Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • EdiCs

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,
dupa aprox 20000 km facuti cu ea a aparut prima problema:haionul nu se mai deschide.
Am cautat ceva informatii am gasit partial ca ar putea fi ceva mizerii dar cu putin curaj m am apucat de desfacut.
Inainte am verificat sigurante, sa nu muncesc degeaba, nu era cazul dar daca tot am verificat sigurantele am si indepartat oxizii ca sa nu apara in timp probleme de contact( masina e din 10.2012).
Urmatoarul pas a fost sa deschid haionul manual, am intrat prin masina si la mijlocul haionului ai un dop tehnologic, il scoti si cu o surubelnita lata sau un patrat invarti spre stanga si se deschide
Dupa deschiderea haionului scoate trusa medicala si triunghiul din locas, sub triunghi gasesti doua suruburi care trebuiesc desfacute
urmatoarele suruburi sunt la manerele din interior insa ca sa ajungi la ele trebuie sa dai la o parte ornamentul
desfa ambele manere
mai departe va trebui sa tragi ferm de fata haionului ca sa sara clemele ele arata:
mai departe yala trebuie curatata eu am folosit degripant de la albert berner, dar se poate folosi cu acelasi succes si wd40
La montare e mai usor daca vine cineva sa te ajute sa tina de haion, te asezi in fund in portbagaj si cu haionul semiinchis se pune fata mai usor, atentie in partea superioara la limbile care tin plasticul fetei sa nu ramana pe afara. Spor la treaba!
PS: dupa demontarea fetei ai acces la stergatorul lunetei, contactorul pt deschidere si mecanismul de inchidere al haionului .Restul operatiilor sunt intuitive si simple de facut , sunt mufe simple si suruburi normale, in caz de ceva se pot schimba usor.
Skip ads

  • ACraciun276

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Eu am pãțit-o la fel dar acuma nu se mai deschide am fost la mulți mecanici și miau zis ca nu mai am curent în cabluri am schimbat tot și siguranțe și tot și nu merge
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

daca ai un burduf de cauciuc intre haion si corpul masinii verifica sa nu fie intrerupte fire acolo ( verifica bine, unele fire se rup la interior dar izolatia ramine intacta si te fenteaza.)
  • Alex craciun

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2011 B16SHL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Și eu am la fel problema și nu știu cum sai dau de cap am fost și la reprezentanta la opel și nici ei nu știe dc nu mai am curent în cablurile de la portbagaj
Skip ads

  • Sica87

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Si eu am intampinat problema asta. In cazul meu, butonul a fost problema. Acum caut piesa de schimb.
Momentan, este functional din nou pentru ca am reusit sa il desfac si sa-i curat contactele, dar nu stiu cata baza mai pot avea in el, mai ales ca l-am desigilat.
  • MDimian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salutare detin de cateva zile un Opel Astra K tourer, am o problema la portbagaj, este cu actionare electrica, insa nu raspunde leloc la comenzi, nici din telecomanda nici din apasarea butonului de la haion. Aveti idee ce poate fi? V-ati mai intalnit cu o situatie asemanatoare?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR