Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stimati colegi coforumisti,

Datorita faptului ca este un subiect care intereseaza pe foarte multa lume, si ptr ca am vazut foarte mult interes legat de acest subiect, mi-am luat eu libertatea sa deschid acest topic, in care sa incercam sa gasim cele mai bune detectoare in raportul pret calitate.

Recunosc ca eu am cautat foarte multe informatii pe internet legate de acest subiect, insa nici eu nu am gasit niciunde un loc in care sa poti sa faci niste comparatii concrete sau sa primesti niste raspunsuri cat mai la obiect.

In speranta ca demersul meu, nu este unul care sa supere pe cineva, inainte de a incepe sa va impartasesc din ceea ce am reusit eu sa culeg, doresc sa adresez pe aceasta cale un apel tutror celor care doresc sa posteze aici, sa o faca fara sfiala, astfel incat sa incercam sa facem din acest topic un soi de minighid ptr toti cei care au nevoie de el.

Va multumesc anticipat !




Ptr a intelege mai bine ce este acela receptor (detector) radar, am sa incerc sa va ofer cateva informatii care sa va ajute sa va intelegeti mai bine care este rolul acestui detector, si de asemenea sa va ajute sa il alegeti intr-un mod corespunzator, deci ...

Un receptor radar este exact inversul unui transmitator. El primeste undele electromagnetice cu antena si le converteste intr-un curent electric. Radarul se foloseste de undele radio pentru a detecta si monitoriza anumite lucruri. Functiile sale de baza sunt acelea de a spune cat de aproape sau departe este un obiect. Pentru a face acest lucru radarul emite anumite unde radio si "asculta" un anumit ecou. Daca un obiect este depistat "in drumul" undelor radio, va reflecta o energie electromagnetica, iar undele radio se vor intoarce la radar. Undele radio se misca in aer la o viteza constanta astfel incat radarul sa poata calcula cat de departe sunt obiectele in functie de cat de mult le ia semnalelor radio sa se intoarca.



Alte intrebari si informatii utile legate de aceste detectoare :

1.Sunt detectoarele radar legale in Romania?
Da. Incepand cu 1 decembrie 2006, este legala folosirea detectoarelor radar in Romania. Ramane in continuare ilegala folosirea antiradarelor.


2.Care este diferenta dintre detectoarele radar si antiradare?
Detectoarele radar depisteaza si avertizeaza conducatorul auto in privinta unui radar auto, fie ca acesta foloseste modulul POP, Strobe sau Laser, iar antiradarele bruiaza frecventa folosita de radarele auto.


3. Ce este AccuSweep?
AccuSweep™ optiune valabila doar la modelele performante Bel. Cu AccuSweep™ aveti optiunea de a scana doar un segment al benzii Super Wideband Ka. Ideala pentru detectia rapida si curata a benzi Ka, aceasta optiune are si posibilitatea de a inlatura alarmele false.


4. Care sunt avantajele unui ecran alpha-numeric?
Un ecran text alpha-numeric, pentru detectoarele radar aflate la distante medii. Acest ecran poate afisa oricare combinatie de litere si numere si chiar anumite forme. Modelul ecranului este clasic, usor de citit si de inteles. Cu ajutorul ecranului alpha-numeric, este usor de receptat banda pe intervale, in partea stanga, iar restul ecranului va indica grafic puterea semnalului. Aceasta optiune o au detectoarele de ultima generatie, cu ecran LED sau cu ecran Icon, care folosesc afisaje LED sau o imagine pentru reprezentarea fiecarei benzi. Modelele de generatie superioara, au posibilitatea de a afisa 60 sau mai multe, texte detaliate, descriind alertele tip SWS, Safety Warning System. De exemplu, pe ecran va aparea afisat un text de genul “DRUM IN LUCRU”, sau “VEHICUL DE URGENTA”, in loc tonul generic SWS.


5. Ce este modulul POP ?
Modulul POP a aparut la pistolul radar Bee III produs de MPH Industries. Modulul masoara viteza vehicolului in cateva zecimi de secunda si nu poate fi detectat de multe detectoare radar. Vestea buna este ca citirea vitezei cu modulul POP nu este intotdeauna clara. MPH Industries a declarat ca citirea vitezei in acest fel nu poate fi de o acuratete obisnuita si ca citirea cu acest modul nu poate constitui o dovada de incalcare a vitezei legale. Desi nu este un modul perfect, mii de pistoale radar folosesc acest modul, de aceea a fost necesara aparitia unui detector radar care sa detecteze modulul POP al pistolului radar Bee III.


6. Ce este Anti-Falsing Database si care sunt detectoarele radar cu aceasta functie?
Uniden GPSRD este singurul produs cu aceasta optiune. Aceasta optiune are capacitatea de a memora locatia si frecventa de fiecare data cand este declansata alerta. Daca aceeasi frecventa este detectata de mai multe ori in aceeasi locatie, alerta va fi adaugata in baza de date Anti-Falsing, iar unitatea nu te va mai alerta data urmatoare.


7. Ce face monitorul pentru baterie?
Anumite modele de detectoare radar au aceasta functie, ce permite afisarea tensiunii bateriei masinii.


8. Cum sunt detectoarele cordless?
Detectoarele radar cordless sunt cele care nu au nevoie de cablu pentru operare. Cele mai multe detectoare radar cordless, functioneaza cu baterii AA.


9. Detector radar cu GPS?
Un sistem incorporat, ce ii aduce detectorului radar anumite beneficii. Pentru ca este intodeauna atent la coordonatele tale, poate tine o baza de date a alarmelor false. Poate totodata masura viteza si timpul ramas pana la destinatia dorita.


10. Ce este banda Ku si unde este ea folosita?
Banda Ku, este o banda radar folosita de politie in cateva din tarile europene, banda nefolosita in SUA sau Canada. Utilizarea benzii Ku este rara, chiar si in Europa. Exista insa detectoare radar care depisteaza si aceasta banda, de aceea te poti interesa in prealabil daca se foloseste aceasta banda in tara in care calatoresti si daca este necesar un detector radar cu functia de depistare a acestei benzi.

Ptr tara noastra nu este nevoie de detector care sa aiba si banda KU, unul care foloseste benzile X,K,KA,KA superwide este mai mult decat suficient, insa mare atentie la restul functiilor care le are acest detector ptr ca sunt deosebit de importante.

Pe piata noastra la ora actuala sunt intalnite cam peste tot, 4 branduri mari si late. Acestea sunt Beltronics, Cobra, Whistler si foarte rar Black Spiderzz.

Daca ar fi sa facem un clasament, acesta ar arata cam asa:

1. Beltronics, lider mondial incontestabil;
2. Cobra, cu o rata de detectie rezonabila, foarte populare si destul de ieftine;
3. Whistler, rata de detectie destul de buna, insa un timp de raspuns (care este esential) foarte mare
In ce priveste Black Spiderzz, am informatii foarte putine si destul de vagi, avand in vedere faptul ca nu este un brand foarte popular pe la noi. Daca cineva detine mai multe informatii, il rog sa faca acest lucru.

Aici mai jos, va pot pune la dispozitie cateva tabele comparative intre modelele fabricate de producatorii enumerati mai sus:

COBRA



Beltronics



Din pacate informatiile referitoare la detectoarele Whistler si Black Spiderzz sunt extrem de vagi pe internet si in acelasi timp destul de controversate. Multe se bat cap in cap, de aceea prefer sa va adresez o rugaminte celor care le cunosc mai bine, sa faca un asemenea tabel comparativ.

Cateva sfaturi personale in alegerea unui astfel de detector:

Cand va hotarati sa cumparati asa ceva, primul vostru gand nu trebuie sa se duca la bani ! Intradevar, unele sunt inutil de scumpe, insa nu merita sa dai mai putini bani pe un detector radar care iti serveste doar ca si confort psihologic, ptr ca eficienta lui este una extrem de limitata Embarassed

Va recomand sa fiti atenti la cateva aspecte:


    *distanta de detectie (recomandat peste 1500 m)
    *un timp de reactie cat mai rapid (ideal 0,5s)
    *benzile de detectie (X,K,KA,KA superwide si laser sunt suficiente la noi)
    *sa aiba functie Pulsed/Instant On Detection, ptr ca si la noi au intrat radare care folosesc acest gen de detectie (Phyton 2)
    *sa aiba functie POP (pistol radar) ptr ca si la noi sunt deja
    *360° protection
    *protectie VG-2
    *nivel de alarme false cat mai redus


Este doar o lista cu minimul necesar dupa care v-as recomanda sa va orientati in teren Wink

Daca ar fi sa taiem pisica, atunci eu unul as face urmatorele recomandari:

- ptr cei pretentiosi, care vor sa aiba best off si prefera sa plateasca ceva in plus ptr asta atunci indiscutabil Beltronics
- ptr cei cu resrse ceva mai limitate si care isi doresc un detector radar ok, recomand Cobra

Este doar o parere personala, iar modelele detectorului ideal, poate fi ales cu ajutorul celor doua tabele comparative postate mai sus.

In baza celor spuse pana aici eu am ales sa imi cumpar un detector radar >>Beltronics Vector 940<<, care este pe primul loc in clasamentul detectoarelor de pana in 250USD. Nu il am de foarte multa vreme insa sunt foarte multumit, atata ptr nivelul de detectie pe care il are, cat mai ales ptr rata scazuta de detectii fals pozitive, desi il tin setat mereu pe Highway, ptr a nu avea surprize. Mi-as permite sa il recomand tuturor care vor un detector cu un bun raport, pret/performanta.

In incheiere, reinoiesc inca odata rugamintea, de a posta aici toti cei care au mai multe informatii despre acest subiect, precum si cei care vor sa le afle.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salut.
Am o intrebare. La ce foloseste functia Pulsed/Instant On Detection daca atunci cand este detectat radarul respectiv, tu esti deja inregistrat cu depasire de viteza...(cred ca trece cel putin 1 secunda pana sa apesi tu pedala de frana). S-au desteptat si politistii nostri. Nu prea mai stau cu radarul "deschis" tot timpul.
Merci.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
wwwcvro a scris:Am o intrebare. La ce foloseste functia Pulsed/Instant On Detection daca atunci cand este detectat radarul respectiv, tu esti deja inregistrat cu depasire de viteza...(cred ca trece cel putin 1 secunda pana sa apesi tu pedala de frana). S-au desteptat si politistii nostri. Nu prea mai stau cu radarul "deschis" tot timpul.


Din momentul detectiei si pana la calibrarea dispozitivului radar ai la dispozitie intre 3 si 5 secunde ca sa franezi. Cu cat detectorul este mai bun in ce priveste aceasta functie cu atat mai repede va semnala primirea pulsului. In cazul detectorului pe care il am eu, detectia se face in 0,5 secunde de la receptarea pulsului, deci am minim 2,5 secunde la dispozitie sa ajung cat mai aproape de limita vitezei legale Wink

Sper ca raspunsul meu la intrebarea ta, sa te fi ajutat Embarassed

Cu respect,
Mircea !

P.S. Azi am fost salvat de doua ori de micul meu detector Laughing Ambele radare erau dupa curba, banda de radar a fost K in ambele cazuri, detectia s-a facut in timp foarte util si cu mult inaintea curbei dupa care se aflau banditii Twisted Evil
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ptr ca oferta de detectoare este foarte variata pe piata de la noi, voi incerca sa va fac niste recomandari care sa incercam sa le potrivim cumva ptr toate buzunarele, dar care sa aiba si un bun raport pret/performanta.

Voi incepe cu ceea ce eu am numit solutie Buget, adica este cel mai ieftin detector posibil, insa care isi face treaba atat cat poate sa faca in acei bani.

Solutie buget pana in 100USD

Cobra ESD 7000 sau 7080



Caracteristici tehnice a scris:
Display
UltraBright™ Data Display (LED-uri): pictograme

Audio
Avertizãri VG-2

Moduri
Mod silenþios, silenþios automat
Mod City / Highway

Funcþii
Protecþie de 360° împotriva semnalelor Laser (LaserEye®)
Sistem avertizãri de trafic Safety Alert Traffic Warning System®
Imunitate împotriva sistemelor de detecþie Spectre 1
Imunitate împotriva sistemelor de detecþie VG-2

Montare
Montare: parbriz, bord

Construcþie ºi specificaþii ***
Dimensiune (L x I x h): 33 x 70 x 98 mm
Lungime de undã radar:
Banda X 10.525 ± 0.050 GHz
Banda K 24.125 ± 0.125 GHz
Banda Ka 34.700 ± 1.300 GHz
Frecvenþe laser: 910 ± 50 nm
Sistem avertizãri de trafic:
24.070 +/- 0.010 GHz
24.110 +/- 0.010 GHz
24.190 +/- 0.010 GHz
24.230 +/- 0.010 GHz
Greutate: 121g


Pret: intre 200 si 250 lei, in functie de unde il cumparati. Cel mai bun pret, l-am gasit >>aici<<

Solutie buget pana in 150USD

Cobra XRS-9300/9380



Caracteristici tehnice a scris:
X, K, Ka, and Super Wideband Ka Detection
Detecteaza toate radarele tip laser protectie 360o
VG-2 - nu poate fi detectat.
Detectie Instant-On (Pulse)
Strobe Alert - detecteaza toate vehiculele dotate cu girofar tip stroboscop.
Elimina aproape complet alarmele false si interferentele.
Semnale audio si /sau vizuale.
Auto-test .
Display alfa-numeric/leduri
Memoreaza setarile radarelor pentru a le detecta mai usor.
Detectie 360 grade la toate tipurile de radare inclusiv laser.
Indica intensitatea semnalului si lungimea de unda.
Detecteaza semnalele emise de vehiculele de urgenta.
Mod de lucru City pentru reducerea interferentelor.
Control volum audio.

Pret: intre 300-350 lei, cel mai mic pret l-am gasit >>aici<<.

Solutie buget pana in 200USD

BeltronicsExpress BEL 925



Caracteristici tehnice a scris:
Detecteaza toate radarele tip laser.
Toate lungimile de unda ( X, K, Ka, SWKa).
VG-2 -poate fi detectata cu alerta.
Mod auto si manual..
VG-2 nedetectabil
Instant-On (Puls) Detectie
Auto si Manual Muting
Indicator de nivel al semnalului detectat
Volume Control

65 de mesaje vocale digitale
Mod tutore
Auto test
12 luni garantie
4 facilitati selectabile de catre sofer
Pastrarea automata a memoriei
Avertizare pt tensiune scazuta a bateriei aytovehicolului
Mod de autostrada
Setarea luminozitatii display-ului

Bel Express 925 facilitati selectabile de sofer:
Safety Warning System (SWS™) - on/off
VG-2 Guard Alerts - on/off
Radar/Laser Voice Messages - on/off
SWS™ Voice Messages - on/off

Pret: pret intre 430 si 480 lei, cel mai mic pret l-am gasit >>aici<<

Best buy pana in limita a 250USD

Beltronics BEL Vector 940



Caracteristici tehnice a scris:
Detecteaza:
- toate radarele tip laser.
- toate lungimile de unda ( X, K, Ka, SWKa)
• Sensibilitate 6x
- VG-2 -poate fi detectata cu alerta.
• VG-2 nedetectabil
• Instant-On (Puls) Detectie POP
• Sinteza vocala (peste 60 de mesaje vocale)
• Alpha-numeric Display
• Auto si Manual Muting
• Indicator de nivel al semnalului detectat
• Volume Control
• Mod tutore
• mesaje vocale digitale
• Auto test
• 5 facilitati selectabile de catre sofer
• Pastrarea automata a memoriei
• Avertizare pt tensiune scazuta a bateriei autovehicolului
• Mod de autostrada
• Mod X pt oras si City All Mode
• Setarea luminozitatii display-ului
• Bel Vector 940 5 facilitati selectabile de catre sofer:
- Safety Warning System (SWS™) - on/off
- Audio Alerts - auto mute or continuous
- Radar/Laser/SWS - digital voice or unique tones
- Audio/Visual Scroll Rate - fast or slow
- Inverted display Option - on/off

Pret: intre 590-650 lei, cel mai mic pret l-am gasit >>aici<<

Best buy in limita a 350USD

Beltronics BEL PRO RX 65



Catalogat ca cel mai bun detector radar din lume ...

Caracteristici tehnice a scris:
Benzi selectabile
• Afiseaza frecventa radarului
• Circuit de autocalibrare
• Detecteaza:
- toate radarele tip laser.
- toate lungimile de unda ( X, K, Ka, KU, SWKa)
- VG-2 -poate fi detectata cu alerta.
• VG-2 nedetectabil
• Instant-On (Puls) Detectie
• Sinteza vocala
• Alpha-numeric Display
• Auto si Manual Muting
• Indicator de nivel al semnalului detectat
• Volume Control
• Mod tutore
• mesaje vocale digitale
• Auto test
• 5 facilitati selectabile de catre sofer
• Pastrarea automata a memoriei
• Avertizare pt tensiune scazuta a bateriei autovehicolului
• Mod de autostrada
• Mod X pt oras si City All Mode
• Setarea luminozitatii display-ului
• Bel PRO RX 65 5 facilitati selectabile de catre sofer:
- Safety Warning System (SWS™) - on/off
- Audio Alerts - auto mute or continuous
- Radar/Laser/SWS - digital voice or unique tones
- Audio/Visual Scroll Rate - fast or slow
- Inverted display Option - on/off
• AUTOSCAN
• Sensibilitate marita
• DSP - digital signal processing
• Husa transport
• 3 Moduri City

Pret: - intre 1100 si 1250 lei, cel mai mic pret l-am gasit >>aici<<

De aici incolo nu imi mai permit sa fac recomandari, ptr ca sincer nu stiu cati mai sunt interesati.

Ii rog pe toti cei care pot sa ofere mai multe informatii pe acest subiect, sa o faca cu incredere. Eu acest mic clasament, l-am bazat pe informatiile pe care le-am cules de pe interenet sau alte surse. Sper ca v-au fost de vreun folos, si va doresc sa faceti alegerea ideala, asa cum credeti domniile voastre de cuvinta.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu la care dintre categoriile de mai sus as putea incadra un BEL 795, pretul in tara e undeva peste 400 RON (al meu e luat din state cu $90), dar iata cateva descrieri despre el:
Beltronics 795 este modelul din test cu cel mai bun raport performante/pret. Desi, cand te uiti pe eticheta unde este inscriptionat pretul produsului, tinzi sa il introduci in categoria produselor ieftine si slabe calitativ, acest detector te va surprinde! Are o raza de actiune extrem de mare, comparabila cu cea a modelului 995 – unul dintre varfurile de la Beltronics, in toate benzile de frecventa.
Articol original: http://www.jurnalul.ro/arti...ctoare_radar.html

Okay, so how’d we rate the performance of this budget BEL? In a word: excellent. X- and K-band range exceeded 28,000 feet, nearly equal to BEL’s high-end Vector 995 and Pro RX65 models. (But keep in mind that no detector we've ever tested has exceeded that 28,000-foot mark. The terrain simply won't allow it.) Ka-band average for the three frequencies was 27,362 feet, also close to the big boys.

Articol original: Best New Detector Under $99

De asemenea, mai pot fi utile urmatoroarele articole:
Best New $100 - $199 Detector
The $99 Detector Test - BEL vs. Cobra vs. Whistler
Multi-Role Detectors

Majoritatea articolelor sunt cu grafice, deci merita atentia.


PS: Daca are cineva mega-testele de pe radartest.com, PLEASE share Cool
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Operabilus - multumesc ptr suport ! Foarte bune linkurile si recomandarea ! Este de luat in seama, de gasit eu l-am gasit >>aici<< la pretul de 450 lei.

Cred ca poate intra linistit ca recomandari in sectorul de pana in 200USD, aproape de BEL EXPRESS 925, din ce am vazut cam acolo este.

Multumesc incaodata, si asteptam in continuare recomandarile celor care se pricep sau au asa ceva !

Cu respect,
Mircea !
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ei bine, uite aici si un test de pe radartest.com pe care l-am cumparat io.. 24 de modele sub 150Usd printre care cobra si whistler..
megatest04.pdf


Ultima modificare facuta de masca la Mie 11 Apr, 2007 3:01 pm
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
masca a scris:... se pare ca whistler e jalnic ...


De aceea nu am facut nici o recomandare asupra acestor detectoare si am preferat sa fiu rezervat Wink

Multumim de link!

>>The $99 Detector Test, BEL vs. Cobra vs. Whistler<<

>>Mini-Reviews:Best New $100 - $199 Detector<<

Si un duel al gigantilor Wink >>World’s Best Radar Detector: BEL STi Driver vs. Valentine One<<

Si >>aici<< un blog interesant.

Spor la citit Embarassed

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am gresit io cu whistler.. nu citisem prea bine ca eram pe fuga... nu e chiar asa varza.. e cam lafel.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
masca a scris:am gresit io cu whistler.. nu citisem prea bine ca eram pe fuga... nu e chiar asa varza.. e cam lafel.


Rata de detectie este cam pe acolo, beleaua este timpul de raspuns ...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumiri. Si felicitari pentru perseverenta. Ati muncit ceva.
Noua ne ramane de rumegat.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
libra a scris:Multumiri. Si felicitari pentru perseverenta. Ati muncit ceva.


Munca devine o corvoada placuta, atunci cand stii ca ai ajutat pe cineva. Intentia mea asta a fost, si le multumesc celor care s-au implicat. Voi incerca sa mentin acest topic upto date, in functie de ce noutati apar.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • XtraVagAnT

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Foarte interesant articolul tau. Mi-a deslusit o multime de termeni ciudati pe care i-am mai auzit pe ici pe colo insa nu am avut niciodata timpul necesar si curiozitatea sa caut pe net explicatii detaliate.
Ai facut putina lumina in domeniul asta pentru mine si probabil si pentru multi altii de pe aici.
Acum sunt in perioada de documentare pentru ca am in plan o asemenea achizitie pentru concediul de la vara Very Happy cand sper sa fac foarte multi kilometri.
Ca o sugestie, ar fi interesant de prezentat in cateva cuvinte care sunt prevederile legislative privitoare la detectoare in tarile europene pe unde ne mai plimbam noi romanii din cand in cand.
Felicitari inca o data si multa bafta!
Ciauz!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stimate domn XtraVagAnT,

Multumesc ptr aprecieri si ma bucur ca informatiile oferite ti-au fost de folos.

Si eu inainte sa ma decid sa dau banii pe un detector, m-am documentat foarte atent si am ajuns la cel pe care l-am cumparat. Daca mai ai nevoie de informatii suplimentare legate de un produs sau altul, sau orice nelamurire, te rog sa apelezi cu incredere ! De preferat este sa apelezi aici in cadrul topicului, ptr ca posibil mai sunt si altii care au nelamuriri si asa ajutam pe mai multa lume.


XtraVagAnT a scris:Ca o sugestie, ar fi interesant de prezentat in cateva cuvinte care sunt prevederile legislative privitoare la detectoare in tarile europene pe unde ne mai plimbam noi romanii din cand in cand.


Voi pune mai jos o lista cu principalele tari din Europa si modul in care privesc utilizarea detectoarelor radar ! Atentie, a nu se face confuzie intre detectoare si antiradare ! In primul meu post din acest topic am explicat diferenta, va rog sa nu faceti confuzii.

Deci ...



Mai multe informatii pe acest subiect, gasiti >>aici<<

Daca cineva detine alte modificari ale acestei liste, il rog sa le posteze !

Sper ca ti-am fost de folos stimate domn XtraVagAnT, si nu numai tie Embarassed

Cu respect,
Mircea !
  • XtraVagAnT

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Un raspuns prompt si pertinent. Felicitari!
Foarte utila lista aceasta, probabil ca o sa o printez cand voi pleca in concediu.
Multumesc!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Drum bun stimate XtraVagAnT, si fara nici un fel de eveniment, ma bucur ca am putut ajuta ! Embarassed

===================================================================================================

In continuare, as vrea sa va reamintesc ce prevede noul cod rutier incepand de la 1 decembrie cu privire la incalcarea limitei de viteza:

codul rutier a scris:2 puncte de penalizare ºi amendã din clasa I pentru depãºirea cu 10-20 de kilometri/orã a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv, pentru categoria din care face parte autovehiculul condus

3 puncte de penalizare ºi amendã din clasa a II-a pentru depãsirea cu 21-30 de km/orã a vitezei maxime admise;

4 puncte de penalizare ºi amendã din clasa a III-a (între 2.222.000 ºi 2.960.000 de lei vechi) pentru depãºirea cu 31- 40 de km/orã a vitezei maxime admise;

6 puncte de penalizare ºi amedã din clasa a IV-a (între 3.330.000 ºi 7.400.000 de lei vechi) pentru depãºirea cu 41-50 de km/orã a vitezei maxime admise;

suspendarea permisului pentru 90 de zile ºi amendã din clasa a IV-a pentru depãºirea cu peste 50 de km/orã a vitezei maxime admise.


Acestea sunt prevederile noului cod rutier incepand cu 1 decembrie 2006 !

Atentie, achizitionarea unui detector radar nu va asigura 100% ca scapati de amenzi sau pedepsele de mai sus, si as vrea foarte bine sa se inteleaga ca nici un moment nu am incercat sa va indemn sa incalcati legea in vreun fel anume ! Nu uitati ca viteza excesiva va poate ucide atat pe voi cat mai ales pe cei de langa voi, deci recomand prudenta si respectarea limitelor de viteza impuse pe drumurile pe care circulati, asa cum este prevazut in codul rutier sau pe acele sector de drum !

Rolul unui detector radar este acela de te ajuta sa conduci prudent, si sa te ajute sa te fereasti de amenzile usoare, nu sa devi un mic Schumacher Wink

Mi-am dorit a face aceste precizari, ptr ca sa fiu bine inteles ca intentiile mele nu sunt sa ajut la incalcarea legii ! De asemenea precizez ca nici autorul si nici acest forum sau ClubOpel.com, nu se face raspunzatoare de articlolele de mai sus, acest topic fiind doar unul informativ, bazandu-se pe informatii oferite de vanzatori sau producatori.
===================================================================================================

De la ce distanta ne avertizeaza un detector de radar?

In conditii optime. aceste distante sunt simple evaluari !

In banda X (10.5 la 10.55 GHz) in functie de configuratia terenului, temperatura, umiditate, pozitionare si reglajul aparatului radar, detectorul radar va poate avertiza in conditii optime de la 2 - 4 Km dar aparatul radar va poate masura viteza doar de pe la 5 - 600m.

In banda K (24.05 la 24.25 GHz), daca aveti un detector radar, puteti fi avertizat in conditii optime de pe la 300 m la 3 Km si va poate inregistra viteza de pe la max 300 m. Daca aparatul radar este ascuns printre alte masini si este orientat spre sensul de mers poate fi prea tarziu cand sunteti avertizat, eventual o reflexie pe masina din fata sau pe orice alt obiect in momentul masurarii vitezei sa va salveze carnetul, banii si ..mai nou punctele..

Unda laser poate fi detectata de la 600 m la 1,4 Km dar va inregistreaza viteza de pe la maxim 300m.

Detalii privitoare la benzile radar pe care le gasiti in afara tarii noastre :


1) Hungary

Radars: ca Narrow band (34.3GHz), K band (24.125GHz), Ku band (13.450GHz).
Lidars: ProLaserII, ProLaserIII.

Here isn't any fixed speed trap, RD and laser jammers are legal.

2) Greece (many tnx to sakoylini)
Radars:K band (24.125GHz), Ku band (13.450GHz).
Lidars: ProLaserII,Traffic Patrol,Ultralyte LR.
Fixed speed trap,Gatso ,Traffipax Speedophot K band(24.125GHZ)

Radar Detectors legal, laser jammers ilegal.


3) England
Ku-band 13.45
K-band 24.150

4) Austria
K-band 24.125
X-band 9.9
KA-band 34.36

5) Belgium
X-band 9.41
X-band 10.525
K-band 24.125
KA-band 34.36

6) Bulgária
X-band 10.525

7) Czech Republic
KA-band 34.0
KA-band 34.36

8 ) Denmark
K-band 24.125
KA-band34.36

9) France
X-band 9.9
X-band 10.6
K-band 24.125

11) Holland

K: 24.125
KA: 34.36

Radar:
Gatso 24,125 fixed pols, build in cars (static), trashbins.
Gatso induction loops in de road, mostly for red light and speed at intersections.
Multanova 6F on only highways (34.3)
In some places a Mesta 206 24,125 (France product)

Laser: Jenoptik LaserPatrol, ProLaserIII and LTI LR100.
Optics: Optospeed.

12) Hungary
Ku-band 13.45
K-band 24.125
KA-band 34.36

13) Germany
Ku-band 13.45
K-band 24.125
KA-band 34.36

14) Norway
X-band 10.525
K-band 24.15

15) Italy
X-band 10.525
K-band 24.15
KA-band 34.36

16) Romania
K-band 24.150


17) Spain
Ku-band 13.45
K-band 24.15
KA-band 34.36

18 ) Switzerland
X-band 10.6
K-band 24.15
KA-band 34.36

19) Sweden
K-band 24.15
KA-band 34.36

20) Slovakia
KA-band 34
KA-band 34.36

21) Serbja
Ku-band 13.45
+ Laser

- Prolasercam 2 ProLaserIII 90 %
- Mph Ind. K15 Radar Xband & K band 10 %
- 1 Gattso arrive for testing /Ku band

RD & Jamer Legal


22)Slovenia

Radar:
- KA 34.36 GHz (Multanova 6F)
- KA 34.0, 34.3 GHz (Ramet AD9)
- K 24.125 (Gatso Radar 24)

Lidar:
- Riegl LR90/235
- Robot Traffipatrol
- Robot Traffipatrol-V (stationary photo speedtrap)

Other:
- Provida 2000 equipped cars (keep your eyes OPEN, detector will not go off)

23) Poland

X-band (10GHz) radar guns (mobile)
Heard about 24GHz near cities but never spotted them..
Use of radardetectors is illegal.

I saw in Elblaw also Gatso fixed 24 Ghz poles, also some local type of fixed camera's based on a 24 Ghz source elsewhere, like on the road from Katowice to Wisla, this system is also on a tripod.

24) Finland
Radar

K band ,kustom
KA superwideband, stalker dual

Laser, pro laser II
And higway police use Spectre I and II version.

25) Estonia

KA band
stalker radar gun. And spectre too.

26) Croatia:

Multanova ca - Photo
Gatso K - Photo
Falcon K - Handheld instant on
Komar X
Radars:K band (24.125GHz), Ku band (13.450GHz).
Lidars: ProLaserII,Traffic Patrol,Ultralyte LR.
Fixed speed trap,Gatso ,Traffipax Speedophot K band(24.125GHZ)

Radar Detectors legal, laser jammers ilegal.


Deci dupa cum se poate vedea, banda KU este prezenta doar in cateva tari din europa, ca de exemplu Grecia, unde insa folosirea detectoarelor radar este ileagala, si duce la amenda + confiscarea aparatului !

Romania are deocamdata doar K-band 24.150, lucru pe care il confirm in urma folosiri detectorului meu.

Mai multe si detaliate informatii in acest sens ptr cei interesati, gasiti >>aici<<

Cu respect,
Mircea !
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salutare! am urmarit cu atentie ce s-a scris pe acest topic si chiar am descoperit multe chestii pe care nu le stiam. eu folossc cam d un an jumate un cobra esd 7000, cumparat cu 2 mil 800 mii la vremea aceea pt ca era cel mai ieftin. pana acuma , de cand il am , nu am luat nici un radar , consider ca e bunicel, dar are foarte multe alarme false , ceea ce ma face sa merg tot cu modul city activat. totusi , in localitati prefer sa nu depasesc 100 km/h ca nu se stie.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stimate domn mely,

Ma bucur ca am facut putin lumina in ce privesc unele nelamuriri ! Daca mai aveti si alte necunoscute, te rog sa le expui aici, si voi incerca sa gasesc un raspuns ptr ele, sau poate ne mai ajuta cineva care se pricepe mai bine Embarassed

mely a scris: ... dar are foarte multe alarme false , ceea ce ma face sa merg tot cu modul city activat ...


Recomand prudenta la folosirea acestui mod, datorita faptului ca daca folositi acest mod, in general banda de detectie K este foarte mult redusa si in general se mizeaza pe banda X, deoarece nici o benzinarie sau magazin nu folosesc aceasta banda ptr usile lor cu deschidere automata. Avand in vedere faptul ca in Romania, banda radarelor folosite este K, risti destul de mult sa ai surprize !

De asemenea cu acel model de detector, va recomand prudenta la curbe, deoarece la acest nivel este destul de slab in ce priveste detectia, si sa ai grija ca nu are protectie impotriva detectiei de tip Puls/Instant on ! Din fericire aceste radare sunt inca foarte rare pe la noi, insa in timp banuiesc ca vor deveni tot mai raspandite.

In rest, iti doresc multe sute de mii de kilometrii, fara nici un eveniment de nici un fel !

Cu respect,
Mircea !
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mersi de lamuriri ICE01ASTRA! folosesc mai mult modul cty deoarece am multe alarme de tip x si am inteles ca nu avem in tara radare care sa corespunda acestei benzi. o sa incerc sa merg mai mult pe highway d acuma. oricum , intr-o saptamana jumate imi vine noua corsa si sper sa-mi iau beltronics bel 925 care sa aiba mod pulse/instant on, ca la cat de parsivi sunt gaborii in ziua de azi risc s-o fur; nu stiu daca pot sa gasesc in cluj jucaria asta.
in curbe am observat si eu ca nu detecteaza asa d bine vechiul 7000, dar am mai spus , si-a facut datoria de multe ori.
Cat despre locul unde sta mai bine detectorul, eu conduc o solenza si poate stii ca bordul e putin mai ridicat iar ochiul laser trece peste stergatoarele de parbriz cam cu 3 cm , si cred ca asta conteaza mult pentru o detectie clara. Vreau sa spun ca am folosit detectoru si in perioada prohibitiei cand mergeam cu sapca peste el sa nu ma vada nenea garcea, iar cand il dadeam jos de pe bord parca nu mai avea nici un efect, adica nu ma mai atentiona.
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru topic si pentru informatii, sunt extrem de valoroase.

Totusi, mai am o intrebare: exista un model de detector cu dimensiuni reduse si calitate f buna (dpdv al detectarii)? Ce recomandati?
Sau, daca nu exista o varianta cu raport dimenisuni/calitate f bun, in ce locatii se mai poate monta detectorul pentru a nu fi la vedere?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR