Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Si eu sunt in situatia ta, o sa intreb vineri cand ma duc la ei sa mi comanda senzorul de presiune.. Oricum o parere de la cineva care se pricepe ar fi binevenita.. Nu stiu cum sunt cei de la alte reprezentante , dar cei de aici sunt............
Skip ads

  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
razzyfunik a scris:Salut

Imi puteti spune pana la ce durata de viata "Oil Life" pot sa folosesc masina fara ncio problema? In prezent am 25% Oil Life, iar luna viitoare am de facut mai multe drumuri lungi. Masina implineste 1 an de revizie calendaristic abia in luna iulie.

Exista cumva si o limitare a motorului cand scade sub un anumit procent?
Multumesc anticipat!


Salut,

Cand se apropie de 0% vei primi un mesaj ca trebuie efectuat schimbul de ulei.

Oricum daca te deranjeaza atat de mult, poti reseta singur acel contor, deci nu se va limita puterea motorului.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai tocmai d-aia e la 25%, intrucat au trecut 9 luni de la revizie, adica 3/4 dintr-un an. El scade de la 100% la 0% intr-un an. Acum depinde si cati km ai facut de la revizie pana acum... si cati urmeaza sa mai faci.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, n-ar trebui sa-ti faci griji in privinta procentului de Oil Life, este doar pur informativ pentru a-ti aminti ca trebuie sa-l schimbi dupa 1 an. Eu am avut si 3% si am mai facut 2000km pana sa-l schimb
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@Razzyfunik....cati km ai cu masina?mergi cu uleiul 10 000 km sau un an de zile.nu te mai lua dupa oil life.o sa iti apara in bord ca sa schimbi uleiul sau service vehiche soon.nu apare nicio limitare a motorului.margi la nr de km sau la 1 an cu uleiul,chiar daca nu ai adunat 10 000 km intr-un an,schimba-l.eu vb din punctul meu de vedere,eu unul asa fac(bine,eu fac 3 revizii pe an,fac in jur de 30 000 km /an).drumuri bune!
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
@ Catalin1985
Hristos a inviat! Cum se comporta masina cu Uleiul Liqui Moly? Vreo diferenta fata de GM?
Scuze daca e topic dedicat pentru ulei...
Multumesc
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt multumit de ulei pana acum.am deja 1100 km cu el.motor mai silentios,intra repede in regim de lucru.din punctul meu de vedere,este o mare diferenta intre gm si liqui moly.oricum,numai pe acest ulei am sa ma axez.
  • alex4890

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut!

In cazul in care doreste cineva aparatoare de noroi de pe bestautovest, am un set de vanzare. Nu sunt folosite, au costat 130, si le las la 110 lei. Doar pentru Bucuresti!

Intrebare: a reusit cineva sa activeze functia care aprinde farurile la momentul deblocarii din cheie? Am vazut ca la unele modele se poate, dar eu nu am reusit sa dau de aceasta optiune in meniul masinii.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca exista acesta obtiune. Fara contact e greu de crezut la ceva low cost
  • alex4890

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ciudat, unui prieten ii merge. Poate depinde de nivelul de echipare.
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
La mine cu AFL se aprind farurile cand deschid masina. Dupa vreo 2 minute se sting parca,daca nu bag cheia in contact. Functia se gaseste in meniu sub numele <<Exterior lighting by unlocking>>.
  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Stiti cumva daca tabla este galvanizata la Astra j sedan?
Skip ads

  • maverick76

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Aveti idee, posesori de Opel Astra J 1.6 XER (115 Hp) ce greutate este mentionata in talon?
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@Maverick76 ... greutatea masinii difera in functie de optiuni.spre ex a mea B16XER 115CP,are in talon trecuta greutatea de 1380 kg.tine cont ca greutatea asta este fara sofer si plin de carburant(asa ar sari lejer de 1500 kg)

@Gabi_tz....chiar nu am idee daca tabla este galvanizata,stiu doar ca are garantie anticoroziune 12 ani.probabil ca sunt si alte modaliatati de tratare anticoroziune.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Astazi masina a primit un rasfat.a primit un sealant ceramic,o protectie ceramica de la Nanolex.am mai aplicat acest sealant in iulie anul trecut dupa ce am cump masina,si a trecut cu brio peste iarna.pe partile laterale inca era vizibil destul de bine,ziceai ca acum este aplicat,dar pe capota,plafon si portbagaj cam dedea semne de oboseala,si am zis sa il reaplic.masina in prima faza a fost spalata la temeinic la spalatorie,l-am rugat pe baiat sa imi dea cu spuma de 2 ori ca sa se curete bine.
Odata ce am ajuns acasa am facut o decontaminare cu argila pt ca vopseaua sa fie curatata de toate impuritatile acumulate pe timpul iernii.s-au adunat ceva impuritati in argila.



Dupa decontaminare masina a fost spalata inca o data pt a curata vopseaua de lubrifiantul folosit la decontaminare.argila asta imi permite sa folosesc ca si lubrifiant doar apa,altele necesita un lubrifiant din comert special pt decontaminare.sa ca nu folosesc apa simpla,am amestecat niste sapun lichid cu apa si a mers de minune.
Kitul de protectie ceramica in speta,este cumparat anul trecut in iulie,a fost 300 lei.este Nanolex,fabiricata in Germania si este compusa din protectie ceramica de 50 ml,dezinfectant suprafete de 200 ml,2 laveta mov microfibra,aplicator din polistiren extrudat,manusi nitril,si 5 buc panza pt aplicat solutia ceramica(sunt in genul acelor panze de sters ochelarii)


Dupa ce am terminat de aplicat protectia ceramica,masina arata cam asa. Cool






Toata operatiunea s-a efectuat in garaj,nu sub razele soarelui.dupa aplicare protectiei masina trebuie sa stea la soare,si timp de cel putin 24 ore sa nu fie spalata.Din sticluta aia de 50 ml mai am ca mai aplic inca odata protectia ceramica la toamna,ca sa fie pregatita de iarna.din cate am inteles la un coleg dupa grup la firmele autorizate sa aplice acest tratament,pretul lui ar fi de 2000 lei.mie imi ajunge sa aplic de 3 ori dintr-o sticluta de 50 ml,kit pt care am platit 300 lei. Wink tratamentul rezista 20 000 km sau 2 ani de zile(asta daca masina este tinuta in garaj).eu nu am garaj la bloc,am doar la tara,masina de la prima aplicare din iulie 2016 a rulat 18 000 km,tinuta numai in fata blocului.
Drumuri bune tuturor!
  • maverick76

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[quote="catalin1985"]@Maverick76 ... greutatea masinii difera in functie de optiuni.spre ex a mea B16XER 115CP,are in talon trecuta greutatea de 1380 kg.tine cont ca greutatea asta este fara sofer si plin de carburant(asa ar sari lejer de 1500 kg)

multumesc ptr raspunsul prompt. evident ca optionalele maresc greutatea, insa nu e luat in calculul standard si greutatea soferului? de regula, pe toate site-urile auto unde se precizeaza masa unei masini, scrie ceva de genul "inclusiv sofer 70kg" sau "inclusiv sofer + carburant 90%"
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Date oficiale:
Masa proprie incl. ºofer (conform 92/21/EEC ºi 95/48/EC) 1393-1503 kg
Masa proprie CE a autovehiculului include valorile estimate pentru greutatea ºoferului (68 kg), bagaje (7 kg) ºi toate lichidele (rezervorul de combustibil 90 % plin).
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Baieti,chiar nu am idee de lucrul asta.ca e cu sofer ca e fara sofer...nu m-a inter lucrul asta pana acum.tin minte doar ca mi-a zis tipul de la reprezentanta ca masa ei de 1400 kg este fara sofer si plin carburant,de asta am zis si aici lucrul asta.din curiozitate am sa o cantaresc odata. Smile
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasa a iesit Catalin! Wink
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Astazi masina a primit un rasfat.a primit un sealant ceramic,o protectie ceramica de la Nanolex.am mai aplicat acest sealant in iulie anul trecut dupa ce am cump masina,si a trecut cu brio peste iarna.pe partile laterale inca era vizibil destul de bine,ziceai ca acum este aplicat,dar pe capota,plafon si portbagaj cam dedea semne de oboseala,si am zis sa il reaplic.masina in prima faza a fost spalata la temeinic la spalatorie,l-am rugat pe baiat sa imi dea cu spuma de 2 ori ca sa se curete bine.
Odata ce am ajuns acasa am facut o decontaminare cu argila pt ca vopseaua sa fie curatata de toate impuritatile acumulate pe timpul iernii.s-au adunat ceva impuritati in argila.



Dupa decontaminare masina a fost spalata inca o data pt a curata vopseaua de lubrifiantul folosit la decontaminare.argila asta imi permite sa folosesc ca si lubrifiant doar apa,altele necesita un lubrifiant din comert special pt decontaminare.sa ca nu folosesc apa simpla,am amestecat niste sapun lichid cu apa si a mers de minune.
Kitul de protectie ceramica in speta,este cumparat anul trecut in iulie,a fost 300 lei.este Nanolex,fabiricata in Germania si este compusa din protectie ceramica de 50 ml,dezinfectant suprafete de 200 ml,2 laveta mov microfibra,aplicator din polistiren extrudat,manusi nitril,si 5 buc panza pt aplicat solutia ceramica(sunt in genul acelor panze de sters ochelarii)


Dupa ce am terminat de aplicat protectia ceramica,masina arata cam asa. Cool






Toata operatiunea s-a efectuat in garaj,nu sub razele soarelui.dupa aplicare protectiei masina trebuie sa stea la soare,si timp de cel putin 24 ore sa nu fie spalata.Din sticluta aia de 50 ml mai am ca mai aplic inca odata protectia ceramica la toamna,ca sa fie pregatita de iarna.din cate am inteles la un coleg dupa grup la firmele autorizate sa aplice acest tratament,pretul lui ar fi de 2000 lei.mie imi ajunge sa aplic de 3 ori dintr-o sticluta de 50 ml,kit pt care am platit 300 lei. Wink tratamentul rezista 20 000 km sau 2 ani de zile(asta daca masina este tinuta in garaj).eu nu am garaj la bloc,am doar la tara,masina de la prima aplicare din iulie 2016 a rulat 18 000 km,tinuta numai in fata blocului.
Drumuri bune tuturor!

Imi spui si mie te rog de unde ai cumparat argila si sealantul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR