Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut,
Am urmatoarea problema la masina, este vorba de un Astra h Caravan 2009, 1.7 125 cp. Poate e ceva normal la tipul asta de motor/cutie, toata lumea imi zice asa, insa mie mi se pare unpic ciudat. Comparativ cu ce am avut inainte(Reno) , am impresia ca intra cam greoi in viteza, mai mult de atat parca dupa ce apas ambreiajul si bag in viteza, se aude si un zgomot-vibratie in zona cutiei de viteze ce o simt in maneta schimbatorului si in pedala, ca si cum ar lovi fier pe fier, parca nu ar debraia cum trebuie. La eliberarea piciorului de pe ambreiaj, la fel , nu se face lin, se simte o smucitura mica.
Am verificat articulatiile masinii si l-am pus pe tipul de acolo sa verifice si tamponul cutie si am inteles ca nu ar fi probleme. Am mai citit pe aici pe forum ceva legat de timonerie. Cum sa verific chestia asta? La ce ma sfatuiti sa ma uit, sa mai verific?
Multumesc !
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Legat de faptul ca intra mai greu in viteze - Totul normal. Si mie mi s-a parut ciudata diferenta dintre cutia de pe z17dth si cea de pe z17dtj . Tu banuiesc ca ai 17DTR , fie Z sau A . Stai linistit. O sa te obisnuiesti imediat.

Legat de zgomotele si vibratiile ce le simti , nu stiu . La mine cand o las in frana de motor la 3000 rpm in viteza a 3-a se misca foaaarte putin schimbatorul. Dar in rest se comporta bine. este topic special pentru cutia asta M32. poti citi acolo mai multe
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Z17DTR din 2009 intradevar. De obisnuit m-am obisnuit nu zic , dar tot mi se pare unpic deranjant. Cumnatul meu are Z19dth si pot spune ca aluneca singura in viteza. e o diferenta maricica. Nu ma pricep prea tare la masini, mai ales la Opel dar sunt sigur ca ceva e in neregula pe acolo, dar ce ? Smile o bucsa, un surub slabit de pe undeva, un cablu, ...nustiu.
Cineva cu tipul asta de motor/cutie imi poate spune exact daca imi fac griji degeaba sau nu...
Ps. m-am uitat legat de tipul asta de cutie pe forum si nu am gasit nimic asemanator ...
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
eu am tipul asta de cutie ,m32 si am avut si z17dth cu cealalta cutie si la fel aluneca cum zici tu. asta e mai greoi.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cablurile de la timonerie! Si eu am M32 pe 1.9 si am sesizat o diferenta notabila dupa ce mecanicul a gresat cablurile(nu le-am schimbat)...incearca lucrul asta si mai apoi vezi cum se simte
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ar ajuta cu ceva daca as schimba uleiul din cutie? Ma gandesc ca si-a pierdut din proprietati...Si ce presupune sa gresez cablurile de la timonerie, pot face si eu operatiunea asta, sau trebuie sa ma duc la un service ceva? Pt. ca ceva nu e in regula, mi-a mai zis cineva care a mers cu masina ca intradevar intra cam greu in viteza si a sesizat si zgomotul(zmucitura) de care zic...
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Du-te la un mecanic OPEL , cum sunt de exemplu baietii de la EDS. Alti oameni care au alte cutii de viteze mereu o sa spuna ca intra greu pentru ca asa si este. Intra MAI greu decat altele. Dar asa e ea, cutia asta. Legat de smuncitura, la fel, ar trebui mers la un mecanic priceput. Succes
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
z19 dth. Cand schimbam, practic trageam de maneta sa o scot din viteza. Unse cablurile s-au comportat un pic mai bine., deabia dupa ce au fost schimbate intra si iese usor din viteza.
Skip ads

  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Atentie la cutia M32...are probleme mari cu rulmentii, care la un moment dat se sparg si...dezastru.
Eu am patit asta cu M32 pe astra h z17dtr din 2009. la 120000 km, dupa un drum de 150 de km, se auzea un zgomot ciudat...dupa alti 50 de km, a scos piciorul prin carcasa...am luat alta cutie (reparata si aia), cu a mea la schimb, 3200 ron+manopera.
Vedeti pe forumuri din uk si o sa gasiti multe informatii despre aceasta problema, cu simptome clare care apar inainte...
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am citit topicul despre tipul asta de cutie. Urat , foarte urat ce am citit pe acolo.De la niste rulmenti , sa distrugi cutia. Din fericire, nu am nici un simptom din ce se discuta pe acolo, cel putin momentan. Nu am joc in schimbator, maneta nu se misca si nu se aude niciun zgomot ciudat. La mine folosind o onomatopee, se aude un "clang" la introducerea in viteze si faptul ca opune oarece rezistenta, ca si cand nu as apasa ambreiajul pana la capat...
Singura solutie pt. linistea mea este sa cer o parere de la cineva avizat si asta voi face, cand voi avea timp si il voi gasi pe acel cineva Smile .
  • staicu valentin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Si la mine intra greu in viteza intai si agata marsalieru la opel astra h z1,7 dtl dar parca in nici o viteza nu intra ca unsa . Cate o data si cu motoru oprit intra greu 1 si marsalieru, ce credeti ca ar tb sa verific: ambreiaj, ulei cutie viteze, timonerie?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incearca timonerie, ulei, ambreiaj. In ordinea asta
Skip ads

  • staicu valentin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut, de cateva luni am opelul din semnatura, astra h 1.7 cdti, z17dth.
Am o problema la schimbatul vitezelor, in sensul ca daca bag viteza 1 de pe loc, caraie putin, si in a doua din mers, daca o schimb imediat la fel caraie. In restul vitezelor nu am nici o problema.
Precizez ca schimbatorul merge foarte bine, intra lin in toate vitezele. Problema a aparut de vreo luna sa zic. In iulie am schimbat bucsa aceea de la schimbator care era uzata, si aveam un joc mare in maneta.
Cand am schimbat bucsa am blocat schimbatorul cu siguranta aceea si dupa aceea am desfacut tijele. Totusi sa fi dereglat ceva la timonerie?
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Nimeni?
  • hermes2ap

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 Y16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
incerca cu dubla debreiere ..adica apesi ambreiajul odata la scos viteza si a doua oara la introds in trepta noua ! ..posibil ..ambreiaj ..ia o pe rand ....daca inca odata vezi timoneria cu bucsa sau fara .veche noua .poate nu e pusa bine....sau nu e originala si a modificat parametrii miscare timonerie! cauze pot si si si in cutie ..sincroane tr 1 2 ..etc ..
  • hermes2ap

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 Y16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
PAlexandru245 a scris:Nimeni?
i
ncerca cu dubla debreiere ..adica apesi ambreiajul odata la scos viteza si a doua oara la introds in trepta noua ! ..posibil ..ambreiaj ..ia o pe rand ....daca inca odata vezi timoneria cu bucsa sau fara .veche noua .poate nu e pusa bine....sau nu e originala si a modificat parametrii miscare timonerie! cauze pot si si si in cutie ..sincroane tr 1 2 ..etc ..
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc, am rezolvat.
Am desfacut din nou tot ansamblul cu bucsa aceea, am repus totul la loc, si tind sa cred ca acele doua tije de la timonerie le.am fixat mai bine data aceasta. Nu imi mai face probleme.
Multumesc!
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Seara buna la toti , am si eu o intrebare despre reglajul timoneriei la un astra h 1.9 si anume cum sa procedez corect?Am bagat boltul ala pe selector(un burghiu) apoi am desfacut acele doua cleme albe din interior si pe liber le am reapasat dar se pare ca nu mai intra in 2 si 6...inainte intra greoi in 2 si in r la rece si am zis sa fac un reglaj.Am curatat tot pe acolo dar in interior nu am reper ca la zafira cu bolt de ala de blocare...dupa ce ma ghidez cand blochez clipsurile de plastic ale cablurilor din interior?Colac peste pupaza am si ambele furtune umflate de la radiatorul din habitaclu(asta ar fi alta poveste).
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Primul reglaj de pe cutie este simplu de inteles dar in interior problema este destul de aiurea conceputa si neinteleasa de toti muritorii de rand.
Am gasit acest link in care se arata sa desfac ceva la nuca schimbatorului precum ar avea o unealta de blocaj acolo , dar tot foarte vaga exemplificarea.Aici este linkul Web Page Name .Nu as vrea sa clipsez si reclipsez acele cleme de multe ori ca sigur se rup , si daca nu reusesc o sa incerc sa le pun pe vechile repere si asta este.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR