Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Nu am gasit foarte multe informatii pe forum despre acest model dar as fi interesat de achizitia unei masini ca aceasta http://autovit.ro/anunt/ope....html#987ff01db0. As vrea sa stiu daca sunt masini OK la motoare, bucse brate si chestii de astea de intretinere. Ma intereseaza sa nu fie exagerat de scumpe.Momentan am o Skoda Superb si daca ma incadrez cu intretinerea cam in acelasi buget este ok.Daca am intrebat aiurea rog moderatorul sa stearga postul. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
motoarele diesel sunt cele de pe insignia ....deci poti trage cu ochiul la problemele lor ...totusi fiind produse dupa 2012 sper sa nu ma aibe chiar toate bubele de pe insignia ...in rest nu sunt masini scumpe de intretinut ! si eu sunt in cautare de info dar in romania inca sunt rare ....asa ca ma multumesc cu ce citesc pe forumurile de afara
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La Insignia am auzit ca piesele vin doar pe original altfel alegeam Insignia.
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ce pãrere aveți despre mașina aceasta Opel Zafira C
http://autovit.ro/anunt/ope...-c-ID7GfwPw.html?
Sunt motoarele de pe Zafira la fel de problematice ca cele de pe Insignia pentru ca ce am citit eu in secțiunea dedicatã ma face sa stau pe gânduri clapete de admisie rupte motoare picate pe la 150.000 si chestii de genul asta. Am mai citit treburi de astea la vw cand erau motoarele alea cu probleme.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu unu as merge pe benzina 1.4 T 140 ..... 1.6 T 170 cai sau in cel mai rau caz 1.6 T diesel 136cai ! motoarele de 2.0 mi se par si mie cam nereusite ...poate dupa 2012 au mai eliminat din probleme dar cine stie ! in anunt nenea e samsar si uzura scaunul sofer il da de gol ca masina are mult mai mult de 139.k km
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Da asta știu si eu ca este un samsar dar ma cam sperie problemele pe care le citesc pe topicul de la Insignia. Ideea este ca mașina este foarte faina dar..... vom vedea. Daca are cineva o Zafira cu motorul asta poate sa ne spunã si noua impresii dupã utilizarea lui o perioada.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jeky un membru de pe forum are acest motor si este multumit ! in germania le gaseste intre 200k km si 300k km ....ceva ceva tot misca motoarele astea !
  • argflk

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am 146.000 km si sunt foarte multumit de motor.Toate reviziile facute la reprezentanta. Sincer nu ridic capota decat sa ii pun lichid de parbriz.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumim argflk....... legat de mesajul cu presiunea ulei scazuta sa inteleg ca nici vorba.....( vezi problema insignia ) . poate au rezolva intre timp si problema asta ! numai bine !
  • Armanu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut

Din februarie 2016 mi am luat o Zafira C 2.0
Nu sunt si nu am fost un mare cunoscator in domeniul auto si cumva masina am luat o pe instinct.
Per total sunt f multumit de ea. Nici o buba in 10k Km.
Intretinerea o fac singur: schimb ulei, filtre.

Si 2 puncte negative: suspensia e putin rigida pt gustul meu, dar asa tre sa fie la o masina destul de grea si cu destui cai putere. Al doi lea minus ar fi banchetele putin incomode la drum lung. Dar fiind un mini van pot ridica scaunul sus si atunci am impresia ca conduc un bus. Si e mai comod cu scaunul ridicat Smile

Sper sa nu revin pe forum cu probleme despre masina. Si nici cu laude ca deja e f bine apreciata/laudat in Germania sau in UK.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
kilometri? sa ai parte numai de drumuri bune .... !
  • Armanu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am luato cu 89k si acum am 99k Km.
Skip ads

  • manea1517

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2012 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, sunt proprietar de zafira tourer 2.0 cu 81 kw, masina ce are cuplul maxim intre 1750-2500 rot/ min. Vroiam sa va intreb pe cei din acest forum care se pricep, cum este normal sa o utilizez, astfel incat sa nu stric turbina si nici filtrul de particule. La ce turatie sa schimb viteza? Este valabil acelasi sfat de a merge cu ea mai turata, chiar daca ea are deja forta la 1750 rot/ min? Care este turatia optima de schimbat vitezele? Care este turatia optima pe care sa o mentin pentru a nu avea probleme cu filtrul de particule si cu turbina?
Multumesc anticipat celor care vor raspunde.
  • florintrif

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna, cei care doresc ca sa afle mai multe detali despre masini pot accesa linkul urmator http://www.motortests.de/ ( admin daca is probleme sterge linkul) aici proprietari de masini isi exprima parerea personala despre masini, gasiti foarte multe pareri si despre Opel Zafira Tourer
Desigur daca nu stiti germana folositi Google Translate
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Din diverse motive am fost nevoit sa aman achiziția unei noi mașini pentru un an. Acum revin la voi cu o întrebare ce pãrere aveți de mașina asta https://www.autovit.ro/anunt...R.html#46be472ec3
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa o verifici ..poate afli macar km ..in mare pare ok ...se mai poate negocia !
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am sa cer seria de șasiu sa vedem dacã o da. Este cineva pe aici care poate verifica o mașina dupã seria de șasiu?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt persoane care se ocupa cu astfel de chestii ..gen inspector auto.. cauta pe google
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca imi permiteti, zz_top, pentru ca si eu am fost in situatia ta pana ieri, stiu ca tenteaza acoperisul panoramic, culoarea si cele 7 locuri, dar sunt dotari mult mai importante la care sa aspiri in achizitionarea unei masini de genul asta, dupa parerea mea, de exemplu: O chestie ff utila este frana electrica(daca nu cunosti desprea ea iti explic), farurile cu xenon afl(opel are printre cel mai performant sistem afl si asa este, faruri cu lupa cu halogen nici nu intra in discutie, preferabil cele cu oglinda, dar nu exista la Zafira C ), geamuri electrice fata spate(pentru ca e 2017 si chiar trebuie), Jenti aliaj R17(cu astea de tabla se stie la asa masina grea), cui remorca(detasabil, pentru biciclete si alte situatii), etc.
Vezi ca descrirea e foarte "mincinoasa" ca la majoritatea masinilor Zafira C. Sigur nu "are" DVD, Corner Light, Lumini zi led, Xenon, Oglinzi heliomate exterioare, Senzori presiune roti. si cred ca ar mai fi. Deci daca vrei ceva "bun" mai vorbim aici.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Radu ce ai rezolvat ... a picat ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR