Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am de mai mult timp un cloncanit (bataie fier pe fier) foarte deranjant in volan care se observa mai ales daca merg pe drum peticit (denivelari scurte) sau piatra. Din ce am citit e posibil ca problema sa fie in principal din doua cauze: articulatia cardanica care leaga axul coloanei de directie de caseta sau o bucsa aflata in coloana de directie.
Am gasit o postare (aici) mai veche inceputa prin 2006 si cu ultima postare prin 2012 dar m-am gandit sa redeschid subiectul un pic avand in vedere ca au trecut mai multi ani de atunci si probabil ca problemele la coloana de directie s-au inmultit.
Pe scurt, exista vreo posibilitate de reconditionare specilizata a acestor coloane de directie? Poate vreun coleg de pe forum sau cunoasteti vreo firma.
Eventual nu ma deranjeaza sa incerc singur daca poate cineva sa ofere niste indicatii clare vazute in alta parte sau eventual a reusit sa remedieze personal problemele printr-o anumita metoda. Am o coloana luata sh (in prezent pe masina) care are aceleasi simptome ca cea originala a masinii. Pot sa experimentez pe coloana scoasa, nu sunt presat de timp.

multumesc anticipat!
Skip ads

  • razvan_d86

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut...Aceeasi problema o am si eu, sesizabila mai ales cand merg pe un drum cu piatra cubica. Astept sugestii de la cei care au rezolvat aceasta problema.
  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
eu nu am schimbat axul cardanic de la coloana .
am avut aceleasi sintome dar nu a fost nevoie sa o inlocuiesc deoarece mecanicul a dat jos coloana si nu avea joc in bucsa
problema la mine a fost ca cele doua suruburi nu erau stranse
dupa ce l-ea strans a disparut troncaneala
acum am 1 an de cand merg si nu mai am probleme
incercati sa mai strangeti suruburile
daca nu ..........

drumuri placute fara evenimente
  • razvan_d86

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
La care suruburi te referi, cum am acces la ele? La mine, deasupra pedalei de acceleratie am o portiune unde se observa coloana si daca misc de ea se simte un mic joc.
Skip ads

  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
pe coloana ai doua surubur la imbinarile de forfecere a articulatiei cardanice
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sunt stranse acele suruburi. Nu este de acolo, sunt ceva bucsi uzate in coloana. As vrea sa o desfac, este un pic cam greu sunt doua suruburi care fixeaza contactul la care capul s-a rupt prin strangere. Probabil din motive de siguranta. As putea sa le desfac cu oleaca de chin, dar cineva mi-a zis ca ar fi complicat ansamblul interior, ca necesita presa si momentan sunt un pic descurajat sa mai umblu in coloana.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
SI eu am ceva joc in ax pe undeva, dar nu am coloana de directie reglabila. Va trebui sa desfac si eu, eventual sa o schimb cu una fara joc. La mine cu motorul oprit pot sa misc de volan sus-jos ca are ceva joc, de ai zice ca toti cei ce au avut masina asta inaintea mea au fost niste grasani care s-au sprijinit de volan sa-i ajute cand se dadeau jos din masina... Laughing
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La mine este coloana reglabila si cred ca este ceva mai complicat, inclusiv de eliminat acel joc. Are cineva o idee cat ar costa o coloana noua cu tot cu cardan? Eventual preturi pe afara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR