suta si asa a iesit in loc de 12.800), am avut prima de asigurare plata integrala 527 euro adica 2380.Am un card ING cu 12 rate fara dobanda deci mi-a convenit ca practic platesc 200 pe luna si am casco.Fransiza e 0 pe eveniment si 10 la suta la dauna totala sau furt total.In plus e extins si in UE si mare majoritate a tarilor din Europa care nu-s in UE.Am facut o cerere la ei pe site si m-a contactat o doamana care insa de azi intra in concediu insa ar trebui sa fie acelasi pret la toti dealerii.La Tiriac ar fi fost ceva mai scump si ar fi avut si fransiza.Iti dau pe privat numarul celei care mi-a facut Casco, daca o prinzi azi sa faci.

Mai am o ora si o iau:).Maine plec la Galati sa fie si autostrada si DN.Nu stiu cum e cu rodajul 2500 mi se pare cam putin, eu as merge 3000 chiar 3500 in caz de depasire, mai ales ca e benzina.Oricum sigur nu mai voi limita la 2500 de ture dar nu e obligatoriu sa faca toti ca mine, fiecare face cum crede ca e mai bine pentru masina lui.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am inteles!sa te bucuri de ea fara evenimente!eu mai astept putin pana ajunge
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
multumesc oache81.astea sunt preturile pe care mi le-a dat mie brokerul.omniasig fara fansiza,la allianz cu fransiza de 100 euro.valabile doar pe ter romaniei. dar daca optez sa fie doar pe ter tarii,se mai scade din pret?ai idee?ast un ms cu nr de tel al doamnei.ms!
571 euro omniasig 2565 lei 641 x 4 rate
709 euro allianz 3190 lei 800 lei x 4 rate
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am luat masina, am facut 5 km cu ea doar ca m-am intors la servici.E ok, totul bine, incep sa ma obisnuiesc e mai greu de parcat fiind sedan o sa imi ia ceva timp sa ma acomodez.Sunt multumit si sper sa nu am probleme.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sa te bucuri de ea.multi km fara probleme.niste poze se poate?
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat


Intre timp imi da eroare la senzorul de presiune in pneuri si nu gasesc cutia de sigurante din portbagaj unde banuiesc ca ar fi siguranta pentru asta.Daca nu ma descurc o sa ma duc cu ea la service dar nu azi ca vreau sa ma plimb.
Oricum habar n-aveam ca are asa ceva asa ca nu ma stresez pentru ceva care nici nu stiam ca e pe masina.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Pana la urma am fost pana la Cheia si inapoi.Mi a consumat 7.5 cu mers destul de sportiv.Am mers cu 130 pe autostrada si am facut si depasiri pe dn mai ales la intors.Ai 3500 de ture la 130.In rest foarte silentioasa, sistem audio acceptabil, radio bun, sa vad noaptea cum o fi cu xenoanele.E mult mai lenesa ca fosta mea masina dar totusi de la 3000 de ture in sus are cuplu suficient.Consider ca shift helperu ala tinde sa tine masina subturata vrea sa schimbi la vreo 2200-2300 de ture si de la 60 in sus sa mergi cu a 5-a.Am incercat sa ma iau dupa el dar e penibil zici ca mergi cu dacia 1310.Motorul asta trebuie turat daca vrei ceva cuplu.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
consum destul de bun zic eu.asa e si a mea,fara xenon si am senzori de parcare spate.m-am urcat in aia din showroom si imi era greu sa vad in spate,bine,cu timpul poate te obisnuiesti cu ea.am cerut si senzori de parcare.au 70 euro.multe drumuri lungi si fara probleme.ce senzorul ala de presiune ce faci?mergi la reprezentanta pt shimbare?ai luat si garantie extinsa la ea?
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ai pe ea xenon cu afl?sau doar xenon?
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa montez senzori pe spate.Ceva sugestii?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR