Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Nu am completat deloc cu ulei intre schimburi, folosesc ulei gm dexos2 5w30. Saptamana trecuta am schimbat filtrele si uleiul, am observat ca uleiul era cam negru pentru doar 6000km,suspectez calitatea uleiului de la revizia trecuta(ulei vrac).
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Narko a scris:Salutare,

A completat cineva intre revizii ulei de motor? Daca da, cat?

Spre exemplu in aceasta dimineata am zis sa fac si eu o verificare vizuala la motor si cand scot joja, uleiul de era la min, chiar sub. Am ramas uimit pt ca nu ma asteptam la asta din partea unui motor aspirat chiar si dupa 8.000 de km de la ultimul schimb. Pana la urma am completat cu 0,8 litri pt ca atat aveam prin portbgaj si tot nu a ajuns la max nivelul. Masina are 18.000 de km.

Astept si parerile voastre.

Motor nou, aspirat, cu aceast consum de ulei?🤔
Inainte de aceasta verificare a nivelului, cand ai mai efectuat alta?
La revizie ai stat langa mecanic sa fii sigur ca a fost schimbat?
Pe principiul ca se poate schimba la 30k km iar tu aveai doar 10k km, este posibil sa-ti fi luat banii fara sa-l schimbe....
Dupa efectuarea reviziei ai verificat uleiul, respectiv culoarea si nivelul lui, daca nu ai stat langa mecanic?
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu mai verificasem uleiul de la revizie, adica in urma cu 8.000 de km. La revizie am stat langa mecanic, iar uleiul a fost adus de mine, GM Dexos 2 5W30.

Am verificat si in manual, iar acolo spune un consum normal de max 0,6 litri la 1.000 de km.

Ce mi se pare ciudat este ca nu m-a avertizat in niciun fel...

Ca si regim de functionare fac cam 60% in oras, Bucuresti, si sunt rare reprizele in care ma duc pana in 6.000 de rotatii, dar sunt si astfel de reprize cu treapta II.
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
fulgu a scris:Nu am completat deloc cu ulei intre schimburi, folosesc ulei gm dexos2 5w30. Saptamana trecuta am schimbat filtrele si uleiul, am observat ca uleiul era cam negru pentru doar 6000km,suspectez calitatea uleiului de la revizia trecuta(ulei vrac).


Chiar si dupa 500 de km de la inlocuire, uleiul incepe sa se innegreasca...nu ai de ce sa-ti faci griji.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu mai folosi uleiul GM Dexos 2.
Este o porcarie.
La aspirst, mergi pe un ulei bun 5w40.
E cel mai indicat pentru turatii care ajung si la 6k rot/min.
Motorul este lesinat, iar tu vrei demaraj bun de la el!
Eu am folosit la precedenta masina cu motor aspirat numai uleiul Mobil Super X1 5w40 si in 180k km nu am completat cu ulei intre schimburi.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ulei liqui moli top tech 4600 dexos 2 5w30.schimbat la 15 000 km,completez in jur de 600 gr intre schimburi.motoarele astea de 1.6 aspirat au un consum de ulei de pana la 1 litru.asa sunt din constructie,din spusele celor de la opel.am prieteni cu astra h cu acest motor si au aceiasi probl cu completarea de ulei.acum am 8300 km de la ultima revizie si am nivelul la jumatate pe joja.revizie facuta in februarie.
Am 47 000 km pana acum,motorul merge bine,cam lesinat pt caroseria asta grea,dus sus in ture face fata.oricum schimbarile treptelor le fac intre 3500-4000 rot/min.foarte rar ajung la turatia mentionata de tn de 6000 rot/min.
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Acum câteva zile m-am întors din concediu și în drumurile mele am bãgat benzina din Macedonia și Grecia . In Grecia am vrut neapãrat sã bag de la Shell cea mai bunã benzinã cu cifrã octanicã de 100 ( aveau de 95,97 și 100). Oricât de paranoia ai fi diferența se simte! Când am ajuns in țarã și am alimentat din nou cu 95 a trebuit sã mã reacomodez cu accelerația , pentru cã nu mai știam sã conduc ,îmi dãdea în nas mașina.
Consumul de ulei existã și la mine dar nu am completat intre schimburi. Am fãcut aproximativ 15000 km de la ultimul schimb și mi-a scãzut o liniuțã pe jojã, am 43000 km. Uleiul încã nu s-a fãcut negru, e maro.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si cu completarea de aprox 600 gr la schimb,dupa 15 000 km uleiul pe joja este peste jumatate.
Skip ads

  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
@Catalin1985 - mers in oras sau in afara?
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ntiberiu a scris:Acum câteva zile m-am întors din concediu și în drumurile mele am bãgat benzina din Macedonia și Grecia . In Grecia am vrut neapãrat sã bag de la Shell cea mai bunã benzinã cu cifrã octanicã de 100 ( aveau de 95,97 și 100). Oricât de paranoia ai fi diferența se simte! Când am ajuns in țarã și am alimentat din nou cu 95 a trebuit sã mã reacomodez cu accelerația , pentru cã nu mai știam sã conduc ,îmi dãdea în nas mașina.
Consumul de ulei existã și la mine dar nu am completat intre schimburi. Am fãcut aproximativ 15000 km de la ultimul schimb și mi-a scãzut o liniuțã pe jojã, am 43000 km. Uleiul încã nu s-a fãcut negru, e maro.

Cu benzina 95 Rompetrol relantyul sta la 0.5,0.6 faca ventilatie, cu restul sta la 0.8,0.9.La revizia de anul trecut nu am stat langa mecanic, cred ca am mers pana acum o sãptãmânã cu uleiul din fabrica😅😅.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Narko a scris:@Catalin1985 - mers in oras sau in afara?


70 % din kilometri facuti la drum intins.in jur de 30 % urban.
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
La Astra G 1,4 benzina am avut 130000 km (11 ani -masina noua). Nu am completat niciodata ulei intre reviziile anuale.
La Astra J 11000 km nu am completat pana la prima revizie cu ulei. E adevarat ca in cartea tehnica scrie ceva, dar cel putin la mine nu am avut consum suplimentar de ulei. Cred ca are o relevanta si stilul de conducere.
Am folosit numai uleiuri originale GM 5W30.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Vinerea viitoare fac si eu revizia de un an si ~ 13200km. Nivelul uleiului a ramas neschimbat, insa este mult mai negru.
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
sedanastraj a scris:Salut.
La Astra G 1,4 benzina am avut 130000 km (11 ani -masina noua). Nu am completat niciodata ulei intre reviziile anuale.
La Astra J 11000 km nu am completat pana la prima revizie cu ulei. E adevarat ca in cartea tehnica scrie ceva, dar cel putin la mine nu am avut consum suplimentar de ulei. Cred ca are o relevanta si stilul de conducere.
Am folosit numai uleiuri originale GM 5W30.


Dar ai verificat nivelul sa vezi la cat este?
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Vinerea viitoare fac si eu revizia de un an si ~ 13200km. Nivelul uleiului a ramas neschimbat, insa este mult mai negru.


Au idee daca se aprinde ceva in bord legat de completare ulei? Pe mine m-a surprins faptul ca nu m-a avertizat si tocmai ce m-am intors dintr-un mic concediu, iar duminica viitoare urmeaza sa plec iar la drum lung...ideea este ca nu ma asteptam la un interval de 10-12 mii de km cat fac pe an sa completez cu ulei.

In urma cu un an, am completat 200 ml pe la 5.000 de km (si nu am ajuns la max), dar am pus-o pe seama ca nu a facut dealerul pregatirea de livrare cum trebuie si nici nu am mai verificat dupa, mai ales ca in septembrie 2017 si 11 mii de km am facut revizia de 1 an. Insa ieri...surpriza dupa 8.000 de km, nivelul la min.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Cu siguranta daca va scadea sub nivelul minim vei fi avertizat. Exista senzori care se ocupa de asta, dar cel mai bine e sa nu ajungi in stadiul acesta.
Verifica esapamentul, iti va da si el indicii daca ai un consum exagerat de ulei, cu toate ca nu ar trebui sa fie cazul la o masina noua.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salutare!
Eu am facut 2 revizii pana acum dar nu am sesizat consum de ulei. Il verific aproape saptmanal.
Am aprozimativ 31.000km din care ~20.000 pe GPL. Reviziile facute in reprezentanta cu GM 5w30. Cam la 2000-3000km de la revizie se maroneste bine.
Ca o ironie, dupa prima revizie am tot verificat nivelul si era un pic peste. Am luat de la farmacie o seringa mare de 50ml si am scos cu un furtun din acela de perfuzie cam 200ml, pe la joja.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut Alex!
Dupa schimbul de ulei ai sesizat o diferenta la zgomotul motorului? E mai silentios?
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Narko a scris:
sedanastraj a scris:Salut.
La Astra G 1,4 benzina am avut 130000 km (11 ani -masina noua). Nu am completat niciodata ulei intre reviziile anuale.
La Astra J 11000 km nu am completat pana la prima revizie cu ulei. E adevarat ca in cartea tehnica scrie ceva, dar cel putin la mine nu am avut consum suplimentar de ulei. Cred ca are o relevanta si stilul de conducere.
Am folosit numai uleiuri originale GM 5W30.


Dar ai verificat nivelul sa vezi la cat este?


Da. Verific cel mult lunar. Este spre maxim tot timpul.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Salut Alex!
Dupa schimbul de ulei ai sesizat o diferenta la zgomotul motorului? E mai silentios?

Salut Cosmin. N.am sesizat nicio diferenta.
Primul schimb l.am facut pe la 11k km, iar al doilea dupa inca 14k, aproximativ. Pentru un motor nou, nu cred ca uleiul era facut praf la km acestia. Dar ca si culoare, era negru la schimb, se vedea pe joja inainte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR