Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • guitz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. De 2 zile am achizitionat un Astra J adus din Belgia si in actele de Belgia cat si pe stalpul de la pasager eu am trecuta doar o dimensiune de roti pe 17. Cum pot face ca cei de la RAR sa imi treaca in carte cand voi merge dimensiuni si pe 16, 17 si pe 18? Mersi
Skip ads

  • guitz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nimeni cu un sfat?
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
si eu am pe usa o singura dimensiune de 16, eu am luat-o din DK si pe talon nu aveam nimica scris inafara de vin ,kW si cred ca cam atat, dar la rar i-am spus la ala ca vreau sa imi treaca mai multe dimensiuni de cauciucuri, si s-a luat dupa seria de motor si mi-a scris de la 16 la 19", am vreo 8 sau 9 dimensiuni pe carte. deci nu cred ca trebe sa faci mare lucru, numa sa le zici. sau poate am avut eu noroc Smile
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Dimensiunile rotilor ce se pot monta pe Astra J difera in in functie de motorizare. Te duci la reprezentanta Opel cu VIN-ul masinii si ceri sa iti dea toate dimensiunile ce se pot monta pe ea. E posibil sa te coste ceva. Cu foaia te duci cand faci RAR-ul sa iti treaca toate dimensiunile ce le ai de la reprezentanta. Pe toate motorizarile constructorul nu recomanda roti mai mici de 16, iar daca ai morotul 1.3 sau 1.4 sa iti iei gandul de la R18 si R19.
Skip ads

  • guitz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Motorul e 1.7 de 110 cai. Multumesc pentru raspunsuri
  • wisky_mihai

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2016

  • Mesaj Privat
la un opel astra j 1,6 180 cp as vrea sa pun jante de OPC de 20' , ce parere aveti ?
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Caz concret: cand m-am programat la RAR pt identificare am selectat programare si pt omologare suplimentara. Costa vreo 20 lei.
Am vb cu omul si i-am spus ca deocamdata am o singura dimensiune de gume trecuta in carte, dar as vrea sa mi le treaca pe toate de pe capacul masinii.

Omul mi-a confirmat ca stie de aceasta "problema" si ca o vom rezolva.
MAsina respectiva era echipata cu 225 55 16 si a mai trecut suplimentar 205 60 16 si 245 50 17 (cele scrise pe capac).
Fara nici un fel de hartie de la reprezentanta, spaga sau alte giumbuslucuri.

Cel mai bine da un telefon la un centru RAR local si te intelegi cu ei care e procedura.
In mod sigur iti vor da stampila pe dimensiuni standard.
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
^^MAsina respectiva era echipata cu 225 55 16 si a mai trecut suplimentar 205 60 16 si 245 50 17 (cele scrise pe capac).
Fara nici un fel de hartie de la reprezentanta, spaga sau alte giumbuslucuri. ^^

Poi da, nu a facut nimic deosebit la tine, ti-a trecut R16 si R17. Toate Astrele J au dimensiunile astea. Dar daca vrei R20 ia vezi, iti mai trece in Carte ? ca maine ne ducem si noi la el.
Problema nu e iti treca pe Carta dimensiunile standard, problema e sa iti treaca dimnsiunile dorite de tine.

Ba mai rau te-au jegmanit de 20 lei:)
Asta e si idea, cand iti cer bani suplimentari sau nu vor sa iti treaca dimensiunile standard le dai cu foaia in nas.
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu raman la ce a proiectat fabrica, nu ma bag la creatie cu jante mult prea mari, jante mult prea late care dau peste nas echipei de proiectanti care nu a stiut domne ce jante trebuie sa aiba masina si nici cat de tari sau de scurte trebuie sa fie arcurile.

Pt mine jantele de 20 pe masini dinastea e echivalentul a celor care isi taie arcurile si apoi le stau rotile cracanate, dar na, e mai cool.
Ca sa nu zic ca niste jante de 20" in primul rand sunt mai grele, iar singurul avantaj este cel vizual, pt cei care il apreciaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR