Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Simptome: Cand mergeam ieri pe centura Bucurestiului mi-am aruncat un ochi pe bord si am vazut sageata stanga(de la semnalizare) aprinsa desi maneta de semnalizare era in pozitia de mijloc. Dau sa semnalizez stanga, sageata pe bord ramanea in continuare aprinsa si parca nu se mai auzea releul (clinck-anitul acela specific). Semnalizez dreapta se aprinde intermitent sageata dreapta si se auzea releul de semnalizare functionand. Continuandu-mi drumul la un moment dat sageata stanga din bord s-a stins si se pare ca totul a revenit la normal(ma refer la semnalizare bineinteles). Oare ce a fost? Ce trebuie sa verific pt. a nu ma mai confrunta cu aceasta probleme? Cand nu face contact un bec de la semnalizare oare asta-i fenomenul care apare, ramane aprinsa sageata corespunzatoare? Fiind in mers nu am avut unde sa opresc sa verific si daca se aprinde sau nu becurile de semnalizare de directie.
Multumesc anticipat de eventualele sfaturi!

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16XE
Skip ads

  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca imi face releul de semnalizare figuri si este modelul acela monobloc, adica cele doua relee de semnalizare stanga-dreapta sunt intr-o singura carcasa. Am cumparat doua relee separate si le-am introdus in locul releului monobloc si functioneaza. Ramane sa urmaresc daca imi mai face figuri.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ce ai inlocuit tu sunt relee in circuitul semnalizarii,nicidecum relee de semnalizare,care au in componenta, electronica necesara realizarii flech-urilor respective... O bobina + un contact,nu inseamna releu de semnalizare,inseamna doar releu si atit...,electronica necesara semnalizarii fiind in alta parte...
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@big_electro61 sigur ai dreptate doar releul. Am zis releul de semnalizare in ideea ca sunt pentru circuitul de semnalizare, adica releele aferente semnalizarii. Chiar electronica necesara semnalizarii unde se afla?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"Chiar electronica necesara semnalizarii unde se afla?"

Cred ca este in Multi-timer.

https://www.clubopel.com/vie...p=1884195#1884195 - am scris aici, probabil ai citit pe sarite.
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc! Intr-adevar n-am citit chiar tot, pe mine ma interesau releele cum pot sa le inlocuiesc si nu remarcasem fraza "Comenzile la releu le da Multitimer-ul". Dar multitimer-ul asta fizic unde se afla?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Vezi poza. - de mai sus.
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mie nu-mi apare poza! Se plimba doar niste puncte pe ea ca si cum ar da sa incarce ceva si nu reuseste.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Uite inca o poza cu multitimer-ul:
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nici asta nu-mi aparea, dar m-am prins de ce nu apare cred ca este ceva legat de legatura la internet de la servici ca am pus stick-ul de la RCS si acum imi apare poza(pozele). Va multumesc!
Din ultima poza mi se pare mie sau acest multitimer se poate scoate de acolo doar prin simpla extragere din niste pini(conector), in cazul ca vrei sa-l repari?!
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Exact,se scoate foarte usor.Scoti mufa,apoi releele care sunt infipte si in el,scoti tot blocul de sigurante si relee din locasul lui,astfel incat sa poti trage de multitimer in lateral.
  • kkaattaalliinnaa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva...
Am un Opel Astra G Caravan de 1598 cm c, 74 kw, benzina din 2001, cu problema urmatoare:, semnalizarea pe stanga clipeste mai des fata de semnalizarea pe dreapta sau avariile. Am verificat becurile, sunt ok. Ce pot sa fac...
Multumesc si astept un mesaj din partea dumneavoastra!
Skip ads

  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Dupa mine, singura explicatie ar putea fi puterea becurilor care difera de pe o parte pe cealalta si de aici sa difere clipirea. Becurile or fi ok (adica se aprind) dar sunt de alta putere (alti Watt-i, cel putin un bec daca are alta putere) fata de cealalta parte. Eu asa inclin sa cred!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR