Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel GT si Manta
  • InSekT

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut toata lumea...tocmai m-am inregistrat pe acest forum...am gasit pe Retromobil un automobil Opel GT din 1970...caroseria in stare destul de buna si cu motorul complet si cutia getrag in 5 trepte la 2000 Euro.Eu nu stiu dar este ieftin sau nu dar masina are un design super tare .Si acum intrebrea principala mai este cineva pe acet forum care sa detzina piese pentru acest model ca vreau sa il cumpar in max o saptamana(azi fiind 10.04.2007).Va multzmesc si astept raspunsurile voastre. Embarassed
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bine ai venit printre noi! Piese pentru masinutza pe care ti-o vei lua se vor gasi cu siguranta. Ia legatura cu eduard33 si vezi cu ce piese te poate ajuta el. Imi pare bine ca vin in club si old-timer-e
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca e masina aia rosie de pe retromobil nu merita deloc... si din cate stiu n-are acte
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
OPEL-ul GT nu a avut niciodata cutie de viteze Getrag cu 5 trepte , a fost echipat doar cu cutia clasica de 4 trepte cu carcasa din fonta si cu timonerii laterale . GT-ul a avut doar motoare de 1,1 ( cu doua carburatoare simplu corp verticale - 60 CP) , motor de 1.9 cu carburator SOLEX DIDTA si cu capac de culbutori de al tip Sprint - 90 CP , si in variante 72-73 pentru state cu pistoane cu tor ( RC - 7.5 ) si doar 75 cp . restul sunt ..............legende .

Respecte,
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cutia de viteze Getrag 240 a aparut la inceputul anilor '80 fiind printre altele montata in combinatie cu motorizarile H25E si 25E de pe Senator A si Monza.

De asemenea Opel-ul GT nu a avut niciodata fusta din fata confectionata din elemente de caroserie de Dacia 1300 , cine a studiat atent pozele stie la ce ma refer.
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Deasemeni panoul spate este modificat drastic pentru lampi dreptunghiulare , original GT-ul , alintat in state " Baby-Vette" -pentru asemanarea cu Corvette-ul C3, avea lampi rotunde in spate !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In schimb, daca reusesti sa o aduci in stadiul "expozitie de masini de epoca" va valora circa 15 000 ... Wink
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
bine pus acel "daca" in propozitia scrisa de tine.

greu de facut o masina originala 100%... o sa se lase ori de cumparat ori de facut originala...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu am spus ca va fi usor... dar "banca de organe" Opel e mare... Rolling Eyes
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
o fi banca de organe mare la modelele noi,la cele de 30 + de ani e mai greu ... iar preturile sunt destul de ridicate.
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pentru GT exista un site specializat www.opelgt.com unde aflati toate info , eu as recomanda importul unui GT din state cu certificat de auto istoric de la RCR , promit ca daca masina e completa sa primiti certificatul , acolo preturile sunt sub 1000$ la unul in stare OK . So .......................
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
InSekT a scris:Salut toata lumea...tocmai m-am inregistrat pe acest forum...am gasit pe Retromobil un automobil Opel GT din 1970...caroseria in stare destul de buna si cu motorul complet si cutia getrag in 5 trepte la 2000 Euro.Eu nu stiu dar este ieftin sau nu dar masina are un design super tare .Si acum intrebrea principala mai este cineva pe acet forum care sa detzina piese pentru acest model ca vreau sa il cumpar in max o saptamana(azi fiind 10.04.2007).Va multzmesc si astept raspunsurile voastre. Embarassed


Ar fi fost frumos sa avem cateva imagini nu?Smile
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
walker a scris:pentru GT exista un site specializat www.opelgt.com unde aflati toate info , eu as recomanda importul unui GT din state cu certificat de auto istoric de la RCR , promit ca daca masina e completa sa primiti certificatul , acolo preturile sunt sub 1000$ la unul in stare OK . So .......................

*
Sa fim seriosi, baietii de aici ezita sa se duca sa isi cumpere o masina functionala din CE, cine crezi ca si-ar lua o epava din States Razz
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vios40 a scris:
InSekT a scris:Salut toata lumea...tocmai m-am inregistrat pe acest forum...am gasit pe Retromobil un automobil Opel GT din 1970...caroseria in stare destul de buna si cu motorul complet si cutia getrag in 5 trepte la 2000 Euro.Eu nu stiu dar este ieftin sau nu dar masina are un design super tare .Si acum intrebrea principala mai este cineva pe acet forum care sa detzina piese pentru acest model ca vreau sa il cumpar in max o saptamana(azi fiind 10.04.2007).Va multzmesc si astept raspunsurile voastre. Embarassed


Ar fi fost frumos sa avem cateva imagini nu?Smile







  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@kirin al tau e?
ii tare!imi place mult... si daca il refaci va fi beton!

pentru GT exista un site specializat www.opelgt.com unde aflati toate info , eu as recomanda importul unui GT din state cu certificat de auto istoric de la RCR , promit ca daca masina e completa sa primiti certificatul , acolo preturile sunt sub 1000$ la unul in stare OK . So .......................


am mai auzit ca se pot aduce masini mai vechi de epoca fara vama dar acuma cu taxa de imnatriculare cum e?si de un se poate face rost de certificatul istoric....ce este RCR? si ce inseama istoric....cati ani trebuie sa aiba sa devina istoric?am auzit ca min 30ani ii adevarat?
mersi mult.
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ adam : nu,nu e al meu .eu am un rekord c 1968 berlina ,pozele sunt de pe retromobil.ro

certificatul de masina istorica ti-l da comisia de specialitate de la retromobil ,cel mai bine e sa-i contactezi si sa afli mai multe.
  • b0gDaN3l
  • Suspendat
  • 1 mesaje
  • din 27 Mar 2007
  • Manta 1979 2.0
  • Bucuresti/Pantelimon
  • b0gDaN3l

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti/Pantelimon
  • Masina: Manta 1979 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
RCR = Retromobil Club Romania
Si din cate stiu(subliniez) modelul trebuie sa fie scos din productie de 30 ani...
De ex. GT-ul a fost produs pana in `73, Manta A pana in `75 and so on... B-ul pana in `88(deci in 2018/2019 ,nu stiu, o sa fie clasica si B-ul, pana atunci avand mai mult de 20 ani e youngtimer, la fel ca si Ascona)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In curand o sa se umple deci Romania de Kadetturi D... Cool
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De ce , Kadett-ul D s-a scos din fabricatie in 1985 -86 , deci va putea primi certificatul abia din 2015 odata cu Mercedes-urile W 123 (cobra ) Smile
  • dontgivashit

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
walker a scris:De ce , Kadett-ul D s-a scos din fabricatie in 1985 -86 , deci va putea primi certificatul abia din 2015 odata cu Mercedes-urile W 123 (cobra ) Smile


Si cu opel Ascona B Wink manta B are de asteptat pana in 2018 Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel GT si Manta

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR