Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • UngureanuAndrei

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2010 1400 cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt intr-un impas deoarece tocmai mi-am vandut vechea masina si acum doresc sa cumpar una mai noua. M-am tot uitat pe internet si am gasit Opel Astra 1.7 CDTI 110 CP. Majoritatea masiniilor sunt pe la 150 000 km aduse din Germania. Am tot intrebat in stanga si in dreapta legat de acest motor de 1.7 CDTI si am auzit si pareri bune si unele rele. Unii spun ca motorul este destul de slab, cutia de viteze 6+1 e cu probleme si dupa 150000 cedeaza, consumul este ridicat, probleme cu injectoarele...etc. Am avut de ales intre 1.7CDTI sau 2.0 de la Insignia care am inteles ca este si mai jale.
Va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac si pe motor sa merg. Prefer un raspuns de la voi decat de la fel de fel de oameni care stiu din auzite.

Va multumes,

Andrei Ungureanu
Skip ads

  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
1.6 T benzina. Ai 180 cai, consum ok si taxe mici
  • UngureanuAndrei

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2010 1400 cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@anghelvlad. Nu zici rau dar consumul e mult mai mare ca diesel si nu gasesti nici una prin zona mea. Sti ceva de motoarele de mai sus ?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu is multumit de 1.7 CDTI 125 CP, Euro 5. Timbru mediu 100 e, consum f bun, nici o pbl pana acum. Cutia nu agata, mi se pare bine etajata, fiind an 2009 la mine, cred ca s-au mai eliminat din bubele initiale. Nu am deocamdata pbl cu DPF-ul, cand isi face regenerarile trebuie sa nu opresti motorul (nu e complicat deloc, necesita un minim de atentie cand ajungi la destinatie sa iti arunci un ochi pe BC.) Nu putem vb de consum ridicat pe 1.7 CDTI. Iti spun eu, care am avut 2.0 i benzina 10 ani.
Skip ads

  • UngureanuAndrei

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2010 1400 cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@Octav_bz Cutia de pe masina ta este 6+1 ? cati km are masina ?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da, cutia este 6+1, km are 86.400.
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
1.6 T care a fost echipat si pe astra h, il consider foarte ok si imi pare rau ca nu mi-am luat unul. eu am 1.7 de 125 cai si pot spune ca motorul de 1.7 e cam mic pentru caroseria de 1600 kg de pe astra j. motorul de 1.6 t e cel mai puternic motor mic disponibil, si nu cred ca are consum mare, maxim un litru in plus fata de 1.7-le meu. chiar acum ma uit in cb si imi arata un consum de 6,8l la 72000 km cati are masina. un golf 5 1.6 benzina ia 8l in acelasi regim de uzura. acum, eu am luat diesel pt ca fac drumuri de romania-italia dar pentru cineva care nu face drumuri mai mari de 50 km nu se merita diesel. consumabilele sunt scumpe... f scumpe la diesel. mi-a cerut pe filtrul de motorina 30 de euro. in comparatie la un raw4 2.2 d4d, aceiasi piesa a costat 12 euro. plus ca la un benzinar poti face trecere pe gpl. singurul inconvenient al benzinarului e consumul mai mare dar eu consider ca merita.

toate cutiile de pe astra j diesel sunt 6+1
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Mai putin cea de pe 1.3
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Exista si varianta cu 6 trepte pe 1.3. Am avut eu optiunea asta cand am achizitionat masina dar am preferat varianta cu 5 trepte care se misca mult mai bine, este mai elastica si mai economica in mersul urban.
  • Muresan Ionuc

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu detin una din ian 2013 cu motor 1.7 110 cai si sunt foarte multumit. masina are 163.000 km si nici o problema la motor. Consumul il am 6.5 pentru ca nu prea am drumuri lungi (max 30 km) si prin oras. Din pacate nu am gasit pe benzina- mult mai fiabil si mai usor de intretinut chiar daca consumul este mai mare (nu cu mult).
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
1.7 cdti e motor de proiectare isuzu ajuns la a 4-a sau a 5-ageneratie. 2.0 cdti e din familia fiat cu f mici modificari. 1.6cdti e tot din familia fiat la fel la 1.3 cdti. De 1.6 T stiu ca e motor GM. A fost montat si pe buick cascada la o putere nominala de 200 cai. Daca vrei motor mare si putere la consum ok cauta un 2.0 cdti biturbo care dezvolta 200 cp. Dar cred ca trebuie sa cauti cam mult pt ca sunt cam rare.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
UngureanuAndrei a scris:Salut, este foarte buna, eu am mașinã de 2 ani și sunt mulțumit, te-as sfãtui sa nu iei cu injectoare dens, în rest mașina este ok

Sunt intr-un impas deoarece tocmai mi-am vandut vechea masina si acum doresc sa cumpar una mai noua. M-am tot uitat pe internet si am gasit Opel Astra 1.7 CDTI 110 CP. Majoritatea masiniilor sunt pe la 150 000 km aduse din Germania. Am tot intrebat in stanga si in dreapta legat de acest motor de 1.7 CDTI si am auzit si pareri bune si unele rele. Unii spun ca motorul este destul de slab, cutia de viteze 6+1 e cu probleme si dupa 150000 cedeaza, consumul este ridicat, probleme cu injectoarele...etc. Am avut de ales intre 1.7CDTI sau 2.0 de la Insignia care am inteles ca este si mai jale.
Va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac si pe motor sa merg. Prefer un raspuns de la voi decat de la fel de fel de oameni care stiu din auzite.

Va multumes,

Andrei Ungureanu

Skip ads

  • astralhd

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este 1,7 125cv care este de circa 8 ani montat pe astra având multe îmbunãtãțiri aduse fațã de primele modele montate pe astra H.
Este un motor robust care a confirmat în toți acești ani. Cu injectoarele, cutia sau motorul nu sant probleme, nu asculta legendele metropolitane.
Este într-adevãr un pic gãlãgios la rece dar dupã ce îl încãlzești trage f. bine mai ales ca astra j are 1450kg și nu 1600 cum spune cineva.
Dacã totuși ai ceva finanze poți trece la motorul de 136cv care este de producție Fiat și care are avantajul cã este cu mai puține vibrații și mult mai silențios.
Dezavantajul este cã este o noutate și nu este super testat ca cel de 125cv.
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
A mea e ST si in carte imi da peste 1600kg. Nu vreau sa starnesc polemici dar daca o pun pe cantar s-ar putea sa fie mai grea.
  • astralhd

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Nici vorba de polemica numai ca tu ai scris.

"eu am 1.7 de 125 cai si pot spune ca motorul de 1.7 e cam mic pentru caroseria de 1600 kg de pe astra j." Shocked

Pentru a informa corect prietenul nostru Andrei trebuiie sa spunem ca motorul 1.7CDTI 125cp in versiunea scurta cantareste 1450kg. Wink
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
se vede f clar versiunea in semnatura. am reverificat talonul, scrie la masa proprie 1613kg. nu stiu de ce e diferenta asa de mare intre varianta hatchback si sports tourer.

mai prietene, eu iti spun sfatul meu: ia-ti ce vrei tu. eu unul daca ar fi sa aleg, cred ca alta ar fi alegerea mea. eu pana acum sunt multumit de ea. ca nivel de satisfactie as spune ca i-as da 7/10.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa nu iti iei un diesel la mana a doua.
Sunt multe chestii care pot sa cada.
Incearca sa iti iei o masina simpla pe benzina, aspirata, cu cat mai multe dotari (oricum o sa ai mai multe dotari la acelasi pret la benzina).
O poti trece pe gaz daca te ingrijoreaza consumul.
Eu unul cel putin nu mi-as lua diesel SH never ever.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ba sã își ia diesel, este economicã, are cuplu mare și o vinde mai ușor când va vrea sa o schimbe.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Conteaza si la ce folosesti masina si cati km parcurgi.Era de ajutor si ce motorizari ai avut.
Eu am 1.7 cdti 130cai cu 300Nm de care sunt f multumit.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cand ziceti ca dieselul are cuplu mare asta inseamna ca nu poti sa depasesti un tir cu o masina pe benzina?.Iar daca te bagi intr o depasire cu un diesel pe care n ai putea sa o faci cu o masina pe benzina inseamna inconstienta.Eu am patit o cand s a trezit sa patineze ambreiajul chiar intr o depasire noroc ca nu venea nimeni din fata dar de atunci nu mai depasesc decat daca am loc ca lumea.
In fine daca 115 cp sunt putini atunci cum ati condus cand masinile aveau maxim 90?.Acum 10 ani 115CP era ceva de vis erau motoare de 2 litri si 90CP.Nu cred ca s au schimbat legile fizicii intre timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR