Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • panaitalex_2006

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Simptome: acum mai bine de un an a aparut o pata de ulei in vasul de expansiune deasupra antigelului si de atunci nu am luat nici un fel de masuri .Acum pata respectiva sa depus pe peretii vasului intr-o pelicula rigida ce nu se curata la o simpla frecare cu degetul.Mentionez ca in tot acest timp nu am avut pierderi considerabile de ulei si nivelul antigelului nu a scazut totusi pe timpul iernii a aparut condens in motor (spuma ca de ness si chiar picaturi de apa in capac culbutori) cu condensul am rezolvat incalzind motorul si lasindul sa functioneze circa 5 minute fara busonul de ulei.Pe unde poate scapa ulei de motor in antigel?!

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2007
Cod motor: z14xep
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Chiulasa ovalizata sau garnitura chiulasa . Daca zici ca de un an ai problema asta cam ciudat ca ar fi trebuit sa se agraveze . E diesel sau benzina motorul?
  • panaitalex_2006

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Motor z14xep (benzina 1,4) pata aceea sa condensat pe peretii vasului de expansiune este de culoare neagra si a aparut la aproximativ 2 saptamini de cind am facut completare cu antigel concentrat.Trebuie sa mentionez ca pe timp calduros (peste 15 grade)nu am condens in capac culbutori sau nu este vizibil si din 2007 pina in prezent (50000km) am completat cca 150 -250 ml antigel original gm.
In primavara am avut un drum de 500km dus si pe valea oltului am turat motorul chiar si in5500 rpm fara sa pot observa depuneri suplimentare sau pete de ulei proaspat in vas.
Mecanicul mi-a spus sa stau cu ochiul pe nivelul de antigel.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In prima faza trebuie verificata garnitura de la capacul distributiei,ea desparte circuitul pompei de apa de circuitul de ulei de la lant, in general asta e problema,daca nu se rezolva asa e garnitura de chiulasa
Skip ads

  • panaitalex_2006

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca am sa incerc sa schimb antigelul (pentru prima data din 2007) si sa curat cumva vasul de expansiune apoi vedem daca mai apare ceva in vas.
Busonul de golire este cumva din plastic rosu si este amplasat in partea stinga jos a radiatorului?
  • Anny1974

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

Aceeasi problema si la mine, tot benzina 1,4 Z14XEP. La revizie a gasit ulei depus pe peretii vasului de expansiune si niste conducte umflate alocuri. Mecanicul spune ca este din cauza garniturii de chiuloasa. Problema este ca recomanda si schimbarea distributiei odata cu garnitura, cu toate ca aparent, este buna, nu ar avea nicio problema. Insa cica...preventiv.
Chiar trebuie schimbata si distributia?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
In general, da, daca vrei sa faci lucrurile ca la carte ... Daca exista o evidenta precisa cu varsta/uzura distributiei si ea este mica, se mai poate discuta, in caz contrar nici nu se pune problema pastrarii distributiei ...
  • Anny1974

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Masina are aproape 9 ani si 85.000 km, am luat-o de noua si doar eu am condus-o. Nu stiu despre cata uzura putem vorbi la numarul asta de km.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Se pare ca distributia se recomanda a fi schimbata la 120 000km, dar sunt multe cazuri cand a cedat si la kilometrii (mult) mai putini ... Daca se vrea pastrata masina, n-ar strica schimbarea ... chiar daca distrbutia nu da semne de oboseala ...inca ...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cind se precizeaza o recomandare tehnica,normal este sa se precizeze si sursa de informare(TIS,Autodata,etc.),in acest fel nu se lasa loc de interpretari si comentarii inutile...
  • panaitalex_2006

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca la mine problema a fost de alta natura am rezolvat prin simpla inlocuire a lichidului si curatarea vasului de expansiune
  • tudor_and

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut.poti mentiona ce problema aveai?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR