Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Dav1d

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

Detin un OPEL CORSA D, Z13DTH, ANUL 2007, 45.000 km (servodirectie electrica) si am urmatoarea problema:

- cand circul prin oras dupa ce fac curba la dreapta volanul revine brusc la stanga, daca nu tin mana pe el risc sa pierd controlul asupra masinii;
- chiar si atunci cand masina sta pe loc cu motorul ponit, dupa ce fac o cursa completa a volanului la dreapta si apoi invart putin la stanga, dintr-o data incepe sa se invarta singur brusc la stanga.

Am fost la un electrician care a incercat sa calibreze EPS-ul ceva cu un program care parca se numeste OP COM dar NU a reusit.
Va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa cumpar o coloana de directie sau daca pot rezolva problema asa cum arata in tutorialul de resetare/calibrare senzor ESP.

Multumesc,
  • badea.adrian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Aceasi problema o am si eu , doar ca in prima faza servodirectia nu functiona. Am demontat senzorul de pe coloana volan , l-am curatat si am constatat ca are urme de uzura in interior.Dupa remontare cu speranta ca poate va functiona temporar, volanul a inceput sa vireze singur stanga brusc. Drept urmare , am comandat senzorul de pe coloana volan , undeva la 600 de lei aftermarket si astept sa il montez. Voi reveni dupa montaj cu rezulatatele.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut! vad ca nu ai mai raspuns,ai rezolvat problema? cum se comporta senzorul aftermarket?bafta!
  • badea.adrian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2016

  • Mesaj Privat
salut ,intradevar nu am mai intrat. senzorul se comporta relativ bine , in proportie de 90% ,doar ca obligatoriu trebuie calibrat cu aparat dedicat. ceea ce se face din diagnoza este o mica ajustare. in unele momente cand stau cu mana pe volan la semafor de ex. si misc foarte incet volanul se simte totusi o mica vibratie. Oricum ca sa vad totusi daca este functional 100% , trebuie sa schimb si amortizoarele , un arc care este rupt si poate influenta directia , flansele la fel si ele sunt importante, si nu in ultimul rand bracajul. In fine una peste alta cred ca durata de viata este mai lunga decat a unei din dezmembrari tinand cont ca suma este aceasi (400 ron din dezmembrari 500 senzorul nou).
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns! Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR