Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • runawayonline

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Aha, multumesc pentru lamuriri.
Skip ads

  • cip1337

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2016

  • Mesaj Privat
De ieri e si a mea in Ungaria (exact la 6 luni de la plasarea comenzii 15 Feb - 15 August). Astazi au inceput demersurile sa plateasca dealer-ul. Saptamana viitoare ar trebui sa ajunga si la mine...
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ai primit ceva compensatii pentru ca ai asteptat atat de mult?
  • cip1337

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Dap... a mai scazut 500 euro din pret.
Skip ads

  • m3thos

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Unii din voi sunteti mai norocosi la compensari ..
Eu am avut intarziere o luna fata de ce era scris in contract .. si dealer-ul a zis ca nu pot oferi nimic, nici macar un plin de rezervor .. a trebuit sa ajung la prima benzinarie sa fac plinul .. sa nu raman in trafic fara ..
  • alexbobei

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare.
Vin si eu cu urmatoarea configuratie.

Opel Astra K
Echipare: Innovation
Motor: Benzina 1.4 (150CP) S/S
Jante: 16" aliaj
Culoare: Albastru Deep Sky
+ pachet innovation
+ lumini intellilux
+ park assist (am vrut doar camera dar trebuia sa iau tot pachetul)

Nu stiam daca am sau nu optiunea sa vina cu anvelope. Dealerul mi-a zis doar ca vine cu anvelope de vara, putand sa le schimb la sosire ori cu anvelopele mele ori printr-o promotie de la ei.

Data comenzii: 24.08.2016
Data sosirii: ianuarie 2017
  • paunas

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Voi ati ales punte watt link ?
vad ca e optional pentru 250 euro
  • m3thos

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Este optionala incepand cu MY 2017.
In MY 2016.5 era inclusa pentru anumite motoare (de top) combinat cu varianta HB sau ST.
Skip ads

  • paunas

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
dar se merita fata de cea standard(ca sa zic asa) ?
nu prea sunt documentat in aceasta privinta
  • m3thos

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Parca, din ce am retinut, ajuta stabilitatea masinii in curbe si la viteza ridicata.
Face parte din categoria "nice to have" dar nu ii vei simti lipsa daca nu ai - poate doar cei care stiu sa faca un test adevarat cu masini ii pot simti aportul adus sau lipsa lui .. altfel , pentru noi muritorii de rand, nu cred ca ne putem da seama.
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Merita oare economia de 250 euro ? :

"Dar cum se simte noul Opel Astra în þinuta de drum? Colegul meu de alãturi, cu care împart maºina la testul internaþional, vine din Belarus ºi, dacã tot a ajuns cel mai devreme dintre toþi, a studiat bine datele tehnice oficiale ale maºinii. La un moment dat, întorcând volanul în condus mai dinamic îi spun cã am impresia unei þinute de drum mai proaste decât cea a generaþiei precedente. „Am senzaþia cã suspensia spate nu mai are Watt Link”, în zic eu – acel sistem de douã bare de stabilizare fixate de un elemente central, prezent la generaþia precedentã. „Maºina asta se conduce ca una cu barã simplã de torsiune nu prea reuºit echilibratã”, îi zic eu. Aflu cã nu poate fi una ca asta, cã în comunicatele oficiale Watt Link-ul este menþionat.

Am continuat sã mergem ºi mai dinamic pe drumuri tot mai ºerpuitoare, apropiindu-ne de Carpaþi. În virajele strânse spatele maºinii e imprecis, jucând în denielãri ºi fãcându-te sã reduci viteza. Nu, ceva nu se leagã. Generaþia precedentã a lui Astra avea o þinutã de drum mult mai exemplarã. Apoi vine un viraj strâns spre stânga,
e care-l abordez intens ºi vreau sã scot maºina cu acceleraþia din el. ÃŽn acel moment simt sistemul de stabilizare a traiectoriei frânându-mi scurt roata stângã faþã ºi stângã spate, ºi simt cum aceastã frânare scurtã îmi „trage” maºina mai spre centrul virajului, corectând traiectoria. Nu se poate! Maºina asta îmi corecteazã traiectoriile cu ESC-ul? Nu o poate face fizic, prin suspensia sa? Dacã ESC-ul e setat sã facã asta, înseamnã cã existã un motiv. ÃŽi zic colegului meu cã sunt absolut sigur cã maºina n-are Watt Link, ci o suspensie cu simplã barã de torsiune. Am ajuns aproape la un pariu, iar în timp ce conduc mã conving de þinuta de drum imprecisã ºi inferioarã generaþiei precedente. Dacã asta e noua Astra, atunci sunt dezamãgit de ea.

Într-un final ajungem la un popas unde trebuia sã schimbãm maºinile. Erau ºi alte maºini parcate alãturi. A venit momentul adevãrului. Sã aruncãm o privire la suspensia spate! Aha! Nu existã niciun Watt Link acolo! E doar barã de torsiune simplã, cea mai simplã construcþie posibilã în acest segment ºi, din câte se vede, nici nu e cea mai fin ajustatã din rândul modelelor cu arhitecturã similarã pe piaþã! Colegul meu îmi propune sã aruncãm o privire la suspensia unei motorizãri diesel 1.6 CDTI. Aoleu! Aici existã Watt Link! Ce înseamnã asta? Unele motorizãri o primesc ºi altele nu? Se cere o discuþie urgentã cu inginerii!

Din fericire, la testul internaþional erau prezenþi inginerii care au creat substratul tehnic al noii Astra. Aºa cã i-am luat serios la întrebãri: de ce? De ce a trebuit sã faceþi asta? Oare vã costa atât de scump sã puneþi douã bare ºi un element central de fixare ºi la celelalte motorizãri, sau cel puþin la motorul 1.0 Turbo? Rãspunsul a fost franc: noi doar facem ceea ce fac ºi concurenþii de la VW în prezent cu Golf (ºtiþi cã ºi Golful vine o barã de torsiune oribilã, ºi mai prost setatã, la motoare de sub 150 de cai-putere, iar la cele de peste 150, vine cu un multilink extraordinar de bun pe puntea spate). Aflãm cã la Opel bariera delimitãrii e la 120 CP, motorizãrile mai puternice primind barã de torsiune cu Watt Link, în timp ce motorizãrile mai slabe au partea doar de barã de torsiune"

sursa: http://piataauto.md/Teste-d...ratie-Opel-Astra/
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Despre lipsa suspensiei Watt am citit prima data pe forumul dedicat din Uk, la masini livrate incepand cu luna ianuarie 2016. Ceea ce face Opel, de fapt GM, e o mare bataie de joc, atata timp cat clamezi ca ai castigat premiul Masina anului 2016 iar dupa cateva luni, fara sa specifici acest lucru, tai din dotari. Cand am lansat comanda, pe 03.08, era o mare aiureala pe la dealeri, nici ei nu stiau prea bine ce se intampla, astfel ca nu mi s-a spus ca suspensia Watt putea fi comandata optional- aviz amatorilor care vor mai comanda masini la trecerea la configuratia anului urmator. Am aflat acest lucru la actualizarea configuratorului de pe opel.ro care a avut loc la mare distanta in timp- lipsa totala de profesionalism. Asa ca ma consolez ca voi avea o suspensie specifica H -ului pe care il conduc, sper sa fie macar la fel, daca nu vom avea masini gen Fam. Flinstone, senzatii tari si naturale:))))
Skip ads

  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am un Astra j si sunt tentat sa-mi comand o Astra k motor de 1litru si cutie easytronic! Ce pãrere aveti despre combinatia asta (motor - cutie). Am vazut niste date super tari despre consum. Mentionez ca acum am un motor de 1.4l care consuma urban in jur de 11.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Motoarele mici sunt nepotrivite pt caroserii pre mari...Un adevar nespus pe fata! Eu am 1,3 cdti(adica 1,2=1248) si e prost la consum in oras pt ca eficienta e foarte mica la viteze mici. la fel e si cu 1.0 l. O fi K mai usoara, dar tot nu e usoara ca o Corsa!
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Aseara am intrat in posesia masinii. Prima impresie este buna, se misca bine, pare robusta, absoarbe bine denivelarile, chiar daca am jante pe 17 si nu am brat watts, sistemul S/S functioneaza corect. Singurul minus constatat pana acum e ca nu are torpedou iluminat...n-am inteles de ce? In rest fata de vechiul meu H e din alta era. Revin cu detalii dupa ce voi parcurge mai multi km.
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Arata f bine cu culoarea asta! Sa o stãpânești sanatos!
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@florin23i: Multumesc de urari!
  • CFlorian130

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Gata am dat si eu comanda azi 26 februarie termen de livrare undeva prin iunie un st dynamic cu ceva optionale
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ce motor?
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Asteptare usoara! La ce banutzi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR