Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • swerer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Simptome: Dupa ce motorul ajunge la temperatura de functionare (90 grade), in mers normal, dupa schimbarea vitezei (treptele de viteza fiind schimbate in jurul valorii de 2500 - 2700 rpm in oras), motorul are o mica intrerupere (da in nas, se poticneste) pentru o fractiune de secunda dupa care se tureaza normal .Cu motorul rece simptomele susmentionate nu se petrec .Mentionez ca face asa in mod aleatoriu si nu tot timpul, uneori in sarcina, alteori nu .
Opcom-ul nu indica nicio eroare .
Banuind sonda lambda 1 am scos mufa acesteia insa mersul mototului nu s-a schimbat in niciun fel si nici martorul check engine nu s-a aprins ,
Deasemenea sonda a fost masurata si indica parametri corespunzatori.
Totodata a fost inlocuit si senzorul de temperatura antigel cu unul nou .
Ce am observat este ca Opcom-ul arata in mers B1 O2 Sensor Loop (Bank 1) ca fiind ba inchisa, ba deschisa .
Acu din cate cunosc dupa ce sonda lambda 1 atinge temperatura de functionare aceasta transmite ECU anumite valori ale nivelului de O2 detectat in functie de care ECU ajusteaza amestecul prin cantitatea de benzina suflata de injectoare - close loop/bucla inchisa.
Atunci cand ECU nu primeste semnale de la senzorul de O2/sonda lambda 1 cum este cazul cand motorul este rece sau sonda lambda este defecta, ECU comanda un amestec bogat prestabilit - open loop/bucla inchisa .
Este normal ca in mers, dupa atingerea temperaturii de functionare, ECU sa oscileze intre close loop si open loop?
Opcom-ul indica asa cum este normal valori oscilante rapid ale sondei lambda 1 intre 0-900 mah, determinand ECU sa oscileze amestecul intre bogat si sarac in functie de valorile primite de la sonda lambda 1 .
Bujiile sunt schimbate recent (maxim 1000 km), filtrul de aer si benzina la fel, masina avand 138.000 km reali .

Cod(uri) eroare: OpCom-ul nu indica niciun cod de eroare
Model: Vectra
An fabricatie: 2003
Cod motor: z18xe
Skip ads

  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
daca nu ai eroare, ECU este pe duca.
  • swerer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
eroare la ce ?
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasta problema si mecanicii da vina pe bobina ca nu e originala. Eu nu sunt de acord...
Skip ads

  • swerer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
este posibil sa fie bobina insa la mine nu da nicio eroare de missfire sau altele specifice, insa daca doar scapa scanteie pe undeva sau nu da suficienta simptomele ar putea fi cele susmentionate (ECU nu ar sesiza decat daca bobina ar fi defecta de tot). Suspectez si bobina avand in vedere faptul ca la acest model de masina am inteles ca pica foarte des . Cea originala este Sagem, insa sunt alte marci aftermarket mai consacrate decat Sagem ca Beru, Denso, Valeo . Doar daca ai avea o bobina noname ar putea fi probleme .
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu dadea eroare, dar dupa schimbarea bobinei totul a fost ok cam un an, un an si jumatete. Suspectam inclusiv presiune insuficienta in pompa de benzina sau injectoare infundate. Am si eroare pe Lambda 2, doar dupa ce fac multi kilometri extraurban, dar nu a influentat mersului motorului,
Din pacate am pus o bobina ieftina si acum incepe din nou sa dea aceleasi rateuri. Foarte rar, dar au reaparut.
  • swerer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca poticnirile la accelerare au disparut dupa schimbarea bobinei, anterior neexistand erori ale acesteia sau alte erori blue_maniak?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eroare era si este pe lambda 2, insa doar uneori si doar dupa un drum lung cu mers subturat. Nu aveam nimic legat de ECU sau misfire. S-ar putea sa nu fie bobina la voi, ar fi indicat sa probati cu una ok.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tot astept sa probez una originala,dar inca nu am gasit pe cineva. Eu am avut Delphi pe masina la cumparare si datorita finantelor tot Delphi am pus cand s-a stricat pe cilindrul 1 cea veche si bineinteles ca mergea in 3 si cu misfire de am schimbat.o ....
  • swerer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Totusi poate cineva sa verifice cu OPcom-ul daca in mers dupa atingerea temperaturii de 90 grade B1 O2 sensor loop (bank 1) oscileaza intre close si open, ca eu suspectez sonda lambda 1 si cred ca bucla ( loop) ar trebui sa ramana inchisa (close) in mers dupa 90 grade temp. antigelului
  • swerer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
dupa schimbarea bobinei de inductie s-a rezolvat. Bobina a fost inlocuita cu una marca BREMI, marca care echipeaza pe original multe BMW-uri, Cea veche era GM - respectiv Sagem .Sa vedem cat e de fiabila .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR